Teologia pastoralna (2014/15)


Sylabus

Sylabus

Wymagania wstępne

Wcześniejszy udział w ćwiczeniach teologii pastoralnej, wiadomości z pozostałych dziedzin teologii, przyjęte święcenia diakonatu i w trakcie przygotowania do święceń kapłańskich (pracy parafialnej).

Cele

Podsumowanie i synteza dotychczasowych zajęć z teologii pastoralnej. Wykład jest skierowany do diakonów, kandydatów do święceń kapłańskich, dlatego ma charakter podsumowujący i wprowadzający do praktyki życia kapłańskiego, duszpasterskiego i parafialnego.

Treści kształcenia

Przypomnienie podstawowych treści pastoralnych o charakterze teoretycznym wraz z rozwinięciem niektórych problemów szczegółowych. Od definicji do zastosowań teologii w parafii i duszpasterstwie pozaparafialnym. Ukazanie praktycznych zastosowań podstawowej zasady teologii pastoralnej: widzieć - oceniać - działać.

Efekty kształcenia

W trakcie zajęć (ćwiczeń) studenci przygotowują poszczególne części programu duszpasterskiego, następnie w dyskusji formułują wnioski i krytycznie nanoszą poprawki do własnych schematów. Pod koniec czterosemestralnego cyklu ćwiczeń, studenci powinni do wielu tematów i problemów podchodzić z większą samodzielnością i kreatywnością. Poza ćwiczeniami w ramach godzin dydaktycznych studenci pisemnie opracowują program spotkań w kancelarii parafialnej i przygotowują recenzję artykułu pastoralnego.
13. Rozwiązuje współczesne problemy duszpasterskie w parafii i poza parafią, zwłaszcza jeśli chodzi o znaczenie małych grup w parafii.
14. Analizuje problem pobożności ludowej (zna Dyrektorium o pobożności ludowej) i potrafi sprostać zagrożeniom wspólnot parafialnych (nieposłuszeństwo proboszczowi, duch getta i in.); w tym kontekście student tworzy również wizje rozwoju parafii posoborowej wobec wyzwań przyszłościowych świata.
15. Wskazuje odpowiednie dokumenty soborowe i posoborowe Kościoła na tematy pastoralne, które nadają kształt duszpasterski parafii.

Metody dydaktyczne

Wykład opracowany w całości w technice Power Point z możliwością zadawania pytań przez studentów i dyskusji na koniec wykładu.

Sposoby sprawdzania i warunki zaliczenia

Studenci we własnym zakresie mogą analizować wybrane dokumenty pastoralne. Na zakończenie semestru (wykładu) przewidziany jest egzamin ustny w terminie sesji egzaminacyjnej.

Lektury podstawowe

Boundarious D., Duszpasterstwo Kościoła, Poznań 2004
Jan Paweł II, List Novo millenio ineunte
Kamiński R., Działalność zbawcza Kościoła w teorii i praktyce pastoralnej, Lublin 2007
Kamiński R., Teologia pastoralna, t. 1-2, Lublin 2008
Kodeks Prawa Kanonicznego
Posynodalna adhortacja apostolska Pastores dabo vobis
Sobór Watykański II, Konstytucja duszpasterska o kościele w świecie współczesnym, Gaudium et spes

Lektury uzupełniające

Kamiński R., Przygoda W., Fiałkowski M. (red.). Leksykon teologii pastoralnej, TN KUL, Lublin 2006
Kamiński R., Wprowadzenie do teologii pastoralnej, Lublin 1992.
O`Malley J. W., Co się zdarzyło podczas Soboru Watykańskiego II, Kraków 2011.
Potrzeby i zadania nowej ewangelizacji, [w:] II Polski Synod Plenarny (1991-1999)
Przybecki A., Duszpasterstwo w Polsce. W poszukiwaniu nowych form obecności, Poznań 2001.
Ratzinger J., Duch liturgii, Poznań 2002.
Špidlík T. i in., Chrześcijańska tożsamość Europy. Dwa płuca, Kraków 2007