II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia


    W dniach od 1-5 października 2011 roku w Krakowie odbędzie się II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia (WACOM - World Apostolic Congres On Mercy). Miejscem spotkania czcicieli Bożego Miłosierdzia z całego świata będzie Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie ostatnie lata swojego życia spędziła św. Siostra Faustyna Kowalska i gdzie dziś istnieje światowe centrum kultu Bożego Miłosierdzia.

    Abp Kondrusiewicz o Bożym Miłosierdziu i problemach Kościoła na Białorusi
    O Bożym Miłosierdziu i problemach Kościoła na Białorusi mówił (2 października) abp Tadeusz Kondrusiewicz, podczas spotkania z dziennikarzami w krakowskich Łagiewnikach. Hierarcha uczestniczy w II-im Światowym Kongresie Miłosierdzia Bożego.
    abp Kondrusiewicz1
    „Oczywiście mamy dużo problemów” - tak abp Kondrusiewicz mówi o Kościele na Białorusi.
    abp Kondrusiewicz2
    Duchowny dodał, że kolejnym problemem, z którym zmagają się tamtejsze władze jest mała ilość kościołów na Białorusi. Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz wchodzi w skład specjalnej rady ds. Europy przy Generalnym sekretariacie Synodu Biskupów, w Kongregację ds. duchowieństwa, jak również w Papieską Radę „Sprawiedliwość i pokój”. Włada językiem białoruskim, rosyjskim, polskim, litewskim, angielskim i włoskim.

    Kard. Dziwisz: Miłosierdzie Boże skierowane jest w stronę pokoju
    W Krakowie trwa II-gi Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia. Centralnym punktem drugiego dnia (2 października) Kongresu była uroczysta Eucharystia z homilią kard. Stanisława Ryłki, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich. Podczas spotkania z dziennikarzami Kard. Stanisław Dziwisz przywołując Eucharystię podkreślił wspaniałą atmosferę jaka towarzyszy dzisiejszym wydarzeniom w krakowskich Łagiewnikach. Podczas spotkania z dziennikarzami o dzisiejszej homilii Kard. Ryłki powiedział: „było to coś fantastycznego, wszystko razem”.
    Kard. Dziwisz1
    Podkreślając znaczenie Bożego Miłosierdzia dla świata, metropolita krakowski zwrócił uwagę, że jest to orędzie niosące pokój.
    Kard. Dziwisz2
    Drugi dzień II-go Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia odbywa się pod hasłem „Przesłanie Miłosierdzia bożego dla Świata”. W programie na dziś przewidziany jest jeszcze koncert o godz. 20.00-tej na Rynku Głównym, który wykona wspólnota Cenacolo.

    Uczestnicy Kongresu chcą uznania św. Faustyny doktorem Kościoła
    Uczestnicy II-go Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia podpisują list do Benedykta XVI z prośbą o uznanie św. Faustyny Doktorem Kościoła. List w tej sprawie został odczytany w łagiewnickim sanktuarium na zakończenie Mszy św. 2 października. Jak mówi ks. Jan Machniak drogę do ustanowienia siostry Faustyny doktorem Kościoła rozpocznie kardynał Stanisław Dziwisz.
    św. Faustyna1
    Jak dodaje ks. Machniak proces ustanowienia św. Faustyny doktorem Kościoła nie będzie trudny.
    św. Faustyna2
    Tytuł „Doktor Kościoła” wskazuje na osobę nauczyciela, mistrza, który posiadł wiedzę prowadzącą do poznania Boga. Jest on nadawany tym świętym, którzy w swoim życiu i pismach wyróżnili się wybitną wiedzą teologiczną i prawowiernością doktryny.

    Kard. Ryłko: sanktuarium w Łagiewnikach to szkoła nadziei
    „Tutaj wszyscy czują się jedną wielką rodziną wobec Boga, który jest Ojcem bogatym w Miłosierdzie” powiedział o Sanktuarium Bożego Miłosierdzia kardynał Stanisław Ryłko. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich wygłosił homilię podczas Mszy św. w drugim dniu (2 października) II-go Światowego Kongresu Bożego miłosierdzia w Łagiewnikach.
    Kard. Ryłko 1
    Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich wspomniał o akcie zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał błogosławiony Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 roku w łagiewnickim sanktuarium. Podkreślił, że to miejsce jest szkołą nadziei.
    Kard. Ryłko2
    Kardynał Ryłko zwrócił się do uczestników kongresu, nazywając ich apostołami Bożego Miłosierdzia.
    Kard. Ryłko3
    „Oby ten II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia, przyczynił się do pomnożenia waszej liczby” powiedział na zakończenie kard. Ryłko.
    II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia potrwa do 5 października.

    Benedykt XVI pozdrowił uczestników Kongresu Miłosierdzia Bożego
    Benedykt XVI pozdrowił uczestników II Międzynarodowego Kongresu Miłosierdzia Bożego w Krakowie. Podczas dzisiejszej (2 października) modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie papież zachęcił ich, aby umacniali swą ufność w Bogu i byli skutecznymi głosicielami Bożego Miłosierdzia - źródła nadziei.
    Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział.
    Pozdrowienie papieża
    Benedykt XVI pozdrowił uczestników Kongresu Miłosierdzia także w języku angielskim. Natomiast po włosku zwrócił się do uczestników popołudniowych uroczystości beatyfikacyjnych siostry Antonii Marii Verny, którym przewodniczy watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone.

    Trwa Msza św. II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia
    Wezwał nas tu Jezus Chrystus, by nam przekazać i przypomnieć nam orędzie o Bożym Miłosierdziu - powiedział kard. Stanisław Dziwisz na początku Mszy św. w sanktuarium w Łagiewnikach. Metropolita krakowski przewodniczy Eucharystii w drugim dniu (2 października) II-go Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia.
    We Mszy św. w sanktuarium w Łagiewnikach uczestniczy wielu hierarchów z całego świata, m.in. z Europy, Afryki i Oceanii, oraz 100 księży opiekujących się czcicielami Bożego Miłosierdzia.
    msza1
    Na Kongres, który trwać będzie od 1 do 5 października do Krakowa przybyło dwa tysiące czcicieli Bożego Miłosierdzia z niemal 70 krajów świata.

    Kard. Joseph Zen Ze-kiun o Kościele w Azji, który doświadcza daru Miłosierdzia Bożego
    O Kościele w Azji, który doświadcza daru Miłosierdzia Bożego mówił wczoraj (1 października) w Krakowie-Łagiewnikach kard. Joseph Zen Ze-kiun z Hong Kongu. Hierarcha wspomniał o Chinach dotkniętych terrorem, reżimem komunistycznym i misjonarzach, których Bóg zesłał na ich cierpiące dzieci.
    Podczas homilii, tłumaczonej na język polski kardynał Zen Ze-kiun powiedział, że wśród misjonarzy jest wielu Polaków. „Pragnę wspomnieć Salezjanów: o. Wieczorka, o. Szeligę i brata Prokopowicza. Oni byli posłańcami Bożego Miłosierdzia” - podkreślił hierarcha.
    Kard. Zen Ze-kiun 1
    Kard. Joseph Zen Ze-kiun zwrócił uwagę na ogromny wpływ Bożego Miłosierdzia na ludność w Honk Kongu. „Katolicy stanowią dziś niewielką mniejszość. Jest nas 350 tys. z populacji liczącej 7 mln ludzi, ale jesteśmy specjalnym przedmiotem Bożego Miłosierdzia” - zaznaczył.
    Kard. Zen Ze-kiun2
    „Reżim ateistyczny zmienił swoją taktykę, ale nie cel, którym jest usunięcie Kościoła katolickiego z jego fundamentu na skale św. Piotra” - zaznaczył kard. Joseph Zen Ze-kiun. Prosił także o modlitwę, dzięki której na III-m Światowym Kongresie Bożego Miłosierdzia mogłaby się pojawić silna delegacja z Chin.

    Kard. Schönborn w Krakowie o idei i historii Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia
    Od wczoraj (1 października) w Krakowie-Łagiewnikach trwa II-gi Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia. Pierwszego dnia mówiono o idei i historii tego wydarzenia. Kard. Christoph Schönborn, metropolita Wiednia w swoim wystąpieniu odwołał się do I-go Światowego Kongresu, który odbył się w 2008 r. w Rzymie.
    Kard. Schonborn1
    TŁUMACZENIE:
    „Kongresy te mają na celu głoszenie apostolstwa Miłosierdzia na całym świecie. Delegaci i uczestnicy przybyli tutaj z wszystkich części świata, aby znaleźć „źródła”, komfort i pocieszenie Miłosierdzia Bożego, po to aby stać się świadkami Miłosierdzia.”
    Podczas konferencji inaugurującej II-gi Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia kard. Schönborn podkreślał, że Kościół i świat poszukuje dziś świadków Bożego Miłosierdzia i dlatego podczas Kongresu zostaną przedstawione „silne i żywe świadectwa” osób, które tego miłosierdzia doświadczyły. Do najważniejszych świadków Bożego Miłosierdzia arcybiskup Wiednia zaliczył św. Faustynę, bł. Jana Pawła II oraz św. Teresę z Lisieux (czyt. lisie), której święto było wczoraj obchodzone.
    Kard. Schonborn2
    TŁUMACZENIE:
    „Nasza epoka i dzisiejszy Kościół ma silną potrzebę postaci, na których można się oprzeć; przewodników duchowych. Jesteśmy przekonani, że Teresa została nam ofiarowana w naszych czasach dzięki Miłosierdziu Bożemu, w celu podniesienia nas wszystkich do autentycznego życia. Osiągnęła to dając nam swój przykład i swoje wstawiennictwo.”
    Kard. Schönborn zauważył, że to, co nadaje tyle sił przesłaniu św. Teresy z Lisieux to jej stanowcze zaufanie, że Miłosierdzie Boże wyraża się tym bardziej, im bardziej musi ona zejść do głębin swojego cierpienia, okazać swoją wielkość bez granic w najgłębszej słabości. Jego zdaniem, Teresa od Dzieciątka Jezus została ofiarowana naszym czasom, by nauczyć autentycznego życia wiarą i miłosierdziem.

    Rozpoczął się II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia
    Bicie dzwonów we wszystkich kościołach Krakowa obwieściło rozpoczęcie II-go Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia. Dwa tysiące czcicieli Bożego Miłosierdzia z niemal 70 krajów świata zgromadziło się (1 października) w Bazylice Bożego Miłosierdzia na uroczystej inauguracji Kongresu.
    Czcicieli Bożego Miłosierdzia przywitał kard. Stanisław Dziwisz.
    Początek_1
    Metropolita krakowski zwrócił uwagę na zasługi Jana Pawła II-go w rozpowszechnianiu orędzia o Bożym Miłosierdzi na cały świat.
    Początek_2
    Jak dodaje kardynał Stanisław Dziwisz wszyscy zostali wezwani do Łagiewnik przez Jezusa.
    Początek_3
    W trakcie inauguracji do świątyni został wniesiony Ogień Miłosierdzia, zapalony przez polskiego Papieża w Watykanie w 2003 roku i - od tego czasu - nieustannie płonący w Kaplicy Wieczystej Adoracji. O 17.30 rozpocznie się eucharystia pod przewodnictwem kardynała Audrysa J. Backisa z Litwy.

    Czciciele Bożego Miłosierdzia z całego świata przybędą na Kongres do Krakowa
    Cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II s. Marie-Simon Pierre będzie uczestniczyć w II-m Światowym Kongresie Bożego Miłosierdzia w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Odbędzie się on od 1 do 5 października br.
    Spotkanie przebiegać będzie pod hasłem: „Miłosierdzie źródłem nadziei”. W Krakowie zgromadzą się czciciele Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów, by podzielić się doświadczeniami przeżywania miłosierdzia w życiu i głoszenia go światu - mówi kard. Stanisław Dziwisz.
    kard. Dziwisz 1
    Kustosz łagiewnickiego sanktuarium bp Jan Zając tłumaczy, że Kraków - miasto Jana Pawła II - jest nazywane Stolicą kultu Bożego Miłosierdzia, ponieważ tu żyła i działała św. s. Faustyna Kowalska, Apostołka Bożego Miłosierdzia.
    bp Zając 1
    W programie Kongresu - oprócz modlitw, spotkań i konferencji w łagiewnickim sanktuarium - jest także ekumeniczna modlitwa za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II na wadowickim Rynku oraz marsz milczenia z modlitwą o pokój i miłosierdzie dla świata na terenie KL Auschwitz-Birkenau. Do udziału w Kongresie zgłaszają się czciciele Bożego Miłosierdzia z wszystkich kontynentów.

    Hierarchowie o Kongresie
    Kard. Ruini: październikowy Kongres ważniejszy niż ten w 2008 roku
    Od 1 do 5 października w Krakowie- Łagiewnikach odbędzie się II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia. Pierwszy odbył się w kwietniu 2008 roku w Rzymie z inicjatywy kard. Christopha Schonborna i kard. Stanisława Dziwisza.
    Wziął w nim udział także kard. Camillo Ruini - wieloletni współpracownik Jana Pawła II. Jak podkreśla emerytowany wikariusz generalny Rzymu, drugi Kongres jest ważniejszy.
    kard. Ruini 1
    TŁUMACZENIE:
    „Pamiętam kongres, który odbył się w Rzymie kilka lat temu z kardynałem Dziwiszem i kard Schonbornem, ale myślę, że kongres w Krakowie jest jeszcze ważniejszy. Po beatyfikacji Jana Pawła II, który był wielkim apostołem miłosierdzia bożego XX i XXI wieku.”

    Jak dodaje kard. Ruini również miejsce Kongresu krakowskie Łagiewniki mają znaczenie, ponieważ to one uznawane są za światową stolicę kultu Bożego Miłosierdzia.
    kard. Ruini 2
    TŁUMACZENIE:
    „Ponieważ tutaj żyła s. Faustyna Kowalska, wielka mistyczka, która otrzymała bezpośrednio od Pana Jezusa objawienie Boga Miłosiernego dla człowieka grzesznego. Wspominamy także, że stąd pochodzi Jan Paweł II, który w swojej drugiej encyklice Dives in misericordia wskazał ludzkości drogę Bożego Miłosierdzia dzisiaj. Dzisiaj, chociaż wielu nie zna tego tematu, ludzkość ma szczególną potrzebę Miłosierdzia Bożego.”

    Kongres odbędzie się pod hasłem „Miłosierdzie źródłem nadziei”. W Krakowie zgromadzą się czciciele Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów, by podzielić się doświadczeniami przeżywania miłosierdzia w życiu i głoszenia go światu. Będzie to również czas odczytywania orędzia miłosierdzia w kontekście „nowej ewangelizacji” i szukania nowych metod dawania świadectwa o Bogu miłosierdzia przed światem. Szczegółowy program oraz wszelkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie www.wacom2011.pl.

    Bp Jan Zając: Kongres Bożego Miłosierdzia wielkim spotkaniem wspólnoty Kościoła

    Kraków, miasto Jana Pawła II, jest nazywane stolicą kultu Bożego Miłosierdzia, ponieważ tu żyła i działała św. siostra Faustyna Kowalska, Apostołka Bożego Miłosierdzia. Już w październiku do stolicy małopolski zjadą czciciele Bożego Miłosierdzia z całego świata, aby wziąć udział w II Światowym Kongresie Bożego Miłosierdzia.

    Kongres ten będzie wielkim spotkaniem wspólnoty Kościoła, która będzie na nowo odkrywać źródło nadziei, ale też zastanawiać się, jak innych prowadzić do tego źródła - mówi bp Jan Zając, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach.
    bp Zając 1
    Kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia wyjaśnia także, co przyciąga wiernych z całego świata do miejsca, w którym Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.
    bp Zając 2
    II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia odbędzie się w dniach od 1 do 5 października. Świadectwo cudu wygłosi uzdrowiona przez bł. Jana Pawła II s. Marie-Simon Pierre. Więcej informacji o Kongresie można znaleźć na stronie www.wacom2011.pl.

    Abp Michalik zaprasza na II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia

    W Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach ostatnie lata swojego życia spędziła św. Siostra Faustyna Kowalska. Dziś istnieje tam światowe centrum kultu Bożego Miłosierdzia. Własnie tam, od 1 do 5 października, odbędzie się II Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia.
    W Krakowie zgromadzą się czciciele Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów, by podzielić się doświadczeniami przeżywania miłosierdzia w życiu i głoszenia go światu. Mówi abp Józef Michalik, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
    abp Michalik 1
    Hasło Kongresu to „Miłosierdzie źródłem nadziei”. Jak dodaje abp Michalik to Jan Paweł II uczynił Łagiewniki miejscem źródła nadziei.
    abp Michalik 2
    W programie Kongresu - oprócz modlitw, spotkań i konferencji w łagiewnickim sanktuarium - jest także ekumeniczna modlitwa za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II na wadowickim Rynku oraz marsz milczenia z modlitwą o pokój i miłosierdzie dla świata na terenie KL Auschwitz-Birkenau. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.wacom2011.pl.