Seminarium z teologii fundamentalnej (2014/15)


Sylabus

Sylabus

Wymagania wstępne

Zaliczenie z proseminarium, umiejętność określenia zainteresowań (przynajmniej w przybliżeniu) z zakresu teologii fundamentalnej.

Cele

Opanowanie warsztatu teologicznego; umiejętność poprawnego wyrażania się na piśmie w kwestiach teologicznych;
napisanie pracy magisterskiej.

Treści kształcenia

Planowania pracy naukowej i jej realizacja według przyjętego planu. Na program składają się problemy i tematy prac magisterskich wybranych przez uczestników seminarium.
Poszczególni sudenci referują problemy napotkane w czasie gromadzenia materiałów, przygotowywania rozdziałów oraz przedstawiają zredagowane przez siebie fragmenty pracy. Pozostali uczestnicy seminarium są zobowiązani do krytycznej oceny prezentowanych opinii pod względem merytorycznym i formalnym. Na program składają się problemy i tematy prac magisterskich wybranych przez uczestników seminarium.
Poszczególni sudenci referują problemy napotkane w czasie gromadzenia materiałów, przygotowywania rozdziałów oraz przedstawiają zredagowane przez siebie fragmenty pracy. Pozostali uczestnicy seminarium są zobowiązani do krytycznej oceny prezentowanych opinii pod względem merytorycznym i formalnym.

Efekty kształcenia

Student dobiera właściwe metody w opracowaniu tematu teologicznego;
analizuje teksty teologiczne i krytycznie prezentuje różne poglądy, formułuje własne sądy;
jest otwarty na krytykę.

Metody dydaktyczne

Dyskusja na temat szczegółowych zagadnień podejmowanych przez studentów w trakcie przygotowania prac magisterskich.

Sposoby sprawdzania i warunki zaliczenia

Lektura przygotowanych przez studenta fragmentów pracy, dyskusja w gronie uczestników seminarium, uwagi prowadzącego.

Lektury podstawowe

Dzidek T., Lektura i analiza tekstu teologicznego, Kraków 2000 (skrypt); oraz teksty źródłowe prac magisterskich przygotowywanych przez uczestników seminarium.

Lektury uzupełniające

Metodologia teologica. Avviamento allo studio e alla ricerca pluridisciplinari, red. Lorizio G., Galantino N., Milano 1994.