Proseminarium specjalnościowe (2014/15)


Sylabus

Sylabus

Wymagania wstępne

Podstawowa wiedza z zakresu doktryn politycznych i prawnych.

Cele

Podstawowym celem proseminarium jest przygotowanie do samodzielnej pracy naukowej nad wybranym zagadnieniem. Studenci skupią się na krytycznej lekturze wybranych tekstów źródłowych i opracowań, a zapoznawszy się ze stanem badań, napiszą pracę proseminaryjną na wybrany temat z zakresu doktryn politycznych i prawnych.

Treści kształcenia

Przygotowanie do pracy naukowej. Doktryny polityczne i prawne – specyfika dziedziny, metody badawcze, źródła, terminologia. Krytyczna analiza tekstów źródłowych i opracowań. Określenie zakresu badań. Sprecyzowanie problematyki pracy. Dobór bibliografii. Zapis bibliograficzny. Plan pracy. Warsztat pisarski. Przypisy. Recenzja tekstu naukowego.

Efekty kształcenia

W wyniku przeprowadzonych zajęć student potrafi napisać pracę naukową z zakresu doktryn politycznych i prawnych, wyeksponować jej problematykę i objaśnić terminologię. W sposób krytyczny analizuje teksty źródłowe i opracowania. Uzasadnia swoje zdanie oraz aktywnie uczestniczy w dyskusjach. Potrafi sporządzić recenzję tekstu naukowego.

Metody dydaktyczne

Napisanie pracy proseminaryjnej (na wybrany przez siebie i zaakceptowany przez prowadzącego temat) o objętości 10-15 stron znormalizowanych (po 1800 znaków ze spacjami), z wykorzystaniem co najmniej jednego tekstu źródłowego oraz co najmniej 10 pozycji bibliograficznych o charakterze naukowym. Udział w dyskusjach. Zaprezentowanie efektów swojej pracy w formie prezentacji. Przygotowanie recenzji pracy lub artykułu naukowego.

Sposoby sprawdzania i warunki zaliczenia

Warunkiem uzyskania zaliczenia jest:
- obecność (dopuszczalne maksymalnie dwie nieusprawiedliwione nieobecności);
- pozytywna ocena pracy proseminaryjnej;
- przygotowanie prezentacji na wybrany przez siebie temat;
- aktywny udział w dyskusjach.

Lektury podstawowe

Jaskólski M. (red.), Słownik historii doktryn politycznych, t. 1-5, Warszawa 1997-2012.
Miśkiewicz B., Wstęp do badań historycznych, Warszawa-Poznań 1985.
Swieżawski A., Warsztat naukowy historyka. Wstęp do badań historycznych, Częstochowa 1999.

Lektury uzupełniające

Zostaną ustalone indywidualnie w zależności od wybranych tematów prac proseminaryjnych.