NOWOŚĆ! Podyplomowe Studia Asystent rodziny


    Jednostka organizacyjna: Instytut Nauk o Rodzinie, Wydział Nauk Społecznych

    Dane teleadresowe:
    31-002 Kraków, ul. Kanonicza 9
    e-mail: wns@upjp.edu.pl
    tel. 12 370 86 01

    SEKRETARIAT PROWADZĄCY STUDIA
    Instytut Nauk o Rodzinie
    31-123 Kraków, ul. Szujskiego 4
    tel. 12 428 60 30
    e-mail: instytut.nor@upjp2.edu.pl

    Kierownik studiów - dr hab. Małgorzata Duda

    Sekretariat - mgr Danuta Krzyżek

    Dyżury sekretariatu:
    wtorek: 11.00-13.00
    środa: 9.00-11.00
    czwartek: 11.00-13.00
    piątek: 9.30-11.30, 15.00-16.30

    I. Oferta edukacyjna

    Oferta skierowana jest do absolwentów studiów I i II stopnia kierunków: praca socjalna, nauki o rodzinie, socjologia, psychologia, pedagogika (pedagogika opiekuńczo-wychowawcza).

    II. Wymagane dokumenty:
    • rejestracja – strona internetowa: www.wd.upjp2.edu.pl
    • złożenie podania (druk dostępny na stronie internetowej UPJPII w Krakowie)
    • odpis dyplomu magisterskiego lub licencjackiego, względnie uwierzytelniona notarialnie kopia
    • kserokopia dowodu osobistego
    • 1 fotografia na jasnym tle (3,5 cm x 4,5, cm)

    III. Czas trwania studiów

    Zajęcia trwają dwa semestry (280 godzin). Odbywać się będą w zjazdach dwudniowych w piątki (8.30-17.10) i soboty (9.00-15.40).
    Proponowany terminarz zjazdów:
    16-17.III.; 30-31.III.; 13-14.IV.; 20-21.IV., 11-12.V.; 25-26.V.; 1-2.VI.; 15-16.VI.; 29-30.VI.; 5-6.X.; 19-20.X.; 16-17.XI.; 30.XI.-1.XII.; 14-15.XII.; 13-14.I.2013; 28.I.2013
    Przewidywany termin egzaminu dyplomowego: 10-11.II.2013 r.

    IV. Warunkiem ukończenia studiów i otrzymania stosownego świadectwa jest:
    • zaliczenie wszystkich, przewidzianych planem studiów, przedmiotów
    • złożenie i obrona pracy dyplomowej w formie projektu


    V. Przewidywany koszt za studia: 1450 zł/semestr

    VI. Termin naboru dla pierwszej edycji: 30.I– 29.II.2012 r.

    Warunkiem uruchomienia zajęć jest zebranie się minimum 25 osobowej grupy.

    VII. Sylwetka absolwenta Podyplomowych Studiów Asystenta rodziny
    Absolwent dysponuje podstawowymi wiadomościami dotyczącymi rodziny w zakresie wiedzy pedagogicznej, psychologicznej, socjologicznej, aksjologicznej, podstaw prawnych, podstaw diagnozowania rodziny. Posiada podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie rozwiązywanie konfliktów, komunikacji interpersonalnej, kształtowania umiejętności wychowawczych oraz nawiązywania współpracy z jednostką i grupą. Zgodnie z Ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, celem pracy z rodziną i jej wsparcia, poprzez udzielenie pomocy w jej funkcjonowaniu. Ustawodawca, obowiązek wspierania rodziny i pracy z nią nakłada na gminę, a przez nią, na właściwe instytucje i podmioty działające na rzecz dziecka i rodziny. „Regulując ten zakres ustawy, wprowadzono nową instytucję – asystenta rodziny”. Zadaniem asystenta rodziny jest praca z rodziną prowadzona w różnych formach oraz we współpracy z innymi organami rządowymi i samorządowymi. Oznacza to, iż jego działanie polega na szerokim i bezpośrednim udzielaniu pomocy rodzinie, w tym także komunikowaniu się z innymi instytucjami, z którymi kontakt danej rodziny jest niezbędny, a dotarcie do których może rodzinie stwarzać poważną trudność.
    Absolwent zna metodykę pracy asystenta rodziny i jego miejsca w systemie pomocy społecznej. Posiada umiejętności niezbędne do pracy z problemami pojawiającymi się w rodzinie w zakresie bezrobocia, przemocy, niepełnosprawności, starości, uzależnienia czy problemów wychowawczych. Posiada umiejętności w zakresie diagnozowania i analizy problemów występujących w rodzinie oraz organizowania pracy z rodziną w odniesieniu do zindywidualizowanego problemu, przy jednoczesnej motywacji do zmiany. Asystent rodziny posiada wiedzę dotyczącą instytucji wsparcia społecznego i ich kompetencji oraz umiejętności budowania systemu wsparcia. Absolwent charakteryzuje się postawą refleksyjną w postrzeganiu własnej roli zawodowej oraz otwartością na potrzebę doskonalenia swoich kompetencji osobowych i zawodowych. Jest przygotowany do bezpośredniej pracy z rodziną w miejscu jej zamieszkania, podjęcia działań wspierających, profilaktycznych i naprawczych pomagających jej w prawidłowym funkcjonowaniu i zapobieganiu patologii. Uzyskał podstawowe kwalifikacje zawodowe do pracy w ośrodkach pomocy społecznej, w powiatowych centrach pomocy rodzinie, w samorządowych instytucjach profilaktyki społecznej oraz innych instytucjach i organizacjach działających w systemie pomocy dziecku i rodzinie.