Warsztaty Historyczne


    Warsztaty Historyczne dla Młodzieży

    Dziedzictwo kulturowe Europy


    W roku akademickim 2011/2012 Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII - już po raz piąty - organizuje serię spotkań, adresowanych do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych (choć nie wyłącznie), która w sposób szczególny interesuje się zagadnieniami z zakresu szeroko pojętej humanistyki. Tym razem zajęcia odbywać się będą pod wspólnym hasłem: Dziedzictwo kulturowe Europy. Poszukiwanie korzeni historyczno-kulturowych Starego Kontynentu jest tematem ważnym szczególnie dziś, gdy czasem trudno dookreślić nam z czego wyrastamy, dokąd zmierzamy i co miało przez całe stulecia wpływ na kształt naszej obecnej tożsamości europejskiej.
    Dwusemestralny cykl wykładów i warsztatów sfinalizowany zostanie w maju 2012 r. konkursem, którego laureaci otrzymają indeksy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego. Dla wszystkich osób regularnie uczestniczących w zajęciach wydane zostaną stosowne zaświadczenia, pozwalające na ubieganie się o otrzymanie wyższej oceny z historii podczas szkolnej klasyfikacji semestralnej.
    Inicjatywa ta pomyślana została jako seria spotkań, odbywających się dwukrotnie w miesiącu (w III i IV soboty, z wyjątkiem okresów świątecznych i ferii). Zajęcia realizowane zarówno w salach wykładowych i pracowniach specjalistycznych UPJPII, jak i w terenie - przybiorą trojaką postać:

    Sesji edukacyjnych w formie wykładów i prelekcji:
    - poświęconych wybranym postaciom z zakresu dziejów Polski i historii powszechnej.
    - ukazujących bogactwo dziedzictwa kultury chrześcijańskiej w jej różnorodności czasoprzestrzennej.
    - przybliżających ciekawostki archeologiczno-historyczne.
    - prowadzonych przez kadrę naukową Uniwersytetu przy zastosowaniu nowoczesnych pomocy dydaktycznych.

    Zajęć warsztatowych z zakresu archeologii, historii, archiwistyki, historii sztuki, muzyki sakralnej:
    - przekazujących wiedzę praktyczną.
    - pozwalających wypróbować własnych sił w konkretnych formach działalności naukowo-badawczej.

    Interaktywnych zajęć edukacyjnych na terenie Krakowa i jego okolic:
    - prowadzonych przez doświadczonych i twórczych pedagogów (historyków, historyków sztuki, archeologów, muzyków).
    - pozwalających poznać i lepiej zrozumieć dzieje Królewskiego Miasta oraz ważnych postaci z nim związanych, a pośrednio - ogólne zjawiska historyczno-cywilizacyjne.

    Uczestnictwo w spotkaniach pozwoli zatem na wzbogacenie wiedzy i umiejętności, a jako takie może stanowić cenne uzupełnienie zajęć szkolnych oraz istotną pomoc w przygotowaniu do egzaminów maturalnych. Stanie się także okazją do zawarcia ciekawych znajomości z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach. Przede wszystkim jednak da możliwość zapoznania się ze środowiskiem akademickim oraz uczynienia konkretnych kroków inwestycyjnych, mogących zaowocować w przyszłości.
    Udział w zajęciach jest bezpłatny, zaś osoby zainteresowane przystąpieniem do wyżej wspomnianego konkursu i otrzymaniem akademickiego zaświadczenia zobowiązane są do regularnego uczestnictwa w spotkaniach (dopuszczone są maksymalnie 2 nieusprawiedliwione nieobecności na semestr).

    ZGŁOSZENIA UCZESTNICTWA w tegorocznej edycji Warsztatów Historycznych oraz wszelkie zapytania należy kierować drogą e-mailową (podając: imię i nazwisko, adres, telefon, e-mail, szkołę i klasę) na adres:

    warsztatyhistoryczne@upjp2.edu.pl
    lub
    dominiksat@wp.pl

    Zgłoszenia przyjmowane będą najdalej do 15 października 2011 r.

    [right]dr Józef C. Kałużny
    (kierownik WH)
    mgr lic. Dominik Satała
    (sekretarz WH)[/right]

    Grafik spotkań w I sem. roku akad. 2011/2012