Ochrona dóbr kultury


    kierunek: OCHRONA DÓBR KULTURY

    typ studiów: studia dwustopniowe
    studia pierwszego stopnia – licencjackie – 3 lata
    studia drugiego stopnia – magisterskie – 2 lata

    tryb studiów: stacjonarne

    kontakt:
    Sekretariat Instytutu Historii Sztuki i Kultury
    31-014 Kraków, ul. Sławkowska 32
    tel. 12 421 26 97
    e-mail: sztuka@upjp2.edu.pl

    kryteria kwalifikacji:

    studia pierwszego stopnia
    "Nowa matura"
    1. Przyjęcie punktów z egzaminu maturalnego z: języka polskiego (poziom podstawowy lub rozszerzony), języka obcego (poziom podstawowy lub rozszerzony) i historii lub historii sztuki (poziom podstawowy lub rozszerzony); punkty z matury z poziomu rozszerzonego są pomnożone przez współczynnik 1,5.
    2. Całość kwalifikacji dokonywana jest na podstawie sumy punktów za przedmioty z nowej matury.

    "Stara matura"
    1. Przyjęcie ocen z języka polskiego i języka obcego ze świadectwa dojrzałości.
    2. Pisemny egzamin (test) z historii sztuki.
    3. Całość kwalifikacji dokonywana jest na podstawie: sumy punktów za wskazane oceny ze świadectwa dojrzałości oraz egzaminu pisemnego z historii sztuki.

    Lista lektur do testu z historii sztuki:
    • Białostocki J., Sztuka cenniejsza niż złoto, Warszawa 2004;
    • Chrzanowski T., Sztuka w Polsce od I do III Rzeczypospolitej, Warszawa 1998;
    • Dobrowolski T., Sztuka Krakowa, Kraków 1978.
    • Osińska B., Sztuka i czas, t. 1: Od prehistorii do rokoka, t. 2: Od klasycyzmu do współczesności, Warszawa 2004 [podręcznik z historii sztuki dla szkół średnich].

    studia drugiego stopnia

    Studia mogą podjąć osoby, które posiadają dyplom licencjata zawodowego uzyskanego na kierunku ochrona dóbr kultury. Przy przyjęciu kandydatów bierze się pod uwagę średnią ocen uzyskanych na studiach pierwszego stopnia oraz ocenę z egzaminu licencjackiego.

    dodatkowe informacje:
    W trakcie studiów absolwent zapoznaje się z wiedzą w zakresie historii sztuki, metodologii historii sztuki, historii i antropologii kultury, zabytkoznawstwa, konserwatorstwa i muzealnictwa, jak również kształtowania i ochrony krajobrazu kulturowego oraz dziedzictwa kulturowego. Ponadto studenci uczą się rysunku odręcznego; rozwijają swoją wiedzę o zagadnienia związane z kulturą materialną i technologią dzieła sztuki (materiałoznawstwo, historia technik artystycznych). Student poznaje także zagadnienia związane z dziejami kultury religijnej oraz tradycjami kulturowymi Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Małopolski. Uzyskuje dzięki temu wszechstronną wiedzę z zakresu historii sztuki i kultury, która umożliwia podjęcie badań nad zabytkami, wydawanie opinii dotyczących ochrony zabytków kultury i dokumentowanie uzyskanych wyników. Absolwent jest przygotowany do rozwiązywania złożonych problemów z zakresu ochrony zabytków i nadzorowania różnych przedsięwzięć konserwatorskich. Otrzymuje zatem umiejętności pozwalające na podjęcie pracy w placówkach muzealnych i galeriach sztuki, domach aukcyjnych, służbach i przedsiębiorstwach prowadzących działalność o charakterze konserwatorskim, oraz instytucjach działających na rzecz ochrony dziedzictwa i kształtujących opinie i postawy na rzecz ochrony dóbr kultury.