Historia Sztuki - charakter studiów


    Ogólna charakterystyka studiów

    Wydział Historii Kościoła i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie prowadzi trzyletnie licencjackie i dwuletnie magisterskie uzupełniające studia stacjonarne i niestacjonarne (zaoczne) z historii sztuki.

    Program studiów pierwszego stopnia obejmuje architekturę, sztuki plastyczne i rzemiosło artystyczne od wczesnego średniowiecza po współczesność z wybranymi elementami ze sztuki starożytnej i współczesnych mediów. Zajęcia specjalistyczne dotyczą technik artystycznych, muzealnictwa, archiwistyki i nauk pomocniczych historii i historii sztuki. Szczególny nacisk jest po-łożony na praktyczny wymiar studiów, mający na celu przygotowanie absolwentów do pracy w muzeach i galeriach, muzeach kościelnych, placówkach kulturalnych oraz domach aukcyjnych. Studia kierowane są również do księży, studentów seminariów duchownych oraz innych kierunków UPJPII, jak też innych uczelni. Studenci po ukończeniu studium pedagogicznego mogą uzyskać specjalność nauczycielską.

    Studia stacjonarne przewidują zajęcia obowiązkowe i fakultatywne, wybierane przez studentów. Zajęciami obowiązkowymi są stałe wykłady kursowe z ćwiczeniami oraz wykłady i konserwatoria specjalistyczne, kończące się egzaminem lub zaliczeniem, na zasadach ustalonych przez prowadzącego. Celem wykładów kursowych jest podanie wiedzy ogólnej, uzupełnianej podczas ćwiczeń. Do egzaminów i do ćwiczeń obowiązuje ponadto zestaw lektur, opracowany przez wykładowców. Zajęcia fakultatywne i wykłady monograficzne są do wyboru i zmieniają się w każdym roku. Minimalna, wymagana ilość godzin przewidziana na zajęcia obowiązkowe i fakultatywne (wykłady monograficzne i konwersatoria) jest ujęta w szczegółowym planie zajęć. Studenci wybierają dodatkowo lektorat z języka nowożytnego i łacińskiego (organizowane przez Studium Języków Obcych UPJPII), kończące się odpowiednio egzaminem i zaliczeniem z oceną oraz dwa proseminaria (na II roku) i seminarium licencjacie (na III roku). Studenci mają obowiązek zaliczenia kilkudniowych praktyk i objazdów zabytkoznawczych.

    Studia niestacjonarne odbywają się w czasie kilkudniowego zjazdu we wrześniu oraz zjazdów w co drugi piątek (od 15.00 do 21.00) i sobotę (od 8.00 do 19.00) przez cały rok akademicki. Dokładne terminy spotkań są podawane na początku roku akademickiego. Wykłady kursowe i zajęcia specjalistyczne, kończące się egzaminami, mają w dużej mierze charakter konwersatoryjny, wymagający każdorazowego przygotowania się do zajęć w oparciu o literaturę zalecaną przez wykładowców. Studenci mają także możliwość uczęszczania na wykłady monograficzne i konwersatoria, prowadzone w trybie zaocznym. Studenci są zobligowani do zaliczenia lektoratu z języka nowożytnego i łacińskiego (organizowane przez Studium Języków Obcych UPJPII), kończące się odpowiednio egzaminem i zaliczeniem z oceną oraz dwóch proseminariów (na II roku) i seminarium licencjackiego (na III roku). Studenci mają także obowiązek zaliczenia tygodniowych praktyk oraz objazdów zabytkoznawczych w ramach ćwiczeń ze styloznawstwa.

    Program dwuletnich studiów uzupełniających na kierunku historia sztuki przewiduje w sumie 600 godzin zajęć obowiązkowych, z których 180 są zajęciami do wyboru. Obok zajęć obowiązkowych z historii doktryn artystycznych, historii Kościoła i konserwacji zabytków, studenci mają możliwość wy-boru przedmiotów monograficznych i konwersatoriów oraz na pierwszym roku dwóch dowolnych seminariów, głównego-magisterskiego i pobocznego. Na drugim roku studenci uczęszczają na jedno seminarium magisterskie. Program studiów uzupełniających obliguje do wyboru drugiego języka nowożytnego, zakończonego egzaminem oraz zdania egzaminu z całości materiału z zakresu historii sztuki. Podczas studiów uzupełniających studenci mają możliwość rozpoczęcia dwuletniego studium pedagogicznego, dającego możliwość uzyskania uprawnień nauczycielskich.

    [right]Powrót...[/right]