Rekrutacja 2010/2011 - nowe specjalności


    Biblia w kulturze
    Rekrutacja
    Studia pozwalają zdobyć wykształcenie w zakresie teologii a także specjalistyczną wiedzę z zakresu biblistyki i nauki o kulturze. Uzyskane kwalifikacje pozwolą absolwentowi być animatorem różnych form kultury religijnej. Studia mogą też stanowić poszerzenie wiedzy dla wszelkiego rodzaju pracowników kultury, przewodników turystycznych, nauczycieli.

    Dziennikarstwo specjalistyczne, edukacja i kultura medialna, public relations
    Rekrutacja
    Studia pierwszego stopnia trwają 3 lata (6 semestrów), studia drugiego stopnia
    (uzupełniające magisterskie) - 2 lata (4 semestry). Po pierwszym roku studiów studenci mają możliwość wyboru jednej z dwóch specjalności: dziennikarstwa oraz edukacji i kultury medialnej. Po pierwszym semestrze studiów drugiego stopnia studenci mają możliwość wyboru jednej z trzech specjalności: dziennikarstwo specjalistyczne (w jednej z trzech specjalizacji: radiowa, telewizyjna i prasowa), edukacja i kultura medialna oraz public relations. Uruchomienie danej specjalności nastąpi, jeśli ilość kandydatów danej specjalności będzie wynosiła minimum 15 osób (dla specjalności "edukacja i kultura medialna": 10 osób). Celem powołanych specjalności w ramach kierunku "dziennikarstwo i komunikacja społeczna" jest przygotowanie absolwentów do pracy w szeroko rozumianym obszarze współczesnych mediów, zarówno w praktycznym wymiarze dziennikarstwa, animacji kultury medialnej i public relations, jak i w teoretycznej edukacji medialnej.
    Specjalności: dziennikarstwo (studia pierwszego stopnia) oraz dziennikarstwo
    specjalistyczne w trzech specjalizacjach: radiowej, telewizyjnej i prasowej (studia
    drugiego stopnia) mają na celu przygotowanie profesjonalnej kadry do pracy
    dziennikarskiej w różnych obszarach komunikacji społecznej z uwzględnieniem najnowszych technologii medialnych. Specjalność edukacja i kultura medialna przygotowuje kadrę profesjonalnych pedagogów i wychowawców medialnych oraz animatorów kultury medialnej.
    Celem specjalności public relations jest przygotowanie specjalistów public relations,
    którzy w ramach komunikacji pozytywnych wartości, będą prawdziwymi fachowcami od zarządzania informacją i promowania pozytywnych wartości w ramach komunikowania społecznego. Studenci mają także możliwość zdobyć dodatkowo uprawnienia nauczycielskie w zakresie edukacji medialnej, czytelniczej i dziennikarskiej po ukończeniu prowadzonego na kierunku studium pedagogicznego. Studia odpowiadają aktualnym wyzwaniom czasu "kultury i cywilizacji medialnej", przygotowując profesjonalnych pracowników współczesnej mediosfery, uformowanych w duchu chrześcijańskiej wizji człowieka i etyki mediów,
    służących prawdzie, dobru i godności człowieka oraz dobru społeczności, dobrze
    orientujących się i niosących innym orientację w świecie współczesnych mediów i
    technologii medialnych. Przestrzeń zawodowa dla absolwentów kierunku jest bardzo atrakcyjna, aktualna i bogata. Typowymi miejscami pracy i zaangażowania zawodowego obu specjalności studiów są m.in.:
    - dziennikarstwo: prasa, radio, telewizja, Internet, agencje informacyjne itp.;
    - dziennikarstwo specjalistyczne: śledcze, branżowe, nowych technologii medialnych;
    - medialny public relations;
    - rzecznictwo prasowe;
    - marketing medialny;
    - pedagogika i edukacja medialna w szkołach, ośrodkach wychowawczych, mediach itp.;
    - medialne wychowanie rodzinne;
    - duszpasterstwo mediów;
    - ewangelizacja medialna i prasa katolicka;
    - animacja kultury medialnej.
    Różnorodność oferty edukacyjnej na obu specjalnościach gwarantuje jej absolwentom fachowe przygotowanie do pracy w szerokim obszarze mediów. Uruchomienie danej specjalności nastąpi, jeśli ilość kandydatów danej specjalności będzie wynosiła minimum 15 osób.

    Niepełnosprawność w rodzinie
    Rekrutacja
    Jej celem jest przygotowanie kadry profesjonalnych pracowników, uformowanych na podstawie chrześcijańskiej wizji człowieka, gotowych nieść pomoc - nade wszystko - rodzinom z osobą niepełnosprawną. Przy czym należy rozumieć niepełnosprawność w wielu obszarach: od niepełnosprawności fizycznej czy psychicznej, po niedostosowanie społeczne. Należy je postrzegać w ciągu całego życia osobniczego człowieka: od dzieciństwa, aż po jego schyłek.

    Religie Bliskiego i Środkowego Wschodu
    Rekrutacja
    Absolwenci specjalności - religie Bliskiego i Środkowego Wschodu, dzięki wiedzy zdobytej podczas studiów mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w mediach, ośrodkach analitycznych, zajmujących się bezpieczeństwem międzynarodowym, przemianami społeczno-gospodarczymi regionu blisko-wschodniego, administracji publicznej, dyplomacji, instytucjach kulturalnych, firmach działających na rynkach Bliskiego i Środkowego Wschodu, biurach i organizacjach turystycznych, w szkolnictwie. W czasie studiów studenci uczą się języków bliskowschodnich. W czasie nauki studenci mają możliwość nauki języków bliskowschodnich (arabskiego, koptyjskiego, hebrajskiego czy perskiego i syryjski) oraz pracy z wykwalifikowaną kadrą - nasi pracownicy są nie tylko naukowcami, ale również praktykami, przygotowującymi m.in. żołnierzy do misji wojskowych w Afganistanie i na Bliskim Wschodzie.

    Turystyka religijna
    Rekrutacja
    Turystyka religijna łączy w sobie elementy pielgrzymkowe z turystycznymi i krajoznawczymi. Studia pozwalają zdobyć wiedzę specjalistyczną z dziedziny teologii, psychologii, socjologii, pedagogiki organizacji turystyki oraz dobrą znajomość krajów biblijnych, szlaków pielgrzymkowych i chrześcijańskiej kultury. Wiadomości i wiedza zdobyta w czasie studiów pozwalają na pracę w biurach podróży, szczególnie zajmujących się szeroko pojętą turystyką religijną, w charakterze przewodników grup turystycznych i pielgrzymkowych, oprowadzających po obiektach chrześcijańskiej kultury oraz jako organizator duszpasterstwa w sanktuariach, domach pielgrzyma; przygotowują też do pracy ewangelizacyjnej w świecie turystyki.
    Dla zainteresowanych istnieje możliwość uzyskania uprawnień pilota oraz przewodnika turystycznego.
    Studia trwają 5 lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra teologii ze specjalnością turystyka religijna.