BoNews krakowski


    Wawel Iluminacje
    Artyści z Norymbergii, Lipska, Frankfurtu i Krakowa specjalnie na Święto Miasta, przygotowują niezwykłą projekcję 3D. O wydarzeniu informuje Aleksandra Nalepa z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
    WI 1
    Mapping 3D można będzie oglądać dziś(03.06), stojąc na placu o. Adama Studzińskiego. Jak podkreśla Aleksandra Nalepa jest niezwykłe wydarzenie.
    WI 2
    Organizatorami projektu są też Instytut Goethego oraz Dom Norymberski.

    Dzień Beatlesów
    4 czerwca odbędzie się w Krakowie Dzień Beatlesów. Jest to impreza charytatywna poświęcona muzyce zespołu z Liverpoolu . W tym roku odbędzie się po raz drugi, a swoją obecnością uświetnią ją m.in. Piotr Metz, Tymon Tymański czy Jerzy Jarniewicz. Główną organizatorką krakowskiego Dnia Beatlesów jest studentka UJ Paulina Jendrychowska, która opowiada o idei przedsięwzięcia.
    DB 1
    Mimo drobnych problemów zeszłoroczna impreza wypadła bardzo dobrze m.in. dzięki otwartości uczestników.
    DB 2
    Tegoroczny Dzień Beatlesów rozpocznie się spotkaniem w Empiku, poświęconemu książkom oraz wydawnictwom związanym z The Beatles. Ostatnim punktem programu jest biletowany koncert w Klubie „Żaczek”. Gwiazdą wieczoru będzie THE QUARRYMEN. Bilety można zamawiać na bilety@beatlesday.pl

    Festiwal Recyklingu
    W miniony weekend n(28-29.04) na krakowskich Błoniach odbył się IX Festiwal Recyklingu. Wśród atrakcji przygotowanych przez organizatorów była m. in. gra Ekopoly. W zabawie brały udział cztery drużyny dowodzone przez gwiazdy serialu W11 i Detektywi. O swoim udziale w tym projekcie mówi Marcin Halbiniak - jeden z asystentów słynnego biura detektywistycznego.
    FR 1
    Jednym z założeń festiwalu było zaangażowanie dzieci i młodzieży w różnego rodzaju zabawy uświadamiające czym jest środowisko i jak o nie dbać. Oto rady przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej.
    FR 2
    Mimo niesprzyjającej pogody, w sobotę Błonia odwiedziła spora liczba mieszkańców Krakowa oraz jego okolic. W niedzielę aura była bardziej sprzyjająca, dlatego festiwal był obowiązkowym celem krakowian podczas popołudniowego spaceru.

    Spotkanie o kulisach procesu kanonizacyjnego
    Wczoraj (22 maja), w Karmelitańskim Instytucie Duchowości w Krakowie, odbyło się spotkanie z ks. dr Andrzejem Scąberem. Tematem były kulisy procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II. Ks. Scąber opowiedział o tym, kto przyczynił się do tak szybkiej beatyfikacji papieża Polaka.
    Spotkanie 1
    Prelegent mówił również na kim spoczywała opieka nad prawidłowością przebiegu postępowania.
    Spotkanie 2
    Słuchacze zastanawiali się jak przebiegały przesłuchania 123 świadków powołanych do procesu. Gość spotkania skrótowo opisał ten proceder.
    Spotkanie 3
    Organizatorem spotkania było Centrum Kultury Duchowej „Communio Crucis” im. Św. Edyty Stein.

    Wykład prof. Półtawskiego
    W piątek murach klasztoru ojców Dominikanów zagościł prof. Andrzej Półtawski. Wygłosił tam wykład pt. „Karola Wojtyły filozoficzna koncepcja człowieka”. Było to pierwsze spotkanie z cyklu poświęconego książce „Osoba i czyn”. Więcej o wydarzeniu opowiada jego inicjator, Maciej Karwacki:
    Spotkanie 1
    W wykładach mogą wziąć udział wszyscy, którzy interesują się filozofią Karola Wojtyły i chcą ją lepiej poznać. Maciej Karwacki wspomina też jak narodziła się idea konferencji.
    Spotkanie 2
    Organizatorzy nie wiedzą jeszcze, kiedy i gdzie odbędą się kolejne spotkania.

    XVII Targi Turystyczne
    Stolica Małopolski jest ciekawym miejscem dla wszystkich turystów. Wczoraj (12.04) odbyły się XVII Targi Turystyczne, na których Magdalena Sroka – zastępca prezydenta Krakowa, opowiedziała o tym, jak wiele kulturalnych wydarzeń przypada na maj.
    TT 1
    Na październik zaś przypada czas prezydencji Polski w UE.
    TT 2
    W ramach prezydencji Polski w UE, Kraków chce zaprezentować się we wszystkich miastach. Zacznie już od Sopotu, gdzie stanie interaktywny przystanek, w którym posłuchać będzie można hejnału, czy historii miasta, a także rozpocznie się akcja promocyjna w internecie, prasie, biuletynach i folderach. W innych miastach, które będą przyjmowały gości, Kraków zaprezentuje się na lotniskach hasłem „Wrong destination. Go to Cracow”.

    Dni Ziemi 2011
    Od lat kwiecień w Krakowie wiąże się z przygotowywaniem obchodów Dni Ziemi. W organizację tych Dni w tym roku zaangażowało się również Krakowskie Biuro Festiwalowe o czym opowiedziała jego przedstawicielka pani Joanna Stobierska.
    Dni Ziemi 1
    Krakowskie Biuro Festiwalowe jest organizatorem Nowohuckiego Jarmarku Wielkanocnego, który jest jednym z punktów obchodów tegorocznych Dni ziemi w Krakowie. Joanna Stobierska zachęca do wzięcia udziału podkreślając przy ty, że „największą atrakcją dla najmłodszych będzie możliwość wykonania, własnoręcznie palm wielkanocnych z różnego rodzaju materiałów”.
    Dni Ziemi 2
    Joanna Stobierska opowiada również do kogo adresowane jest Nowohucki Jarmark Wielkanocny.
    Dni Ziemi 3
    Warsztaty ceramiczne oraz warsztaty robienia palm wielkanocnych, figurek z siana i słomy odbędą się w piątek i sobotę od godz. 10 00 do 17 00. Rzeczy wykonane podczas warsztatów będzie można zakupić w alei Róż, które wystawione będą na specjalnie przygotowanych stoiskach. Małgorzata Mrugała – dyrektor Wydziału kształtowania Środowiska zachęca do zakupu wyrobów ceramicznych, plecionych ręcznie koszyków oraz miodu pochodzącego z ekologicznych upraw. Pani Małgorzata opowiada również o idei warsztatów.
    Dni Ziemi 4
    Szczegółowe informacje na temat tegorocznych obchodów Dni Ziemi dostępne są na stronie www.krakow.pl.

    1. Rocznica katastrofy Smoleńskiej
    Wczoraj (10.04) w całej Polsce trwały obchody związane z 1 rocznicą tragedii pod Smoleńskiem. W Krakowie, gdzie znajduje się grób pary prezydenckiej obchody rozpoczęły się o 8.00 rano. Wtedy z Rynku Głównego wyruszył pochód, który ulicą Grodzką dotarł pod Krzyż Narodowej Pamięci na placu o. Adama Studzińskiego. O 8.41 w Krakowie i całej Małopolsce zawyły syreny.
    „Dokładnie rok temu pod niebem Smoleńska rozegrała się tragedia” - tymi słowami kard. Stanisław Dziwisz rozpoczął Mszę św. w Katedrze na Wawelu.
    1 rocznica 1
    W homilii hierarcha zwrócił uwagę, że ból rodzin ofiar katastrofy „był i jest naszym wspólnym bólem. Ich nadzieja jest naszą wspólną nadzieją”. Dodał, że dziś całą Polskę jednoczy modlitwa.
    1 rocznica 2
    We Mszy św. wzięła udział Marta Kaczyńska wraz z mężem i rodziną, która złożyła kwiaty na grobie swoich rodziców. Mówi Andrzej Duda, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
    1 rocznica 3
    W krakowskich uroczystościach wzięła udział żona prezydenta Gruzji – Sandra Saakaszwili.

    Wstrzymano proces przekształcenia urzędów pocztowych w agencje
    Proces przekształcania urzędów pocztowych w agencje – wstrzymany. Wczoraj (06.04) decyzję o sprawdzeniu jeszcze raz tego procesu podjął Jerzy Jóźkowiak – nowy prezes Poczty Polskiej. Oświadczenie prezesa przedstawił Bartłomiej Kierzkowski – rzecznik regionalny Poczty Polskiej :
    Poczta Polska
    Dla klienta nie ma żadnej różnicy, ponieważ zakres usług urzędów pocztowych i agencji jest taki sam.

    Małopolska odbudowuje się po powodzi
    Wczoraj (06.04) w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa „Małopolska odbudowuje się po powodzi”. Skupiono się na środkach jakie zostały przekazane w 2010 roku w czasie i po powodzi, odbudowie domów i przygotowaniach do ewentualnej powodzi w tym roku.
    MUW 1
    Tak sytuację w Małopolsce ocenia wojewoda Stanisław Kracik. Ubiegłoroczne wydarzenia i tryb pracy urzędu podsumowuje również Małgorzata Lechowicz, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej.
    MUW 2
    Wojewoda małopolski dodaje, że powódź w 2010 była dużym doświadczeniem i pokazała co wymaga zmian i ulepszenia, aby w przyszłości szybciej i skuteczniej reagować na takie wydarzenia.
    MUW 3
    Aktualnie w małopolskich magazynach przeciwpowodziowych zgromadzono już ponad półtora miliona worków przeciwpowodziowych, 66 łodzi, blisko 70 pomp o dużej wydajności oraz inne urządzenia niezbędne do akcji ratunkowej podczas powodzi. Wojewoda wystąpił także do MSWiA o zabezpieczenie na 2011 rok środków finansowych w wysokości ponad 116 mln zł, aby kontynuować odbudowę domów i zabezpieczenie przed kolejnymi powodziami.

    Umowa ws organizacji Tour de Pologne w Krakowie - podpisana
    Jest umowa w sprawie organizacji ostatniego etapu Tour de Pologne, który będzie miał miejsce w Krakowie. Podpisy złożyli: prezydent Miasta Jacek Majchrowski, Krzysztof Kowal – dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej oraz Dyrektor Generalny Lang Team Czesław Lang.
    Jest to wyścig, który wpisano na listę 13. największych na świecie. Co roku też jest oceniany przez Międzynarodową Unię Kolarską. O sukcesach opowiada Czesław Lang.
    TDP 1
    Po raz 68. kolarze przejadą przez Polskę. W tym roku organizatorzy zapewnili sporo nowości, które sprawią, że wyścig będzie przyjemniejszy dla oka kibica.
    TDP 2
    Tour de Pologne kończy się w Krakowie.
    TDP 3
    Dużo będzie się działo także pod względem promocji miasta. O świetnej współpracy opowiada prezydent miasta – Jacek Majchrowski.
    TDP 4

    Stop okupacji Krakowa
    "Stop okupacji Krakowa" pod takim hasłem odbył się dziś (06.04) happening na Błoniach. Propagował on obowiązek sprzątania odchodów po czworonogach, który jest zawarty w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Organizatorzy akcji dla uwidocznienia problemu stworzyli małe ogrodzenia wokół miejsc na terenie Krakowa, w których właściciel pupila nie posprzątał po nim.
    Akcja 1
    Mówił rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu Jacek Bartlewicz. Na uczestników imprezy na Błoniach czeka wiele atrakcji.
    Akcja 2

    Akcja Żuraw
    Akacja Żuraw dla mieszkańców japońskiego miasteczka Kessenuma, zniszczonego w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami trwa. Żurawie można wykonywać podczas zwiedzania Muzeum Manggha. Układanie papierowych żurawi to pomysł krakowskiego artysty Aleksandra Janickiego.
    „ Dla Japończyków czasami ważniejsze jest pokazanie ,że myślimy o nich” - mówi Katarzyna Nowak wicedyrektor Muzeum Sztuki i Techniki japońskiej Manggha, która przybliżyła symbolikę żurawia:
    Żurawie 1
    Do akcji włączyło się wiele znanych osób:
    Żurawie 2
    Finał akcji odbędzie 17 kwietnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

    Trinny i Susannah w Krakowie!
    Trinny i Susannah znane z brytyjskiego show „Jak się nie ubierać” odwiedziły dzisiaj (04.04) Kraków. Naszej reporterce, Karolinie Putlak udało się porozmawiać ze stylistkami, o tym co sądzą o Polkach i ich stylu. Trinny uważa, że to brak pewności siebie i problemy powodują, że kobiety tracą zainteresowanie modą i przestają dbać o siebie.
    Stylistki 1
    tłum.: Kiedy kobiety tracą, tracą to przez problemy emocjonalne, które przechodzą. Rodzą dzieci, boją się, że stracą prace, tracą dobrą figurę, przestają pracować. Potem znowu zaczynają pracę po wielu latach, kiedy dzieci są już dorosłe, potem przechodzą menopauzę. Gubią wiarę w siebie. I wszystkie te emocje sprawiają, że kobiety się rozwodzą, zapominają ubierać się stylowo. Naszym zadaniem nie jest tylko ubrać je modnie. Chcemy im pomóc i dać poczucie pewności siebie. Wiem, że ubrania potrafią to zrobić, bo kiedy patrzą na siebie czują się lepiej.
    Jak podkreśla Susannah, moda to coś więcej niż ubrania. Stylistki zwracają uwagę przede wszystkim na zmiany w charakterze i postrzeganiu siebie przez kobiety, którym pomogły.
    Stylistki 2
    tłum.: Jeżeli spotykasz kogoś, kto ma niską samoocenę to może zapomnieć jak ubierać się odpowiednio. Ale czujesz, że możesz coś zmienić. Ludzie zmieniają się, kiedy robimy nasze show to połowa pamięta tylko trochę porad i stara się je stosować , jedna-czwarta pamięta emocjonalne zmiany, które przeszli, ale nie stosuje się do porad, natomiast pozostali – zachowują się tak jak wcześniej.
    Efekty pracy stylistek można było zobaczyć dziś (05.04) w centrum handlowym Bonarka.

    Co znaczy być Łemkiem w Polsce dziś?
    Co znaczy być Łemkiem w Polsce dziś? Na to pytanie starali się znaleźć odpowiedź uczestnicy debaty zorganizowanej przez Wojewodę Małopolski oraz Instytut Obywatelski która odbyła się pierwszego kwietnia na Kazimierzu. Jedną z dyskutujących była dr Olena Duć- Fajfer łemkowska działaczka społeczna oraz pracownik naukowy UJ i UP w Krakowie. W trakcie debaty starała się wytłumaczyć czym jest mniejszość narodowa i czego oczekuje od państwa w którym się znajduje.
    Debata 1
    W debacie także uczestniczyła Róża Thun posłanka do Parlamentu Europejskiego. Zwracała uwagę na bogactwo tkwiące w wielonarodowości europejskiej.
    Debata 2
    O tym jak to jest być Łemkiem opowiadał Sławomir Chomiak przedstawiciel społeczności łemkowskiej.
    Debata 3
    Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik, który reprezentuje rząd na dużej części łemkowszczyzny także zabrał głos w debacie.
    Debata 4

    Ruszyła wypożyczalnia rowerów miejskich
    Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy są miłośnikami jazdy na rowerze, ale nie mają własnego sprzętu. Trwa sezon wypożyczania rowerów za pośrednictwem Miejskiej Wypożyczalni Bike One Kraków. Zainteresowani mogą się rejestrować przez stronę www.bikeone.pl. O idei przyświecającej twórcom wypożyczalni opowiada koordynator Łukasz Hubka.
    Rowery 1
    Wypożyczalnia dysponuje szesnastoma stacjami rozmieszczonymi w obrębie Alei Trzech Wieszczy, Plant Krakowskich, w centrum oraz na Kazimierzu.
    Rowery 2
    Twórcy wypożyczalni zapowiadają, że na przełomie maja i czerwca na stronie internetowej BikeOne pojawi się specjalny dział poświęcony trasom wycieczek rowerowych.

    Krakowie ścieżki rowerowe
    Wiosenna pogoda sprawia ,że zamiast tramwajów i autobusów wybieramy przejażdżkę rowerem. Jak zapewnia Jacek Bartlewicz – rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu – wszystkie ścieżki rowerowe są w dobrym stanie, ponieważ są kontrolowane i przywracane po zimie do dobrego stanu. ZIKIT planuje również modernizację i budowę ścieżek :
    Ścieżki 1
    Ścieżki są bardzo zróżnicowane pod kątem trudności i atrakcyjności. Którą poleca Jacek Bartlewicz?
    Ścieżki 2
    Teraz już tylko wystarczy wsiąść na rower i jechać.

    Niecałe 100 dni do prezydencji UE w Polsce
    Już za niecałe sto dni Kraków stanie się stolica Europy. W ramach prezydencji Polski w UE miasto odwiedzi kilkanaście tysięcy ludzi, którzy wezmą udział w blisko 60 spotkaniach i konferencjach. Jest to ogromne wyzwanie dla organizatorów, choć jak mówi Joanna Sieradzka- Rzecznik Prasowy Wojewody Małopolskiego, Kraków przygotowywał już bardzo wiele ważnych wydarzeń i tym razem powinien się sprawdzić w tej roli.
    Prezydencja UE 1
    Jest to ogromna szansa a także okazja do pokazania nieznanego oblicza Krakowa.
    Prezydencja UE 2
     Trwają przygotowania. Czy miasto wykorzysta szansę i jak sprawdzi się w roli gospodarza? Przekonamy się wkrótce.

    Zostań wolontariuszem do organizacji prezydencji UE w Polsce
    Trwa nabór wolontariuszy do organizacji prezydencji Polski w Unii Europejskiej.Od pierwszego lipca do końca roku Kraków będzie gospodarzem kilkudziesięciu spotkań przedstawicieli krajów członkowskich. Do współpracy zaprasza Rzecznik Prasowy Wojewody Małopolskiego- Joanna Sieradzka
    Wolontariusze 1
    Choć najważniejszy jest zapał, kandydaci muszą spełnić dwa, podstawowe kryteria.
    Wolontariusze 2
    Wolontariusze przejdą także specjalne szkolenia
    Wolontariusze 3
    Do tej pory zgłosiło się ponad 300 osób, ale jak podkreśla Joanna Sieredzka potrzeba około 500. Zgłaszać można się do 15 kwietnia, poprzez wypełnienie ankiety, którą znajdziecie w zakładce prezydencja na stronie www.muw.pl.

    Polska Akcja Humanitarna dla Japonii
    Biuro regionalne Polskiej Akcji Humanitarnej w Krakowie wraz z innymi organizacjami przygotowuje akcje na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Japonii. O tym, jakie to będą wydarzenia opowiedział Tadeusz Szczepaniak.
    PAH 1
    Najwcześniej, bo już jutro w Fabryce Trzciny w Warszawie odbędzie się koncert "Noc Miliona Żurawi. Polscy Artyści dla Japonii".
    PAH 2
    Zarząd PAHu zdecydował, że organizacja nie przystąpi do pierwszego etapu pomocy.
    PAH 3
    Wszystkie pieniądze, które PAH zebrał do tej pory i zbierze w najbliższym czasie będą przeznaczone na odbudowę jednego lub więcej budynków użyteczności publicznej.
    PAH 4
    W tej chwili nie ma wysłannika PAHu w Japonii ze względu na trudną sytuację w Libii.
    PAH 5
    Na stronie www.pah.org.pl znajduje się numer konta, na który można wpłacać pieniądze na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Japonii.
    PAH 6
    Na stronie www.podarnik.pl można kupić wirtualny zestaw pomocowy dla mieszkańców Japonii.

    Ogrody tymczasowe
    W Podgórzu ruszył projekt "Ogrody tymczasowe", który ma zachęcić mieszkańców do upiększania zaniedbanych podwórek. Rewitalizacją zajmuje się fundacja WyspArt i "pracownia k" –z przedstawicielką Pracowni „K” Anną Komorowską o projekcie rozmawiała Justyna Habowska.
    OT 1
    Pani Anna opowiedziała również o terenie Podgórza, które obejmuje projekt.
    OT 2
    Uzupełnieniem działań artystów i mieszkańców, będzie wystawa i seminarium poświęcone ogrodom tymczasowym, Sztuce Ziemi, festiwalom ogrodów i innym współczesnym formom sztuki ogrodowej, ale także warsztaty i wykłady organizowane dla mieszkańców Podgórza.
    OT 3

    Ogrody Nowej Huty
    Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida i ArcelorMittal Poland S.A. rozpoczęły wspólnie z mieszkańcami Nowej Huty projekt, dzięki któremu na terenie dzielnicy powstaną nowe i dostępne dla wszystkich tereny zielone. Inspiracją dla tego projektu było wieloletnie doświadczenie OKN w realizacji programu MIASTO OGRODÓW i konkursów Ogrody Sąsiedzkie oraz Pnącza dla Krakowa. Organizatorzy chcą, aby w całym projekcie czynny udział brali mieszkańcy, stwarzając grupę społeczną składająca się z min. 7 os. do której będzie należało zajmowanie się ogrodem oraz praca nad projektem. O cechach, które powinna posiadać taka grupa opowiedziała nam Pani Elżbieta Urbańska- Kłapa, kierownik Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.
    Cechy
    Odważni, którzy podejmą się pracy nad ogrodem będą musieli wnieść pewien kapitał, który wraz z kwotą od ośrodka będzie przeznaczony na powstanie ogrodu.
    Kapitał
    Organizatorzy zapewniają ciągłą pomoc organizacyjną oraz merytoryczną
    Pomoc
    Z kierownikiem Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im C.K. Norwida rozmawiała nasza reporterka Jagoda Klisiewicz

    Ratownicy na motorach od kwietnia na krakowskich ulicach
    Ratownicy na motorach i rowerach będą patrolować ulice Krakowa od kwietnia do października. Dziś wojewoda małopolski Stanisław Kracik podpisał porozumienie w tej sprawie z fundacją R2. To już kolejny rok współpracy ratowników z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które obsługuje numer 112. W zeszłym roku ratownicy na motorach pomogli ponad setce osób. Mówi Jarosław Maj.
    Ratownicy 1
    Jak mówił Stanisław Kracik – wojewoda małopolski, ratownicy na motorach docierają szybciej do pacjenta niż karetka.
    Ratownicy 2
    Jak dodaje wojewoda małopolski – ratownicy na motorach to najlepszy sposób na docierania do pacjentów w dużych miastach.
    Ratownicy 3
    Procedura przyjęcia zgłoszenia o konieczności udzielania pomocy jest bardzo prosta – gdy CPR odbierze zgłoszenie na numer 112 wykona dwie czynności – przekaże informację o zdarzeniu dyspozytorowi ratownictwa medycznego i jeżeli uzna, że sytuacja tego wymaga wyślę na miejsce zdarzenia ratownika R2 – ten po przybyciu na miejsce będzie w stanie udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy lub potwierdzić czy interwencja karetki jest potrzebna.

    Ksiądz Adam Boniecki nie jest już redaktorem naczelnym "Tygodnika Powszechnego"
    26 marca podczas uroczystości rozdania medali św. Jerzego ks. Adam Boniecki zakończył swoją pracę jako red. naczelny „Tygodnika Powszechnego” i przekazał swoje obowiązki dotychczasowemu zastępcy, red. Piotrowi Mucharskiemu.
    Ks. Boniecki 1
    Wycofanie się ks. Adama Bonieckiego zwieńczyło 12 lat kierowania przez niego redakcją „Tygodnika” oraz 47 lat pracy w „Tygodniku Powszechnym”. On sam o swoim odejściu mówi:
    Ks. Boniecki 2
    Ks. Boniecki z dumą opowiadał o redakcji „Tygodnika”, zapewniając przy tym, że jest spokojny o przyszłość gazety.
    Ks. Boniecki 3
    Ks. Adam wspominał historie „Tygodnika”, mówił o kryzysie, który go dotknął, ale także o tym, że to dzięki Czytelnikom on przetrwał i to im należą się podziękowania.
    Ks. Boniecki 4
    W uroczystości w krakowskich Sukiennicach uczestniczył Prezydent Bronisław Komorowski wraz z żoną, który dziękował ks. Bonieckiemu za wkład w funkcjonowanie "Tygodnika Powszechnego".
    Prezydent B. Komorowski 1
    „Tygodnik Powszechny jest potrzebny, jest potrzebny także ks. Adam Boniecki” mówił prezydent. Bronisław Komorowski na uroczystości odznaczył ks. Bonieckiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
    Prezydent B. Komorowski 2
    Materiał z uroczystości rozdania medali św. Jerzego dla Radia Bonus przygotowała Justyna Habowska.

    Debata polityczna „Partie przed wyborami parlamentarnymi 2011”.
    Posłowie Łukasz Gibała i Tomasz Kamiński oraz europoseł Paweł Kowal byli gości debaty politycznej zorganizowanej przez Koło Nauk Politycznych Homo Politicus działającego przy Uniwersytecie Ekonomicznym. Spotkanie z nowego cyklu Poker Face odbyło się w środę w auli UEK-u.
    Debata 1
    Opowiada Szymon Śmietana z Koła Nauk Politycznych. Zaproszeni goście reprezentują niemal całe spectrum parlamentarnej sceny politycznej. Podczas debaty rozmawiano na temat bieżących spraw politycznych w kraju i na świecie, ale też o tym jak będzie wyglądała polska prezydencja w unii oraz jesienne wybory parlamentarne. Swoimi wrażeniami po debacie podzielił się europarlamentarzysta, Paweł Kowal.
    Debata 2
    Celem spotkania było przede wszystkim zachęcenie do aktywniejszego włączania się młodych ludzi w życie publiczno – polityczne naszego kraju. Jednym z tematów, które poruszono podczas debaty była słaba frekwencja w czasie wyborów.
    Debata 3
    Tak tę kwestię skomentował szef krakowskiej platformy, poseł Łukasz Gibała. Debata spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony studentów. Goście również podkreślali, że chętnie biorą udział w spotkaniach z młodymi ludźmi, choć są oni wymagającymi partnerami w dyskusji.
    Debata 4
    To pierwsze spotkanie z cyklu Poker Face, ale jak zapowiadał jeden z organizatorów będą kolejne. Informacje na ten temat na stronie homopoliticus.uek.krakow.pl.

    Godzina dla ziemi
    Światowe metropolie zgasną już jutro o godzinie 20.30. W ten sposób przyłączą się do największej globalnej akcji ekologicznej „Godzina dla ziemi”. W Krakowie również zgasną światła. W jaki sposób miasto wspiera inicjatywę, opowie Michał Pyclik:
    Godzina dla ziemi 1
    O których obiektach mowa?
    Godzina dla ziemi 2
    Jak przyznaje Michał Pyclik wyłączanie świateł ma wymiar symboliczny, gdyż nie zredukuje to w znaczący sposób zużycia energii w Krakowie. Taki charakter ma cała „Godzina dla ziemi”, której głównym celem jest promowanie proekologicznych zachowań. Zachęcamy, by w sobotę przyłączyć się do milionów ludzi na ziemi i wyłączyć światło.

    Umowy dotyczące Projektu Przebudowy Dróg Lokalnych w Małopolsce
    Wczoraj wojewoda małopolski Stanisław Kracik podpisał z kilkoma samorządami umowy o dofinansowanie na przebudowę dróg gminnych i powiatowych. O szczegółach opowie Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.
    Remonty dróg 1
    Jest to III edycja programu. Połowa dotacji przeznaczona będzie na drogi powiatowe, a połowa na gminne. Gminy i powiaty mogą starać się o refundację do połowy kosztów inwestycji drogowych planowanych na ten rok, w wysokości do 3 mln złotych.
    Remonty dróg 2
    Do 31 marca samorządy mają czas na rozstrzygnięcie przetargu oraz podpisanie umowy z wykonawcą. Inwestycje powinny być zakończone do 30 listopada 2011 roku, a rozliczone - do końca roku. Do tej pory, w pierwszej i drugiej edycji programu w Małopolsce, udział wzięło 57 gmin, 1 miasto na prawach powiatu oraz 14 powiatów. Samorządy otrzymały dofinansowanie na realizację 112 projektów. Pozwoliło to na przebudowę 424 km dróg.

    Nowe prawo o ruchu drogowym
    Nowe prawo o ruchu drogowym ustalone. Jeżeli ustawa wejdzie w życie przyczyni się do poprawy komunikacji rowerowej i bezpieczeństwa rowerzystów. Dzięki nowelizacji prawa rowerzyści wiele zyskają. O korzyściach Łukasz Gibała - krakowski poseł PO, wiceprzewodniczący Parlamentarnej Grupy ds. Rozwoju Komunikacji i Turystyki Rowerowej
    Poseł Gibała 1
    Poseł przyznaje ,że warto inwestować w ruch rowerowy, ponieważ jest tani, ekologiczny i nie powoduje korków. Co jeszcze zmieni ta nowelizacja w polskim prawie drogowym ?
    Poseł Gibała 2
    Ustawa jeszcze czeka na akceptacje senatu i podpis prezydenta. Najprawdopodobniej wejdzie w życie w maju.

    Nowy system ratownictwa medycznego w Małopolsce
    Województwo małopolskie wprowadza nowy system ratownictwa medycznego. O zmianach w tym systemie opowie Monika Frankiel z biura prasowego Wojewody Na czym polega?Małopolskiego.
    Nowy system ma zmienić sposób zarządzania karetkami w naszym województwie, żeby usprawnić ich działanie. Na decyzje o powstaniu nowych oddziałów wpłynęło wiele czynników.
    Czynniki
    Zmiany w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia dotyczą nie tylko małopolski, ale też innych regionów kraju.

    Ogólnopolska Konferencja Chrześcijańska  - "Inspiracje w etyce Ślipko - Styczeń – Tischner"
    22 marca w Wyższej Szkole Filozoficzno- Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie odbyło się sympozjum pt. : „ Aktualność personalizmu etycznego- dziś ”. Swoje referaty wygłaszali księża i profesorowie z wielu uczelni między innymi z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Wyższej Szkoła Filozoficzno- Pedagogicznego. Nie zabrakło także przedstawicieli z naszego uniwersytetu.
    Jednym z prelegentów był o. prof. Jan Kłoczowski (UPJPII) , który wygłosił swój referat pt. „ Inne spojrzenie na personalizm: Simone Weil”. Mówił o personalizmie w filozofii francuskiej myślicielki, dla której człowiek największy jest wtedy kiedy jest sam.
    o. Kłoczowski
    „Rozważania na temat osoby ” to temat jaki podjął prof. Karol Tarnowski (UPJPII). W swoim wystąpieniu zaznaczał ważne kwestie w pojęciu osoby.
    prof. Tarnowski
    Z Uniwersytetu Śląskiego na konferencje przyjechał dr Marek Rembierz z referatem pt. ”Doświadczenie moralne i źródła myśli personalistycznej. Kategoria osoby w etyce Tadeusza Stycznia”. Podkreślał, że nie możemy mówić o osobie bez doświadczenia moralnego.
    Dr Rembierz
    Finałem konferencji była debata: Aktualność personalizmu dziś. Wzięli w niej udział zaproszeni goście oraz prelegenci. Podsumował ją dla nas prowadzący dr Jarosław Kucharski z Wyższej Szkoły Filozoficzno_Pedagogicznej Ignatianum.

    Akcja wystawka
    Już 1 kwietnia rozpocznie się akcja wystawka przydomowa organizowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. O zasadach akcji opowiada Barbara Chmielnik dyrektor wywozu odpadów stałych.
    Akcja wystawka 1
    Na wywóz można się umówić telefonicznie, pisemnie, faxem, mailem lub osobiście. Wszystko według daty przeznaczonej dla każdej dzielnicy.
    Akcja wystawka 2
    Więcej szczegółów znajdziecie na stronie www.mpo.krakow.pl.

    Festiwal Przedsiębiorczości BOSS
    Cykl szkoleń organizowanych w ramach Festiwalu Przedsiębiorczości Boss startuje już w przyszły poniedziałek. Szkolenia potrwają pięć dni i jak mówi Edyta Bugajska koordynator ds. PR Festiwalu Boss – są one bardzo różnorodne.
    Szkolenia
    Jak dodaje Edyta- w festiwalu mogą brać udział nie tylko studenci.
    Nie tylko dla studentów
    Uspokajamy studentów naszej uczelni – festiwal jest skierowany do każdego kto chce kiedyś otworzyć własny biznes.
    Chcesz otworzyć własny biznes?- weź udział w Festiwalu
    Harmonogram tegorocznej edycji oraz zakładkę umożliwiająca zapisy na szkolenia znajdziecie na stronie internetowej festiwalu.

    Letnia Szkoła Wyszehradzka
    Jej celem jest stworzenie atrakcyjnego i wolnego od polityki pola współpracy dla młodych ludzi z krajów Grupy Wyszehradzkiej i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz umożliwienie im debaty nad ważnymi kwestiami społecznymi, ekonomicznymi, politycznymi i kulturalnymi. Mowa o Letniej Szkole Wyszehradzkiej - jednego z największych niezależnych przedsięwzięć edukacyjnych w Europie. O tym jakich kierunków studenci mogą wziąć udział w szkole mówi Anna Kowalska – koordynatorka projektu letnia szkoła wyszehradzka.
    Kto może wziąć udział?
    Jak dodaje pani Anna dzięki tej różnorodności kierunków szkoła zyskuje jeszcze jedną zaletę.
    Dodatkowa zaleta
    Tegoroczna X – jubileuszowa edycja szkoły odbędzie się od 8 do 16 lipca. Do końca marca można wysyłać swoje zgłoszenia do szkoły – więcej szczegółów znajdziecie na stronie www.villa.org.pl

    Konkurs "W obiektywnie przedsiębiorczości"
    Do jutra (22.03) do północy możecie wysyłać zdjęcia na konkurs fotograficzny „W obiektywnie przedsiębiorczości” organizowany w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Przedsiębiorczości BOSS. Konkurs ten jest jednym z eventów towarzyszących festiwalowi. Ma on za zadanie szerzyć zainteresowanie przedsiębiorczością nie tylko w dziedzinie nauki, ale też w hobby wielu osób. O tym jakie zadanie musi spełniać przesłane zdjęcie mówi Edyta Bugajska koordynator ds PR festiwalu.
    Zadaniae
    Najlepsze prace wyłoni jury, które skład jak na razie pozostaje tajemnicą. Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody.
    Nagrody
    Więcej informacji o konkursie możecie znaleźć na fan-page festiwalu na Facebooku.

    Stowarzyszenie Wiosna poszukuje wolontariuszy
    Stowarzyszenie Wiosna poszukuje wolontariuszy do swojej akcji Akademia Przyszłości. O szczegółach mówi Marlena Pieniążek.
    Szukają wolontariuszy
    System w jakim pracuje się w stowarzyszeniu wiosna jest bardzo prosty.
    System pracy
    Marlena dodaje także, gdzie spotykają się wolontariusze z uczniami.
    Miejsca spotkań
    W pracę w stowarzyszenie można zaangażować się na jeden semestr akademicki lub na cały rok. Szczegóły na stronie www.wiosna.org.pl

    Pierwszy dzień wiosny!
    Dziś 21 marca - czas wiosennej pobudki. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, jak kapryśna potrafi być wiosenna aura. Może jednak warto nieco zaczarować zimę by sobie już poszła? Coś więcej na temat tych czarów wie reporterka Radia Bonus Justyna Habowska.
    Pierwszy dzień wiosny

    W zawodach Pucharu Świata skoczył po raz ostatni
    Wczoraj Adam Małysz wziął udział w ostatnich w swoim życiu Zawodach Pucharu Świata. Pożegnał się ze skokami po mistrzowsku. O szczegółach reporterka Radia Bonus - Karolina Putlak.
    Adam Małysz

    Bezinteresowna pomoc i praca na rzecz innych zostanie doceniona i nagrodzona
    Konkurs Urzędu Miasta o tytuł Filantropa Krakowa 2010 trwa. Do 31 marca można zgłaszać kandydatury osób, które swoją pracą na rzecz najbardziej potrzebujących i bezinteresownym zaangażowaniem w sprawy społeczne zasłużyły na miano filantropa. Każdego roku przyznawane są tytuły w dwóch kategoriach: za największy finansowy wkład w pomoc udzielaną osobom lub podmiotom oceniany według kryterium wysokości wkładu finansowego, oraz za najciekawszą formę i efektywność filantropii. Swoich kandydatów mogą zgłaszać wszyscy, którzy uznają, że ich przedstawiciel zasługuje na tak zaszczytny tytuł. O tym kto zostanie laureatem zadecyduje Bractwo Filantropii powołane przez Prezydenta Miasta Krakowa.
    O to jakie cechy powinien posiadać filantrop zapytaliśmy studentów naszej uczelni.
    Jaki powienien być filantrop?
    Propozycje kandydatur można składać w siedzibie Wydziału Spraw Społecznych przy ul. Stachowicza 18 lub w Referacie Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych, os. Centrum C 10, pok. 105. Zgłoszenia można również przesłać pocztą. Warunkiem udziału w konkursie jest wypełnienie i odesłanie formularza zgłoszeniowego kandydata do tytułu FILANTROP KRAKOWA A.D. 2010.
    Nagrodą dla laureatów jest Replika berła Świętej Królowej Jadwigi, jako symbol niesienia pomocy drugiemu człowiekowi wraz z dyplomami i odznakami.

    Krakowie drogi
    Krakowskie drogi ciągle są tematem rozmów i wciąż budzą wiele kontrowersji. Z rzecznikiem prasowym Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu Jackiem Bartlewiczem na temat stanu krakowskich dróg rozmawiała Justyna Habowska.
    ZIKiT 1
    Rzecznik ZIKiTu poinformował również o planach związanych z polepszeniem sytuacji dróg. Niestety nie ma mowy o nowej nawierzchni, jedyne co pozostaje to łatanie wyrw.
    ZIKiT 2
    Przedstawiono również główne przedsięwzięcia związane z przebudową i remontem najgorzej prosperujących dróg w Krakowie.
    ZIKiT 3
    Rzecznik ZIKiTu zaprezentował także większe inwestycje drogowe, z którymi związany jest ZIKiT.
    ZIKiT 4

    Święto Patrona Krakowa
    Przez najbliższe dwa dni (18-19.03) Krakowianie będą obchodzić święto swojego patrona- świętego Józefa. Wręczona zostanie nagroda im. Józefa Dietla oraz odprawiona zostanie msza święta w intencji Miasta. O szczegółach reporterka Radia Bonus - Magda Druzgała.
    Patrona Krakowa

    Nowy zapis w Ustawie o Transporcie Publicznym
    1 marca wszedł w życie nowy zapis w Ustawie o Transporcie Publicznym dzięki któremu kontrolerzy biletów oprócz siły perswazji mogą wykorzystać nowe możliwości. O nowych uprawnieniach z rzecznikiem prasowym Miejskiego Przedsiębiorstwo Komunikacyjnego w Krakowie Markiem Gancarczykiem rozmawiała Justyna Habowska.
    Nowe przepisy
    Sformułowanie "ująć" od razu wśród wielu wzbudziło kontrowersje. Rzecznik MPK uspokaja: Kontrolerzy w Krakowie przemocy używać na pewno nie będą.
    Nie będzie przemocy

    Trwają przygotowania do Juwenaliów
    Święto krakowskich studentów, czyli Juwenalia co roku swoimi wspaniałymi koncertami i wydarzeniami przyciąga tysiące studentów. O przygotowaniach do tegorocznej imprezy mówi Aleksandra Zachara rzecznik prasowy Juwenaliów.
    Przygotowania
    Ola skomentowała również pomysł zorganizowania tegorocznych Juwenaliów na pasie startowym należącym do Muzeum Lotnictwa Polskiego.
    Lotnisko
    Juwenalia rozpoczną się 16 maja i potrwają jak co roku tydzień.

    68. rocznica likwidacji krakowskiego getta
    Krakowskie getto to jedne z pięciu największych gett utworzonych przez hitlerowców w Generalnym Gubernatorstwie w czasie II wojny światowej. Wczoraj (13.03) obchodzona była 68 Rocznica jego likwidacji. W marszu pamięci, który w milczeniu przeszedł tę samą trasę, którą 13 i 14 marca 1943 roku pokonali Żydzi wzięło udział wielu Krakowian. Jak mówili naszemu reporterowi – przyszli upamiętnić pamięć Żydów.
    Marsz
    Marsz pamięci rozpoczął się na dawnym Umschlagplatzu, dzisiejszym Placu Bohaterów Getta w Podgórzu. Następnie przeszedł ulicami Na Zjeździe, Lwowską, Limanowskiego i Jerozolimską na teren byłego obozu w Płaszowie. Pod pomnikiem pomordowanych Żydów został odmówiony Kadisz za zmarłych oraz Psalm.

    Akademia Służby Publicznej
    Profesor Jerzy Stępień, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller, doktor habilitowany Krzysztof Szczerski, doktor habilitowany Arkady Rzegocki, doktor Jarosław Flis, doktor Marcin Zawicki, Jan Rokita – to tylko niektórzy goście pierwszego zjazdu Akademii Dobrego Państwa, który odbył się w miniony weekend w Krakowie.
    Akademia Dobrego Państwa to inicjatywa akademicka, która mająca na celu rozpropagowanie idei służby publicznej i społeczeństwa obywatelskiego oraz wartości z nimi związanych pośród ludzi. Mówi Filip Piotr Skóra – jeden z koordynatorów projektu.
    Idea
    Organizatorzy stawiają sobie dwa cele, które chcą zrealizować w trakcie zjazdów.
    Cele
    Kolejny zjazd Akademii Dobrego Państwa odbędzie się pod koniec marca.

    Wiemy, które z krakowskich zabytków otrzymają dotację na odnowę
    Jak co roku Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa podzielił pieniądze na pracę renowacyjne w krakowskich zabytkach. Kto i ile otrzyma na remont zabytkowych budynków w mieście ogłoszono na Zebraniu Plenarnym w Sukiennicach. Mówi Maciej Wilamowski, dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
    SKOZK 1
    Poza kluczowymi punktami na mapie Krakowa , które co roku są dofinansowywane przez społeczny komitet, odnowione zostaną także inne ważne budynki.
    SKOZK 2
    W tym roku wyrównano szanse osób i instytucji ubiegających się o dotacje na odnowę zabytkowych budynków w mieście.
    SKOZK 3
    Nasze miasto jest największym skupiskiem zabytków w Polsce. W Krakowie jest ponad 1100 obiektów zabytkowych.
    SKOZK 4

    Konkurs Głębia Spojrzenia
    Umiejętność patrzenia jest najważniejszym trikiem współczesnej fotografii – pod tym hasłem odbywa się w tym roku druga edycja ogólnopolskiego konkursu fotograficznego Głębia Spojrzenia. W tym roku organizatorzy przygotowali trzy kategorie, w których można nadsyłać prace – kategorie newsową czyli z prędkością światła, kategorię publicystyczną czyli subiektywnie w obiektywie oraz kategorię artystyczną jak malowane. Najlepszą prace wybierze jury, w którym w tym roku zasiadają sami specjaliści.
    Jury
    Mówiła koordynatorka konkurs Monika Rucińska. Dla zwycięzców organizatorzy przewidzieli ciekawe nagrody.
    Nagrody
    Prace można nadsyłać do 15 marca – liczy się data stempla pocztowego. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie glebiaspojrzenia.pl

    Jan Paweł II. Szukałem Was...
    Światowa premiera filmu dokumentalnego „Jan Paweł II. Szukałem Was...” odbyła się dziś (10.03) w Kinie Kijów. O filmie naszej reporterce Ewie Korbut opowiada reżyser Jarosław Szmidt.
    J. Szmidt
    „Jan Paweł II. Szukałem Was...” to pełnometrażowy film dokumentalny o życiu i przesłaniu, jakie pozostawił po sobie Jan Paweł II. praca nad nim zajęła cztery lata. Materiał zrealizowano w 13 krajach m.in. Watykanie, Włoszech, Izraelu, Meksyku, Zambi, Kamerunie. Mocnym elementem filmu jest muzyka komponowana przez Michała Lorentza.
    M. Lorentz
    Na premierze pojawiło się wiele osobistości Kościoła w tym Kardynał Stanisław Dziwisz, ks. prałat Alfred Xuereb - sekretarz Benedykta XVI. Był także ks. Prałat Sławomir Oder - Postulator Procesu Beatyfikacyjnego i Kanonizacyjnego Jana Pawła II. Jego zdaniem film ten ma wielką siłę.
    Ks. Oder
    Film trafi do kin w całej Polsce 11 marca 2011 roku.

    51. Edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego
    Tegoroczna, 51. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się w dniach 23 – 29 maja. Na zorganizowanej dla dziennikarzy konferencji prasowej Krzysztof Gierat – dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Mówił m.in. o sposobie i selekcji związanej z wyborem najlepszych filmów.
    K. Gierat
    Od 13 lat na Krakowskim Festiwalu Filmowym przyznawana jest nagroda za całokształt twórczości. W tym roku laureatem Nagrody Smok Smoków zostanie Piotr Kamler, jeden z największych mistrzów światowej animacji filmowej. Postać laureata przybliżył Jerzy Kapusciński – producent, członek Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej.
    J. Kapuściński

    Akademia Dobrego Państwa
    Akademia Dobrego Państwa odbędzie się w tym roku już po raz IX. Jest to cykliczna impreza odbywająca się na Zamku Królewskim w Niepołomicach. O tegorocznej edycji akademii mówi Adam Kempa z Klubu Jagiellońskiego.
    Tegoroczna edycja
    Do tej pory w Akademii wzięli udział prof. Ryszard Legutko, Jadwiga Staniszkis, Ludwik Dorn czy Igor Janke. W tym roku pojawią się również ciekawe osobistości.
    Tegoroczni goście

    Wielki Finał WOŚP
    30 mln czerwonych serduszek, blisko 120 tysięcy wolontariuszy, ponad 800 koncertów w całej Polsce z udziałem tysiąca trzystu wykonawców. W niedzielę, po raz XIX fundacja Jurka Owsiaka przeprowadziła finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pod hasłem ‘Warto dobrze się nakręcić’. W tym roku orkiestra zagrała dla urologii i nefrologii dziecięcej. W niedzielę płyta Rynku Głównego w Krakowie należała do wolontariuszy, którzy kwestowali i rozdawali czerwone serduszka.
    WOŚP
    Rok temu padł absolutny rekord – wolontariuszom udało się zebrać blisko 43 mln złotych. Jak będzie w tym roku? CZy ludzie wciąż chętnie wspierają WOŚP?
    WOŚP 2
    Na umiejscowionej na Rynku Głównym scenie pojawiły się czołowe polskie i krakowskie zespoły muzyczne. Nie zabrakło też tradycyjnego „światełka do nieba”, które jak w całym kraju i tu rozbłysnęło kilka minut po godz. 20.00. Na miejscu była reporterka Radia Bonus – Natalia Mróz.

    Szlachetna paczka
    8201 – to liczba rodzin, do których udało się dotrzeć ze świąteczną pomocą w tegorocznej, jubileuszowej X edycji Szlachetnej Paczki. W miniony weekend wolontariusze rozwieźli paczki do rodzin, które czekały na prezenty. Mówi Agata Mardosz ze Stowarzyszenia Wiosna.
    Szlachetna paczka
    O Szlachetnej Paczce znów zrobi się ponownie głośno dopiero za rok, w listopadzie. Jednak wolontariusze będą pracować cały czas.
    Szlachetna paczka 2
    Być może w przyszłym roku uda się dotrzeć do jeszcze większej liczby rodzin, ale żeby tak było potrzebni są nie tylko wolontariusze, ale też , jak mówi Agata Mardosz - inwestycje w dobro.
    Szlachetna paczka 3
    Materiał o Szlachetnej Paczce przygotowała reporterka Radia Bonus – Natalia Mróz.

    MediaTory
    W minioną sobotę studenci dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego rozdali MediaTory. Statuetki wręczono w 9 kategoriach. Zwycięzcą tegorocznej nagrody specjalnej w kategorii Autorytet został Wojciech Mann. Na miejscu był reporter Radia Bonus Tomek Burzyński.
    MediaTory
    Podsumowanie Gali znajdziecie w zakładce Bonus Tygodnia.

    "Bój o duszę świata"
    Pod takim hasłem 25 listopada odbyło się spotkanie z Grzegorzem Górnym – redaktorem naczelnym „Frondy”. Zostało ono zorganizowane przez duszpasterstwo akademickie „Beczka” u ojców Dominikanów w Krakowie. Grzegorz Górny, powołując się na Jana Pawła II, wyjaśnił, że „walka o duszę świata jest najbardziej zaciekła w miejscach, które On nazywał nowymi aeropagami.”
    G. Górny 1
    Grzegorz Górny podkreślił również, że „kondycja polskich mediów jest dzisiaj niezadowalająca”
    G. Górny 2
    Na miejscu był reporter Radia Bonus Mateusz Lipka.