Inwentaryzacja i digitalizacja kościołów i klasztorów w Archidiecezji Krakowskiej


    Inwentaryzacja i digitalizacja kościołów i klasztorów w Archidiecezji Krakowskiej

    Od roku 2007 Pracownia inwentaryzacji, działająca przy Instytucie Historii Sztuki i Kultury na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII realizuje projekt digitalizacji i inwentaryzacji kościołów i klasztorów w Archidiecezji Krakowskiej. Dzięki wsparciu finansowemu Jego Eminencji ks. kardynała Stanisława Dziwisza oraz władz Uczelni były możliwe pojedyncze wyjazdy grupy studentów z Koła Naukowego i pracowników naukowych Instytutu Historii Sztuki i Kultury. W ciągu niespełna dwóch lat poddano zinwentaryzowano kościoły w trzech dekanatach: Zatorskim (9), Babickim (9) i Krzeszowickim (12). W dniu 31 marca 2008 roku kardynał Stanisław Dziwisz wydał dekret z prośbą do proboszczów poszczególnych parafii o udostępnienie świątyń do prac inwentaryzacyjnych i digitalizacyjnych.



    Bodzanów. Studenci i pracownicy Instytutu Historii Sztuki i Kultury odpoczywają po ciężkim dniu pracy.

    W tym roku nasze prace wsparła Fundacja Św. Królowej Jadwigi. Dotację przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu możliwy był zakup wysokiej klasy sprzętu naświetlającego, komputerów oraz bazy danych, w której gromadzone będą materiały. Projekt wsparł finansowo kolejny raz Jego Eminencja ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Naszym partnerem jest w tym roku Urząd Miasta i Gminy Niepołomice, finansujący prace na terenie gminy Niepołomice.



    Górka Kościelniaka. Najtrudniej sfotografować szaty liturgiczne. Nasz fotograf Tomasz Śliwiński radzi sobie z tym zadaniem doskonale.

    Prace inwentaryzacyjne przewidziano na sześć lub siedem lat. W tym roku są opracowywane kościoły z dekanatów niepołomickiego, wawrzeńczyckiego i wielickiego, w tym opactwo sióstr benedyktynek w Staniątkach. Podczas wyjazdów wykonuje się wysokiej klasy zdjęcia cyfrowe i zakłada karty inwentarzowe, które w późniejszym czasie będą poddane wstępnej weryfikacji w oparciu o materiały bibliograficzne i archiwalne. Karty zawierają podstawowe dane o zabytku (lokalizacja, wymiary, opis, miejsce powstania, czas powstania, informacje o autorze i stanie zachowania, bibliografię). Wkrótce informacje z kart „roboczych” trafią do bazy danych.



    Staniątki. Inwentaryzacja w opactwie benedyktynek to najtrudniejsze zadanie. Ponad 1000 dzieł sztuki do sfotografowania i zinwentaryzowania.




    Staniątki. Nie kończąca się inwentaryzacja…

    Inwentaryzacja Archidiecezji Krakowskiej jest jednym z pierwszych w Polsce tak szeroko zakrojonych projektów, mającym na celu utrwalenie w sposób nowoczesny kulturowego i religijnego dziedzictwa. Materiały będą dostępne dla badaczy zajmujących się polską historią i kulturą, dziejami kościoła katolickiego, sztuką i architekturą; w ograniczonym zakresie – ze względów na bezpieczeństwo cennych zabytków – także szerszej publiczności na platformie internetowej. W przyszłości planowane jest również utworzenie wirtualnego Muzeum i Archiwum Archidiecezji. Nasze prace nie byłyby możliwe bez zaangażowania studentów historii sztuki i ochrony dóbr kultury, pracowników naukowych i współpracujących z nami fotografów z Instytutu Sztuki PAN. Nieoceniona jest pomoc, wyrozumiałość i gościnność włodarzy poszczególnych parafii. Im wszystkim pragniemy złożyć serdeczne podziękowania.

    [right]Dr Józef Skrabski [/right]


    Zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego