Specjalność archiwistyka


    kierunek: HISTORIA

    specjalność: archiwistyka

    typ studiów: studia dwustopniowe

    studia pierwszego stopnia - licencjackie - 3 lata
    studia drugiego stopnia - uzupełniające magisterskie - 2 lata

    tryb studiów: stacjonarne

    kontakt:
    Sekretariat Instytutu Historii
    31-002 Kraków, ul. Kanonicza 9, pok. 202, I p.
    tel./faks 12 370 86 16
    e-mail: WH@upjp2.edu.pl

    kryteria kwalifikacji:

    studia pierwszego stopnia
    "Nowa matura"
    1. Przyjęcie punktów z egzaminu maturalnego z: języka polskiego (poziom podstawowy lub rozszerzony), języka obcego (poziom podstawowy lub rozszerzony) i matematyki zdawanej jako przedmiot obowiązkowy lub deklarowanego przedmiotu wybranego (poziom rozszerzony), z którego kandydat uzyskał najlepszą ocenę. Przedmiotem deklarowanym może być: historia, historia sztuki, historia muzyki, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, geografia. Punkty z matury z poziomu rozszerzonego są pomnożone przez współczynnik 1,5.
    2. Całość kwalifikacji dokonywana jest na podstawie sumy punktów za wymienione wyżej przedmioty.

    "Stara matura"
    1. Przyjęcie ocen z języka polskiego i języka obcego ze świadectwa dojrzałości.
    2. Pisemny egzamin (test) z historii powszechnej i Polski.
    3. Całość kwalifikacji dokonana jest na podstawie sumy punktów za: wskazane oceny ze świadectwa dojrzałości oraz egzaminu pisemnego z historii powszechnej i Polski.

    studia drugiego stopnia:

    Przy naborze na studia II stopnia dwuletnie stacjonarne decydować będzie ocena na dyplomie licencjackim w przeliczeniu na punkty. Zgodnie z istniejącymi standardami nauczania na studia II stopnia przyjmowane będą osoby po tych kierunkach, których studia I stopnia obejmują najmniej 60% programowego tzw. kanonu studiów I stopnia. Przy naborze na studia II stopnia dwuletnie stacjonarne przyjęcia będą następowały po wypełnieniu zatwierdzonego limitu. Punkty naliczone będą zgodnie z poniższym schematem.
    ocena liczba punktów
    bardzo dobry z wyróżnieniem 16
    bardzo dobry 14
    dobry plus 12
    dobry 10
    dostateczny plus 8
    dostateczny 6
    Maksymalnie kandydat może uzyskać 16 punktów.

    dodatkowe informacje:
    Studia mają na celu przygotowanie studentów do pracy w archiwach kościelnych, państwowych i zakładowych. Największy nacisk położono na archiwistykę kościelną, ze względu na wzrastające w tej mierze potrzeby kadrowe. W czasie zajęć studenci zapoznają się z zagadnieniami z zakresu archiwistyki, historii archiwów oraz metodyki pracy w archiwach różnorakich typów. Spory nacisk położono na zajęcia z zakresu prawa dotyczącego archiwów oraz z zakresu ustroju i administracji państwowej, kościelnej i zakonnej na ziemiach polskich. Zajęcia ściśle specjalistyczne poszerzone zostały o przedmioty uzupełniające miedzy innymi: paleografię, neografię, edytorstwo źródeł, muzealnictwo i ekspozycje, podstawy konserwacji i zabezpieczania zbiorów oraz organizacji i ustroju wspólnot zakonnych. Istotne, pośród uzupełniających przedmiotów, są zajęcia z nauk pomocniczych historii prowadzone w formie wykładów i ćwiczeń. Nie bez znaczenia wydają się być zajęcia przedstawiające działalność różnorakich kancelarii oraz informatyki. Osobną formą zdobywania wiedzy są objazdy naukowe, w trakcie których studenci poznają specyfikę działalności wybranych archiwów, bibliotek i muzeów w Polsce i za granicą. Studia przygotowują absolwentów do podjęcia pracy w archiwach kościelnych, zakonnych, państwowych oraz zakładowych. Zdobyta wiedza w trakcie studiów utrwalana jest poprzez zastosowanie jej w praktyce podczas dwóch praktyk (w archiwum państwowym i kościelnym).