Specjalność public relations


    kierunek: DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA

    specjalność:
    • public relations

    typ studiów:
    studia dwustopniowe
    studia pierwszego stopnia – licencjackie – 3 lata
    studia drugiego stopnia (uzupełniające magisterskie) – 2 lata

    tryb studiów: stacjonarne i niestacjonarne

    kontakt:
    Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej
    31-002 Kraków, ul Kanonicza 9, p. 301, II p.
    tel./faks 12 370 86 04
    e-mail: diks@upjp2.edu.pl

    kryteria kwalifikacji:

    studia pierwszego stopnia
    "Nowa matura"
    1. Konkurs świadectw według punktów z obowiązkowych przedmiotów na maturze, tj. języka polskiego lub matematyki oraz do wyboru: historii, geografii lub wiedzy o społeczeństwie.
    2. Punkty uzyskane za przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym, zostaną przeliczone do punktacji poziomu podstawowego poprzez pomnożenie przez współczynnik 1,5.

    "Stara matura"
    1. Konkurs ocen ze świadectw dojrzałości, w którym będą brane pod uwagę następujące przedmioty: język polski oraz do wyboru: historia, geografia lub wiedza o społeczeństwie (w obliczeniu końcowym przyjmuje się system punktowy).
    2. Rozmowa kwalifikacyjna, której przedmiotem będzie:
    • autoprezentacja osiągnięć i oczekiwań kandydata;
    • uzasadnienie motywacji wyboru studiów;
    • predyspozycje i zamierzone cele na wybranym kierunku.
    W rozmowie kwalifikacyjnej będzie brana także pod uwagę znajomość zagadnień zawartych w następującej literaturze:
    • Jan Paweł II, Internet nowym forum głoszenia Ewangelii, Orędzie na XXXVI Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, 2002;
    • Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu, Etyka w środkach społecznego przekazu, 2000;
    • Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu, Kościół a Internet, 2002.

    W obliczeniu końcowym 70% oceny stanowi świadectwo dojrzałości a 30% ocena z rozmowy kwalifikacyjnej. Na I rok studiów pierwszego stopnia bez rozmowy kwalifikacyjnej i bez konkursu świadectw przyjmowani są:
    1. Laureaci i finaliści olimpiad i konkursów stopnia centralnego;
    2. Studenci innych uczelni po III roku studiów (średnia ocen z dotychczasowych studiów: 4,3), którzy uzyskali zgodę swojego dziekana na podjęcie studiów na II kierunku;
    3. Absolwenci studiów licencjackich i jednolitych studiów magisterskich (średnia ocen z ukończonych studiów: 4,3), przede wszystkim kierunków humanistycznych i społecznych;
    4. Jeśli ilość kandydatów przyjmowanych według kryteriów określonych w punkcie 2 i 3 przekroczy 15% ogólnej ilości miejsc zatwierdzonych przez Senat UPJPII, wtedy o przyjęciu decydować będzie średnia ocen z ukończonych studiów.

    Na studia niestacjonarne płatne przyjmowani są kandydaci po „nowej” i „starej maturze” na podstawie konkursu świadectw. Zajęcia odbywają się cotygodniowo w piątek po popołudniu od godz. 13.15 i w sobotę od 8.00 do 20.00.

    studia drugiego stopnia
    Studia drugiego stopnia przeznaczone są dla osób posiadających dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia na tym samym kierunku lub kierunku pokrewnym. Do kierunków pokrewnych zalicza się m.in. politologię, socjologię, pedagogikę, psychologię, nauki o rodzinie, filologię polską, kulturoznawstwo itp. Na studia drugiego stopnia nie mogą być przyjmowane osoby nieposiadające dyplomu licencjata (np. absolwenci szkół policealnych, kolegiów nauczycielskich, itp.). Pierwszeństwo w przyjęciu na studia drugiego stopnia mają absolwenci studiów pierwszego stopnia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna UPJPII. Dla studiów stacjonarnych wyniki postępowania kwalifikacyjnego ustala się według następującego kryterium:
    75% – ocena z dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia;
    25% – średnia ocena z suplementu (dla osób, które uzyskały dyplom przed 1 stycznia 2005 r. i nie posiadają suplementu - średnia ocen z przebiegu studiów).

    Student zobowiązany jest do przedstawienia, (w formie pisemnej) średniej ocen ze studiów oraz z suplementu. W przypadku, gdy liczba kandydatów przekroczy określony przez Senat UPJPII limit przyjęć, o przyjęciu decydować będą wyniki postępowania kwalifikacyjnego. Dla studiów niestacjonarnych podstawę przyjęć na studia drugiego stopnia stanowi dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia oraz wymagane dokumenty. Studia II stopnia, stanowiąc kontynuację kierunkowych studiów I stopnia, wprowadzają także w naukową pracę badawczą. Absolwent zdobędzie metodologiczne przygotowanie do realizowania medioznawczych prac badawczych o charakterze teoretycznym i praktycznym w ramach prowadzonego magisterskiego seminarium naukowego, które umożliwi uzyskanie tytułu naukowego "magistra dziennikarstwa i komunikacji społecznej". Absolwent będzie przygotowany do przyszłej naukowej pracy badawczej i profesjonalnego działania zawodowego, odpowiadającego poziomowi tytułu naukowego. Absolwent będzie także przygotowany do kontynuacji edukacji na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich).

    dodatkowe informacje
    Studia pierwszego stopnia trwają 3 lata, studia drugiego stopnia (uzupełniające magisterskie) - 2 lata. Po pierwszym roku studiów studenci mają możliwość wyboru jednej z z trzech specjalności: dziennikarstwa specjalistycznego, edukacji medialnej i dziennikarskiej oraz public relations. Celem powołanych specjalności w ramach kierunku "dziennikarstwo i komunikacja społeczna" jest przygotowanie absolwentów do pracy w szeroko rozumianym obszarze współczesnych mediów, zarówno w praktycznym wymiarze dziennikarstwa, animacji kultury medialnej i public relations, jak i w teoretycznej edukacji medialnej. Specjalność: dziennikarstwo specjalistyczne ma na celu przygotowanie profesjonalnej kadry do pracy dziennikarskiej w różnych obszarach komunikacji społecznej z uwzględnieniem najnowszych technologii medialnych. Specjalność: edukacja i kultura medialna przygotowuje kadrę profesjonalnych pedagogów i wychowawców medialnych oraz animatorów kultury medialnej. Celem trzeciej specjalności: public relations, jest przygotowanie specjalistów public relations, którzy w ramach komunikacji pozytywnych wartości, będą prawdziwymi fachowcami od zarządzania informacją i promowania pozytywnych wartości w ramach komunikowania społecznego. Studenci mają także dodatkowo możliwość zdobycia uprawnień nauczycielskich w zakresie edukacji medialnej, czytelniczej i dziennikarskiej po ukończeniu prowadzonego na kierunku studium pedagogicznego. Studia odpowiadają aktualnym wyzwaniom czasu "kultury i cywilizacji medialnej", przygotowując profesjonalnych pracowników współczesnej mediosfery, uformowanych w duchu chrześcijańskiej wizji człowieka i etyki mediów, służących prawdzie, dobru i godności człowieka oraz dobru społeczności, dobrze orientujących się i niosących innym orientację w świecie współczesnych mediów i technologii medialnych. Przestrzeń zawodowa dla absolwentów kierunku jest bardzo atrakcyjna, aktualna i bogata. Typowymi miejscami pracy i zaangażowania zawodowego oferowanych specjalności studiów są m.in.:
    • dziennikarstwo: prasa, radio, telewizja, Internet, agencje informacyjne itp.
    • dziennikarstwo specjalistyczne: śledcze, branżowe, nowych technologii medialnych
    • medialny public relations
    • rzecznictwo prasowe
    • marketing medialny
    • pedagogika i edukacja medialna w szkołach, ośrodkach wychowawczych, mediach itp.
    • medialne wychowanie rodzinne
    • duszpasterstwo mediów
    • ewangelizacja medialna i prasa katolicka
    • animacja kultury medialnej.

    Różnorodność oferty edukacyjnej na obu specjalnościach gwarantuje jej absolwentom fachowe przygotowanie do pracy w szerokim obszarze mediów. Uruchomienie danej specjalności nastąpi, jeśli ilość kandydatów danej specjalności będzie wynosiła minimum 15 osób. Absolwent studiów dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na jednej z trzech specjalności będzie przygotowany do zawodu dziennikarza pracującego w mediach masowych (prasa, radio, telewizja, Internet) oraz w obszarze edukacji medialnej i public relations. Absolwent będzie rozumiał podstawowe procesy życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego, zarówno w skali lokalno-regionalnej jak i krajowo-międzynarodowej. Zdobędzie wiedzę i umiejętności do rozumienia znaczenia mediów masowych w życiu i funkcjonowaniu współczesnego społeczeństwa informacyjnego. Absolwent uzyska umiejętności umożliwiające mu wykonywanie różnych zawodów związanych z szeroko pojętą dziedziną komunikacji społecznej – w stosunkach publicznych, reklamie, promocji, instytucjach prowadzących edukację medialną. Absolwent będzie znał języki obce na poziomie biegłości według standardów studiów II stopnia oraz będzie się posługiwać językiem obcym specjalistycznym niezbędnym do wykonywania zawodu. Absolwent studiów II stopnia kierunku "dziennikarstwa i komunikacji społecznej" Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie otrzyma nie tylko fachowe przygotowanie zawodowe, ale też będzie miał możliwość właściwej orientacji etycznej, opartej na prawdzie o człowieku. Uniwersytet gwarantuje bowiem zarówno zdobycie potrzebnej wiedzy i umiejętności w zakresie mediów i komunikacji, jak i odpowiednią formację duchowo-etyczną. Absolwent będzie realizował swoje zawodowe pasje w duchu uczciwości w działaniu, poszanowaniu wartości, godności i wolności człowieka, w duchu otwartości, szczerego dialogu i prawdziwej tolerancji, a przede wszystkim w otwarciu się na prawdę o człowieku i jego godność.