Egzegeza Nowego Testamentu (2014/15)


Sylabus

Sylabus

Wymagania wstępne

Cechy literatury Pawłowej na tle kultur Bliskiego Wschodu (żydowskiej, rzymskiej i greckiej). Kluczowe gatunki literackie Nowego Testamentu wraz z ich zasadniczym przesłaniem teologicznym. Ogólny zarys teologii Pawłowej: chrystocentryzm, mesjanizm, łaska, zbawienie.

Cele

Celem przedmiotu jest praktyczny kontakt z tekstem Nowego Testamentu oraz osobista prezentacja ustna i pisemna wskazanej lub uzgodnionej z wykładowcą perykopy. Dodatkowym celem jest nabranie wprawy w historyczno-krytycznym studiowaniu i prezentacji tekstu Nowego Testamentu oraz nabycie umiejętności posługiwania się metodologią naukową w egzegezie biblijnej.

Treści kształcenia

Treścią merytoryczną jest poprawna metodologicznie aplikacja krytyki tekstualnej, tradycji, redakcyjnej oraz egzegetyczne wyodrębnienie treści w Hymnach, katalogach życia rodzinnego oraz katalogach cnót i występków Listów Pawłowych (T_1). Tematyka zajęć: prezentacja metody historyczno-krytycznej z uwzględnieniem etapu indywidualizacji oraz prezentacji obecnego w badanym tekście tematu teologicznego (T_2).
Zapoznanie się z aplikacją wspomnianej metody do dwóch przykładów przedstawionych przez prowadzącego. Prezentacja pomocy bibliograficznych oraz materiałów przygotowanych przez prowadzącego.
Prezentacja ustna i pisemna wybranej perykopy z Corpus Paulinum (T_3).

Efekty kształcenia

Student ma pogłębioną wiedzę o specyfice przedmiotowej i metodologicznej teologii w zakresie nauk biblijnych, którą jest w stanie rozwijać i twórczo stosować w działalności zawodowej (E_1).
Student ma pogłębioną wiedzę z zakresu teologii Apostoła Pawła (E_2).
Student potrafi popularyzować wiedzę teologiczną, przekazywać ją i dzielić się doświadczeniem religijno-duchowym, zwłaszcza przez pracę w szkolnictwie (E_3).

Metody dydaktyczne

Praca nad wybraną lub uzgodnioną z prowadzącym perykopą z Corpus Paulinum oraz Dziejów Apostolskich (M_1). Dyskusja w grupie nad zaprezentowaną perykopą (M_2).

Sposoby sprawdzania i warunki zaliczenia

Ocena końcowa składa się z dwóch części: prezentacji ustnej (W_1) i pisemnej (W_2), w proporcji: 50 % (ustna) i 50% (pisemna).

Lektury podstawowe

Bazyliński S., Wprowadzenie do studium Pisma Świętego, (Materiały pomocnicze do wykładów z biblistyki, 9), Lublin 2010;
Czerski J., Metody interpretacji Nowego Testamentu, Opolska Bibliteka Teologiczna 21, Opole 1997;
Gnilka J., Paweł z Tarsu, Kraków 2001;
Jelonek T., Święty Paweł i jego listy, Kraków 1992.
Rosik M., Pierwszy List do Koryntian, (Nowy Komentarz Biblijny - Nowy Testament, 7), Częstochowa 2009.
Adamczewski B., List do Filemona. List do Kolosan, (Nowy Komentarz Biblijny - Nowy Testament, 12), Częstochowa 2006.

Lektury uzupełniające

Buscemi M.A., San Paolo. Vita, opera, messaggio, Jerusalem 1996;
Buscemi M.A., Gli inni di Paolo, Jerusalem 2000;
Brown, R.E., An Introduction to the New Testament, New York 1997;
Casalini, N., Le lettere di Paolo. Teologia, Jerusalem 2001;