Teologia dogmatyczna - chrystologia (2014/15)


Sylabus

Sylabus

Cele

Ogólne i szczegółowe wprowadzenie do chrystologii. Znajomość historii dogmatu, jej głównych punktów, bohaterów, sporów i pomników literackich. Biegła orientacja w wypowiedziach Magisterium na temat osoby, natury i dzieła Chrystusa. Wykształcenie zdolności merytorycznej dyskusji na temat poszczególnych zagadnień teologicznych. Zaznajomienie z literaturą przedmiotu.

Treści kształcenia

Teologia dogmatyczna – chrystologia.
Chrystologia jest centralnym traktatem teologii dogmatycznej na ile umożliwia ona refleksję nad własną tajemnicą Boga swoistą dla chrześcijaństwa. Chrystologia składa się z dwóch zasadniczych części: teologicznej nauki o osobie Jezusa, który jest Chrystusem (chrystologia) oraz teologicznej nauki o zbawieniu (soteriologia). Jako taka jest chrystologia konstytutywna dla chrześcijańskiej nauki o Bogu.
Elementy chrystologii fundamentalnej: chrystologia i teo-logia; Chrystus filozofów, Leben Jesu Forschung jako kwestia dogmatyczna. Chrystologia biblijna: ciągłość idei mesjańskiej pomiędzy zapowiedzią i wypełnieniem. Chrystologia historyczna w swojej dynamice: zarys historii dogmatu chrystologicznego, chrystologia średniowieczna i nowożytna. Hermenutyka nauczania Magisterium o Chrystusie. Chrystologiczna analityka pojęć: osoba i natura, unio hypostatica i wymiana orzeczników. Chrystologia jako integralna część soteriologii: modele soteriologiczne. Chrystologiczne quaestiones disputatae: wiedza i świadomość Jezusa; zagadnienie osoby i podmiotu w chrystologii; chrystologia a pluralizm teologiczny i religijny. Chrystologia i metafizyka: Chrystus i tajemnica bytu.

Sposoby sprawdzania i warunki zaliczenia

Test wielokrotnego wyboru + pytania otwarte.

Lektury podstawowe

Kasper W., Jezus Chrystus; Łukaszuk T. D., Ty jesteś Chrystus; Strzelczyk G., Teraz Jezus; Strzelczyk G., Traktat o Jezusie Chrystusie (podręcznik).