Seminarium licencjackie - Doktryny polityczne i prawne (2014/15)


Sylabus

Sylabus

Wymagania wstępne

Podstawowa wiedza z zakresu doktryn politycznych i prawnych. Wiedza historyczna na poziomie maturalnym; znajomość historii powszechnej na poziomie maturalnym.

Cele

Podstawowym celem proseminarium jest przygotowanie do samodzielnej pracy naukowej nad wybranym zagadnieniem. Studenci skupią się na krytycznej lekturze wybranych tekstów źródłowych i opracowań, a zapoznawszy się ze stanem badań, napiszą pracę licencjacką na wybrany temat z zakresu doktryn politycznych i prawnych.

Treści kształcenia

Przygotowanie do pracy naukowej. Doktryny polityczne i prawne – specyfika dziedziny, metody badawcze, źródła, terminologia. Krytyczna analiza tekstów źródłowych i opracowań. Określenie zakresu badań. Sprecyzowanie problematyki pracy. Dobór bibliografii. Zapis bibliograficzny. Plan pracy. Warsztat pisarski. Przypisy. Recenzja tekstu naukowego.

Efekty kształcenia

W wyniku przeprowadzonych zajęć student potrafi napisać pracę naukową z zakresu doktryn politycznych i prawnych, wyeksponować jej problematykę i objaśnić terminologię. W sposób krytyczny analizuje teksty źródłowe i opracowania. Uzasadnia swoje zdanie oraz aktywnie uczestniczy w dyskusjach. Potrafi sporządzić recenzję tekstu naukowego. Kompetencje społeczne: student jest przygotowany do pełnienia ról społecznych i wykonywania zawodów związanych z wykorzystaniem wiedzy dotyczącej historii doktryn politycznych i prawnych.

Metody dydaktyczne

- Samodzielne przygotowywanie przez studenta pracy licencjackiej na wybrany temat zaakceptowany przez prowadzącego zajęcia.
- Omawianie ze studentami kwestii związanych z postępami w gromadzeniu bibliografii – bazy źródłowej i literatury oraz konstrukcją pracy;
- Przedstawienie przez studentów prac licencjackich – ich odczytanie podczas zajęć. Prace w formie wydruku zostają oddane prowadzącemu zajęcia.
- Indywidualne omówienie napisanych przez studentów prac licencjackich.
Podsumowanie odbytych zajęć: podkreślenie wagi, jaką odgrywa samodzielne napisanie pracy licencjackiej, stanowiącej potwierdzenie nabytych podstawowych umiejętności badawczych historyka.

Sposoby sprawdzania i warunki zaliczenia

- Obecność na seminarium (możliwe 2 nieobecności na zajęciach).
- Przygotowanie, przedstawienie i oddanie prowadzącemu zajęcia pracy licencjackiej zgodnej ze standardami obowiązującymi w Instytucie Historii UPJPII i wskazaniami prowadzącego. Wydruk pracy winien spełniać następujące normy zatwierdzone przez Radę Instytutu Historii UPJPII. Student ma obowiązek przedłożyć wydruk pracy licencjackiej prowadzącemu zajęcia w terminie nie późniejszym niż 1 tydzień przed zakończeniem zajęć.

Lektury podstawowe

Jaskólski M. (red.), Słownik historii doktryn politycznych, t. 1-5, Warszawa 1997-2012.
Swieżawski A., Warsztat naukowy historyka. Wstęp do badań historycznych, Częstochowa 1999.
Miśkiewicz B., Wprowadzenie do badań historycznych, Poznań 1993;
Topolski J., Metodologia historii, Warszawa 1984;

Lektury uzupełniające

Zostaną ustalone indywidualnie w zależności od wybranych tematów prac licencjackich.