Z życia krakowskiego kościoła
Wprowadzenie relikwii Jana Pawła II do dolnego kościoła w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach
Dzisiaj (11 czerwca) swoją działalność w Łagiewnikach zainaugurowało Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Główną częścią uroczystości na Białych Morzach było wprowadzenie relikwii Błogosławionego Jana Pawła II do dolnej części kościoła w Sanktuarium Jana Pawła II. Ceremonię poprzedziła polowa Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza.
Uroczystość
Do Łagiewnik przybyło wielu hierarchów Kościoła m.in. metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz, ks. kard. Franciszek Macharski czy nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Metropolita Warszawski podkreślał, że nauka i wartości przekazane nam przez Ojca Świętego są jednocześnie darem, ale i obowiązkiem.
Uroczystość 2
Pierwszym Kustoszem Sanktuarium Jana Pawła II został ks. prałat Jan Kabziński, który jest również Prezesem Centrum „Nie lękajcie się!” w Krakowie. Biskup polowy Wojska polskiego ks. Józef Guzdek obecny na uroczystościach, przypomina o najważniejszym przesłaniu Jana Pawła II.
Uroczystość 3
Uroczystość była połączona z Małopolskim Świętem Wolontariuszy. V edycja projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” zgromadziła w Łagiewnikach tłumy wolontariuszy z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wśród grup, które prezentowały się na scenie oraz w namiotach były m.in. PCK, ZHP czy Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych – Hospicjum św. Łazarza.
Pojedź do Madrytu na Światowe Dni Młodzieży!
Światowe Dni Młodzieży to najważniejsze spotkanie młodych z całego świata, gromadzących się na zaproszenie Ojca Świętego. W tym roku odbędą się w Madrycie. Podróż do stolicy Hiszpanii organizuje wspólnota Emannuel. O szczegółach opowiada jej członek i koordynator wyjazdu jednej z krakowskich grup, Krzysztof Marszałek.
ŚDM 1
Na wyjazd można zapisywać się do 15 czerwca, a dokładne informacje znajdują się na stronie internetowej www.emmanulel.info.pl. ŚDM w Madrycie będą trwały od 16-21 sierpnia, a punktem kulminacyjnym będzie spotkanie z papieżem.
ŚDM 2
Wspólnota Emanuel przygotowała mnóstwo niespodzianek. Młodzi będą mogli uczestniczyć m. in. w misjach i akcjach ewangelizacyjnych, koncertach, a także wieczorze „Emmanuel Nightfever”. Dla tych, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli pojechać do Madrytu istnieje ciekawa alternatywa.
ŚDM 3
Każde ŚDM to niezwykłe wydarzenie, zarówno dla osób, które miały już okazję w nich uczestniczyć jak i dla tych, które biorą w nim udział po raz pierwszy.
ŚDM 4
„Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” to hasło tegorocznych Dni Młodzieży. Przesłanie zachęca, by szukać sensu życia właśnie w Jezusie, nie bojąc się poświęceń i zmagań.
Rekolekcje Mysterium Fascinans
„Te trzy dni mają ukazać absolutną wyjątkowość i ważność liturgii w życiu chrześcijańskim; ma ona wtedy faktycznie stanowić szczyt i źródło życia”- tak opisuje Rekolekcje Mysterium Fascinans pomysłodawca projektu kleryk Krzysztof Porosło. W tym roku odbywają się w dniach 12-14 sierpnia w Zembrzycach. O celach rekolekcji i przyczynach ich powstania opowiada organizator.
rekolekcje1
W tegorocznej edycji wezmą udział wielcy i znani. Swoje wykłady zapowiadają m.in. ks. dr hab. Przemysław Nowakowski, ks. dr Maciej Zachara oraz dr Tomasz Dekert. Wśród zaproszonych osób będą również goście specjalni.
rekolekcje2
Temat tegorocznych rekolekcji brzmi Liturgia i rzeczy ostateczne. Krzysztof Porosło wyjaśnia, dlaczego wybrano tę tematykę.
rekolekcje 3
Zapisy na rekolekcje trwają do 15 lipca. Aby wziąć w nich udział wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie www.mysteriumfascinans.pl oraz dokonać wpłaty zaliczki. Całkowity koszt wynosi 175 zł.
Zaproszenie na niezwykłą procesję palm wielkanocnych
Barwne stroje, bogato zdobione palmy oraz osiołek - takie atrakcje będzie można zobaczyć w niedzielę przed godziną 11 na ul. Skałecznej. Tam jak co roku w niedzielę palmową odbędzie się uroczysta procesja.
Procesja 1
O uroczystej procesji opowiada augustianin o. Marek Donaj, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Osiołek, który uczestniczy w tych uroczystościach to nie tylko nawiązanie do biblijnej historii, ale też wielka atrakcja zwłaszcza dla dzieci.
Procesja 2
Wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w procesji palm wielkanocnych, o. Donaj zaprasza kilkanaście minut przed godziną 11 na ul. Skałeczną obok klasztoru sióstr Augustianek. Stamtąd zgromadzeni przejdą ulicą Skałeczną i Augustiańską do kościoła św. Katarzyny.
Procesja 3
Procesja z udziałem przebranych dzieci i osiołka to już kilkunastoletnia tradycja w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Parafia zobowiązała się i co miesiąc przeznacza 50 zł, które trafia na konto ogrodu zoologicznego i dopłatą do żywienia osiołka.
Krakowscy duchowni wspominają 2 kwietnia 2005 roku
„Stałem obok papieskiego łóżka i widziałem jak na monitorze serce bije i w pewnym momencie się zatrzymało...” tak dzień 2 kwietnia 2005 roku wspomina ks. kardynał Stanisław Dziwisz.
Metropolita krakowski wracając pamięcią do tamtego dnia, przyznał, że śledził reakcje i zachowania ludzi na całym świecie transmitowane przez telewizję. Obrazy, które pozostały w jego pamięci to smutek i płacz bez względu na kraj czy religię.
Wspomnienie 1
O podobnych odczuciach opowiada ks. prałat Jan Kabziński, prezes zarządu Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.
Wspomnienie 2
Natomiast sekretarz metropolity krakowskiego ks. dr Dariusz Raś przypomina sobie, że już wtedy wielu miało świadomość wielkości tego wydarzenia.
Wspomnienie 3
Sześć lat temu czuliśmy, że straciliśmy bardzo ważną osobę, niezwykłego człowieka. Obchodząc kolejną rocznicę śmierci Jana Pawła II wracamy do tamtych uczuć, choć tym razem z nadzieją, bo już niedługo będziemy świętować beatyfikację.
Kard. Macharski w 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II: tamtego dnia wszystko działo się samo
Karol Wojtyła przez 15 lat był metropolitą krakowskim. Gdy w 1978 r. został wybrany na papieża, w funkcji metropolity zastąpił go kardynał Franciszek Macharski.
W sobotę (2.03), w rocznicę śmierci Jana Pawła II, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej, wspomina sobotę sprzed 6-ciu lat.
Kardynał Macharski 1
W dniu śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia 2005 roku, kardynał Macharski obchodził 55-tą rocznicę swoich święceń kapłańskich. Jak przyznał, z tej okazji zamierzał odprawić Mszę św., ale ją odkładał. Metropolita krakowski dodał, że kiedy przyszła wiadomość o śmierci Jana Pawła II odprawił Mszę, ale nie żałobną.
Kardynał Macharski 2
Kardynał Macharski w sobotę brał udział w czytaniu dzieł papieskich podczas „Kraków czyta Jana Pawła II”.
Znane osobistości czytały dzieła Jana Pawła II
Wczoraj (2.03) w Krakowie znani czytali dzieła papieża Polaka. W projekcie "Kraków czyta Jana Pawła II" wzięli w niej udział Marek Zając, Anna Dymna, o. Leon Knabit, kardynał Franciszek Macharski, ks. Jacek Stryczek oraz siostra Anna Bałchan. Znane z życia publicznego osoby, czytały dzieła papieża Polaka w trzech blokach tematycznych: młodzież, rodzina oraz życie kapłańskie i zakonne.
W bloku poświęconym życiu kapłańskiemu i zakonnemu, adhortację apostolską Pastores gregis czytał kard. Franciszek Macharskim. Zdaniem hierarchy takie akcję jak dzisiejsza są potrzebne, aby zachować pamięć o papieżu Polaku.
Adhortację apostolską Vita consecrata z 1984 roku, przeczytała s. Anna Bałchan.
Krk czyta 1
O. Leon Knabit w ostatniej chwili dowiedział się, że ma dołączyć do czytających w tym projekcie. Jednak jak mówi - w akcjach związanych z Janem Pawłem II zawsze chętnie bierze udział.
Krk czyta 2
Ojciec Leon Knabit przeczytał w bloku rodzina „List do moich braci i sióstr, ludzi w podeszłym wieku”.
X Dni Kolbiańskie
„Dawanie świadectwa o Chrystusie” będzie hasłem tegorocznych X Dni Kolbiańskich. Spotkania i prelekcje odbędą się od 1 do 3 kwietnia w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. O idei Dni kolbiańskich mówi ojciec Jan Maria Szewek – rzecznik krakowskiej prowincji Franciszkanów.
Dni Kolbiańskie 1
„Dni kolbiańskie przede wszystkim mają edukować, ale to nie wszystko” - mówi ojciec Szewek
Dni Kolbiańskie 2
W programie Dni Kolbiańskich jest również przewidziane zwiedzanie wystawy w podziemiach kościoła franciszkanów.
Dni Kolbiańskie 3
W Dniach kolbiańskich może uczestniczyć każdy. Szczegółowy plan znajduje się na stronie www.harmeze.franciszkanie.pl
IX Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej
IX Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej odbędzie się już w dniach 15- 17 kwietnia w Krakowie. O głównym celu tego forum mówi Aneta Strzępek, moderatorka ruchu apostolstwa młodzieży.
Cel
Abyśmy byli jedno – to hasło tegorocznego IX już forum młodych archidiecezji krakowskiej.
Hasło
Żeby wziąć udział w forum wystarczy mieć skończone 15 lat.
Warunek
W programie Forum m.in. Droga Krzyżowa z kopią Krzyża Światowych Dni Młodzieży, wyjście na spotkania ekumeniczne, liczne niespodzianki oraz uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza w Katedrze Wawelskiej w Niedzielę Palmową. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.grupyapostolskie.pl.
Pociągiem do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II
Wiadomo że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, a już na pewno 1 maja. Jedni jadą tam samochodem, inni autobusem, a jeszcze inni pociągiem. Bóg bogaty w miłosierdzie: pociągiem do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II – to wyjazd organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Filozofii Keryx. Jak mówi Radek Janica, jest to wyjazd szczególny z kilku powodów.
Pociąg 1
W ramach rekolekcji odbędą się warsztaty papieskie, wsłuchiwanie się w przesłanie Jana Pawła II, medytacja wybranych tekstów papieskich. Na koniec wyjazdu uczestnicy otrzymają certyfikat. Pociąg 29 kwietnia wyjeżdża z Warszawy i pod drodze zatrzymuje się w Częstochowie i Katowicach. 2 maja dotrze do Włoch i wjedzie do samego Watykanu.
Pociąg 2
Koszt biletu to 700 złotych w przedziale osobowym lub 1000 złotych w przedziale 6osobywm z kuszetkami. Zapisy trwają do 30 marca – szczegóły na stronie www.keryx.eu.
Spotkanie z dr Wandą Półtawską
Jest jedną z osób, które były najważniejsze w życiu Jana Pawła II. Współpracowała z nim, przyjaźniła się i dzięki temu znała go najlepiej. Dr Wanda Półtawska wygłosiła w niedzielny wieczór (20 marca) prelekcję na temat papieża Polaka.
W oczekiwaniu na beatyfikację Jana Pawła II ks. Dariusz Oko - duszpasterz lekarzy Archidiecezji Krakowskiej zorganizował spotkanie podczas, którego dr Wanda Półtawska wspominała Ojca Świętego Jana Pawła II, a szczególnie jego nauczanie. Na spotkaniu podkreśliła, że od początku wiedziała, iż ma do czynienia z człowiekiem świętym.
Święty człowiek
Dr Półtawska powiedziała, że Jan Paweł II pozostawił nam receptę na święte życie, z której niestety nie potrafimy korzystać.
Dziedzictwo
Spotkanie z dr Wandą Półtawską odbyło się w ramach przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II i było wielkim świadectwem wieloletniej przyjaciółki Karola Wojtyły. Ks. Dariusz Oko zaznaczył że było to spotkanie z wielkim, świętym świadkiem naszych czasów.
Pierwsza rocznica śmierci o. Joachima Badeniego
Przyjaciele, współbracia i uczniowie wspominali wczoraj wieczorem (10 marca) w Krakowie o. Joachima Badeniego, dominikanina. 11 marca mija pierwsza rocznica śmierci tego wybitnego duszpasterza, mistyka współtwórcy krakowskiej „Beczki” oraz autora wielu bestsellerów o duchowości chrześcijańskiej.
W przeddzień pierwszej rocznicy śmierci o. Badeniego duszpasterstwo akademickie „Beczka” zorganizowało spotkanie, podczas którego wspominali zmarłego w sędziwym wieku dominikanina. Ojciec Leon Knabit podkreślał, że o. Badeni był jego przyjacielem i mistrzem życia duchowego.
o. Leon Knabit
Zgromadzona w kapitularzu ojców dominikanów młodzież opowiadała, że słynny dominikanin był postacią niezwykłą i wniósł wiele dobrego w ich życie.
Studenci
Na spotkaniu nie zabrakło swojskiej kiełbasy i coca-coli, ulubionych „specjałów” ojca Badeniego, który znany był nie tylko z głębokiej duchowości, ale również niezwykłego poczucia humoru.
Zrób się na post
Zrób się na post – to akcja, której pomysłodawcą jest duszpasterstwo akademickiego Beczka. O idei opowiada jedna z pomysłodawczyń akcji - Zuzanna Marek.
Idea
Znakiem zewnętrznym wzięcia udziału w akcji jest eleganckie ubranie.
Ubranie
Dodała Majka z duszpasterstwa akademickiego "Beczka". Całość rozmowy znajdziecie w zakładce Bonusoida.
Modlitwa w drodze
Modlitwa w drodze to propozycja dla wszystkich, którzy w swoim intensywnym, pełnym pośpiechu życiu szukają przestrzeni do spotkania z Bogiem. O idei Modlitwy w Drodze mówi jezuita Rafał Bulowski.
Idea modlitwy w drodze
Jezuici przygotowali specjalną wersję Modlitwy w drodze na Wielki Post.
Modlitwa na Wielki Post
Wielkopostnej modlitwy w drodze możecie słuchać codziennie na antenie Radia Bonus o 10.30 i wieczorem o 21.00
Przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II
W Środę Popielcową (9 marca) archidiecezja krakowska rozpoczyna duchowe przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II. jak zapowiedział kard. Stanisław Dziwisz, dziękczynienie za wyniesienie na ołtarze polskiego papieża potrwa przynajmniej rok. W ramach uroczystości zaplanowano m. in. peregrynację relikwii nowego błogosławionego.
Duchowe przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II rozpoczną się w archidiecezji krakowskiej w Środę Popielcową. Specjalny program opracowali wspólnie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Kard. Stanisław Dziwisz uważa, że choć uroczystości beatyfikacyjne odbędą się w Rzymie, do krakowskich Łagiewnik przybędą tysiące pielgrzymów z całego świata:
Kard. Stanisław Dziwisz o przygotowaniach
Przynajmniej rok potrwają uroczystości dziękczynne za wyniesienie na ołtarze polskiego Papieża:
Kard. Stanisław Dziwisz o dziękczynieniu
Szczegółowy program przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II w archidiecezji krakowskiej i Małopolsce zaprezentowano w poniedziałek (7 marca) w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.
Kolędowanie w filharmonii
„To nie był koncert, to czuwanie” tak o kolędowaniu z Janem Pawłem II oraz zbliżającej się beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II mówił ks. kardynał Stanisław Dziwisz.
Kardynał Dziwisz
Kolędowanie było połączone z kolejną już akcją charytatywną poświęconą Joannie Kosińskiej. Dochody zostaną przeznaczone na rehabilitację Joanny.
Kolędowanie
W filharmonii była reporterka Radia Bonus - Justyna Habowska.
Dni o Kościele
„Dni o Kościele” to seminarium młodzieżowe. Idealna okazja, by w końcu poczuć się częścią Kościoła i zabrać głos w jego sprawie. Od 14 do 17 stycznia młodzi z Krakowa będą mieli okazję wziąć udział w ciekawych panelach dyskusyjnych z ludźmi Kościoła a także posłuchać dobrej chrześcijańskiej muzyki. Mówi jeden z organizatorów Dni o Kościele Marcin Słowik.
Dni o Kościele
Wszystkie wydarzenia odbędą się w bazylice ojców dominikanów w Krakowie. Z Marcinem Słowikiem rozmawiał reporter Radia Bonus – Mateusz Lipka.
Święto Trzech Króli
Wszystkim, którzy przyczynili się do przywrócenia Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy dziękował kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św., której przewodniczył w katedrze na Wawelu. Tradycyjnie metropolita krakowski złożył życzenia noworoczne mieszkańcom miasta.
Kard. Stanisław Dziwisz wyraził radość z faktu, że „po 50 latach możemy uroczyście i bez przeszkód przeżywać to wielkie wydarzenie liturgiczne”, jakim jest Święto Trzech Króli i podziękował wszystkim, którzy się do tego przyczynili.
Święto Trzech Króli
Tradycyjnie w Krakowie uroczystość Objawienia Pańskiego jest dla mieszkańców miasta okazją do złożenia sobie życzeń noworocznych.
Święto Trzech Króli 2
Po Mszy św. ulicami Krakowa przeszedł uroczysty pochód Trzech Króli.
Wigilia dla Bezdomnych
Blisko 1000 osób weźmie udział w tegorocznej wigilii dla bezdomnych, ubogich i samotnych w krużgankach klasztoru św. Franciszka. Jak co roku obecny będzie także kard. Stanisław Dziwisz. O panującej tam atmosferze opowiada siostra Leokadia, która czuwa nad organizacją:
Atmosfera
Większość osób przychodzi na tę Wigilię od wielu lat. - Szczególnie wzruszająca jest jednak obecność małych dzieci:
siostra Leokadia
Dodała siostra Leokadia, z którą rozmawiała reporterka Radia Bonus – Iwona Różycka.
Betlejemskie światełko pokoju
Co roku przed Bożym Narodzeniem, Polscy harcerze odbierają od Słowaków Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem i wędrują z nim przez całą Polskę. W niedzielę światło dotarło do Bazyliki Mariackiej w Krakowie. „Wydarzenie, które powtarza się co rok ma niesamowicie głęboką symbolikę” powiedział w wygłoszonej homilii Ks. Kard. Stanisław Dziwisz.
Kardynał Dziwisz
Polscy harcerze na Głodówce odebrali Betlejemskie Światło Pokoju od Słowaków.
Harcerze
Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju zgromadziło w niedzielę w Bazylice Mariackiej wielu ludzi. Wszyscy zabrali je ze sobą do domów żeby mogło zapłonąć na każdym wigilijnym stole. To dowód tego, że jest w nim coś wyjątkowego.
Krakowianie
W Bazylice Mariackiej był reporter Radia Bonus - Mateusz Lipka.
Czy potrzebujemy księży?
Kryzys kapłaństwa to temat który został poruszony w czwartek na spotkaniu organizowanym przez Instytut Dialogu Międzynarodowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Jak powiedział ksiądz Wojciech Zyzak jeśli potrzebujemy Chrystusa i Kościoła to potrzebujemy również księży.
ks. Zyzak
W spotkaniu wzięła udział reporterka Radia Bonus – Ola Garczyńska
Czuwanie w obronie życia
Ostatniego dnia roku liturgicznego w kościołach na całym świecie na prośbę papieża Benedykta XVI odbyło się czuwanie w intencji poczętego ludzkiego życia. Główne nabożeństwo dla mieszkańców Krakowa odbyło się w bazylice Mariackiej, któremu przewodniczył Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W wygłoszonej homilii podczas Mszy Świętej powiedział, że „Nikt poza Bogiem nie ma prawa w sposób arbitralny dysponować ludzkim życiem.”
Homilia
Na miejscu był reporter Radia Bonus Mateusz Lipka
Dzisiaj (11 czerwca) swoją działalność w Łagiewnikach zainaugurowało Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Główną częścią uroczystości na Białych Morzach było wprowadzenie relikwii Błogosławionego Jana Pawła II do dolnej części kościoła w Sanktuarium Jana Pawła II. Ceremonię poprzedziła polowa Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza.
Uroczystość
Do Łagiewnik przybyło wielu hierarchów Kościoła m.in. metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz, ks. kard. Franciszek Macharski czy nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Metropolita Warszawski podkreślał, że nauka i wartości przekazane nam przez Ojca Świętego są jednocześnie darem, ale i obowiązkiem.
Uroczystość 2
Pierwszym Kustoszem Sanktuarium Jana Pawła II został ks. prałat Jan Kabziński, który jest również Prezesem Centrum „Nie lękajcie się!” w Krakowie. Biskup polowy Wojska polskiego ks. Józef Guzdek obecny na uroczystościach, przypomina o najważniejszym przesłaniu Jana Pawła II.
Uroczystość 3
Uroczystość była połączona z Małopolskim Świętem Wolontariuszy. V edycja projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” zgromadziła w Łagiewnikach tłumy wolontariuszy z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wśród grup, które prezentowały się na scenie oraz w namiotach były m.in. PCK, ZHP czy Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych – Hospicjum św. Łazarza.
Pojedź do Madrytu na Światowe Dni Młodzieży!
Światowe Dni Młodzieży to najważniejsze spotkanie młodych z całego świata, gromadzących się na zaproszenie Ojca Świętego. W tym roku odbędą się w Madrycie. Podróż do stolicy Hiszpanii organizuje wspólnota Emannuel. O szczegółach opowiada jej członek i koordynator wyjazdu jednej z krakowskich grup, Krzysztof Marszałek.
ŚDM 1
Na wyjazd można zapisywać się do 15 czerwca, a dokładne informacje znajdują się na stronie internetowej www.emmanulel.info.pl. ŚDM w Madrycie będą trwały od 16-21 sierpnia, a punktem kulminacyjnym będzie spotkanie z papieżem.
ŚDM 2
Wspólnota Emanuel przygotowała mnóstwo niespodzianek. Młodzi będą mogli uczestniczyć m. in. w misjach i akcjach ewangelizacyjnych, koncertach, a także wieczorze „Emmanuel Nightfever”. Dla tych, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli pojechać do Madrytu istnieje ciekawa alternatywa.
ŚDM 3
Każde ŚDM to niezwykłe wydarzenie, zarówno dla osób, które miały już okazję w nich uczestniczyć jak i dla tych, które biorą w nim udział po raz pierwszy.
ŚDM 4
„Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” to hasło tegorocznych Dni Młodzieży. Przesłanie zachęca, by szukać sensu życia właśnie w Jezusie, nie bojąc się poświęceń i zmagań.
Rekolekcje Mysterium Fascinans
„Te trzy dni mają ukazać absolutną wyjątkowość i ważność liturgii w życiu chrześcijańskim; ma ona wtedy faktycznie stanowić szczyt i źródło życia”- tak opisuje Rekolekcje Mysterium Fascinans pomysłodawca projektu kleryk Krzysztof Porosło. W tym roku odbywają się w dniach 12-14 sierpnia w Zembrzycach. O celach rekolekcji i przyczynach ich powstania opowiada organizator.
rekolekcje1
W tegorocznej edycji wezmą udział wielcy i znani. Swoje wykłady zapowiadają m.in. ks. dr hab. Przemysław Nowakowski, ks. dr Maciej Zachara oraz dr Tomasz Dekert. Wśród zaproszonych osób będą również goście specjalni.
rekolekcje2
Temat tegorocznych rekolekcji brzmi Liturgia i rzeczy ostateczne. Krzysztof Porosło wyjaśnia, dlaczego wybrano tę tematykę.
rekolekcje 3
Zapisy na rekolekcje trwają do 15 lipca. Aby wziąć w nich udział wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie www.mysteriumfascinans.pl oraz dokonać wpłaty zaliczki. Całkowity koszt wynosi 175 zł.
Zaproszenie na niezwykłą procesję palm wielkanocnych
Barwne stroje, bogato zdobione palmy oraz osiołek - takie atrakcje będzie można zobaczyć w niedzielę przed godziną 11 na ul. Skałecznej. Tam jak co roku w niedzielę palmową odbędzie się uroczysta procesja.
Procesja 1
O uroczystej procesji opowiada augustianin o. Marek Donaj, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Osiołek, który uczestniczy w tych uroczystościach to nie tylko nawiązanie do biblijnej historii, ale też wielka atrakcja zwłaszcza dla dzieci.
Procesja 2
Wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w procesji palm wielkanocnych, o. Donaj zaprasza kilkanaście minut przed godziną 11 na ul. Skałeczną obok klasztoru sióstr Augustianek. Stamtąd zgromadzeni przejdą ulicą Skałeczną i Augustiańską do kościoła św. Katarzyny.
Procesja 3
Procesja z udziałem przebranych dzieci i osiołka to już kilkunastoletnia tradycja w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Parafia zobowiązała się i co miesiąc przeznacza 50 zł, które trafia na konto ogrodu zoologicznego i dopłatą do żywienia osiołka.
Krakowscy duchowni wspominają 2 kwietnia 2005 roku
„Stałem obok papieskiego łóżka i widziałem jak na monitorze serce bije i w pewnym momencie się zatrzymało...” tak dzień 2 kwietnia 2005 roku wspomina ks. kardynał Stanisław Dziwisz.
Metropolita krakowski wracając pamięcią do tamtego dnia, przyznał, że śledził reakcje i zachowania ludzi na całym świecie transmitowane przez telewizję. Obrazy, które pozostały w jego pamięci to smutek i płacz bez względu na kraj czy religię.
Wspomnienie 1
O podobnych odczuciach opowiada ks. prałat Jan Kabziński, prezes zarządu Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.
Wspomnienie 2
Natomiast sekretarz metropolity krakowskiego ks. dr Dariusz Raś przypomina sobie, że już wtedy wielu miało świadomość wielkości tego wydarzenia.
Wspomnienie 3
Sześć lat temu czuliśmy, że straciliśmy bardzo ważną osobę, niezwykłego człowieka. Obchodząc kolejną rocznicę śmierci Jana Pawła II wracamy do tamtych uczuć, choć tym razem z nadzieją, bo już niedługo będziemy świętować beatyfikację.
Kard. Macharski w 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II: tamtego dnia wszystko działo się samo
Karol Wojtyła przez 15 lat był metropolitą krakowskim. Gdy w 1978 r. został wybrany na papieża, w funkcji metropolity zastąpił go kardynał Franciszek Macharski.
W sobotę (2.03), w rocznicę śmierci Jana Pawła II, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej, wspomina sobotę sprzed 6-ciu lat.
Kardynał Macharski 1
W dniu śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia 2005 roku, kardynał Macharski obchodził 55-tą rocznicę swoich święceń kapłańskich. Jak przyznał, z tej okazji zamierzał odprawić Mszę św., ale ją odkładał. Metropolita krakowski dodał, że kiedy przyszła wiadomość o śmierci Jana Pawła II odprawił Mszę, ale nie żałobną.
Kardynał Macharski 2
Kardynał Macharski w sobotę brał udział w czytaniu dzieł papieskich podczas „Kraków czyta Jana Pawła II”.
Znane osobistości czytały dzieła Jana Pawła II
Wczoraj (2.03) w Krakowie znani czytali dzieła papieża Polaka. W projekcie "Kraków czyta Jana Pawła II" wzięli w niej udział Marek Zając, Anna Dymna, o. Leon Knabit, kardynał Franciszek Macharski, ks. Jacek Stryczek oraz siostra Anna Bałchan. Znane z życia publicznego osoby, czytały dzieła papieża Polaka w trzech blokach tematycznych: młodzież, rodzina oraz życie kapłańskie i zakonne.
W bloku poświęconym życiu kapłańskiemu i zakonnemu, adhortację apostolską Pastores gregis czytał kard. Franciszek Macharskim. Zdaniem hierarchy takie akcję jak dzisiejsza są potrzebne, aby zachować pamięć o papieżu Polaku.
Adhortację apostolską Vita consecrata z 1984 roku, przeczytała s. Anna Bałchan.
Krk czyta 1
O. Leon Knabit w ostatniej chwili dowiedział się, że ma dołączyć do czytających w tym projekcie. Jednak jak mówi - w akcjach związanych z Janem Pawłem II zawsze chętnie bierze udział.
Krk czyta 2
Ojciec Leon Knabit przeczytał w bloku rodzina „List do moich braci i sióstr, ludzi w podeszłym wieku”.
X Dni Kolbiańskie
„Dawanie świadectwa o Chrystusie” będzie hasłem tegorocznych X Dni Kolbiańskich. Spotkania i prelekcje odbędą się od 1 do 3 kwietnia w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. O idei Dni kolbiańskich mówi ojciec Jan Maria Szewek – rzecznik krakowskiej prowincji Franciszkanów.
Dni Kolbiańskie 1
„Dni kolbiańskie przede wszystkim mają edukować, ale to nie wszystko” - mówi ojciec Szewek
Dni Kolbiańskie 2
W programie Dni Kolbiańskich jest również przewidziane zwiedzanie wystawy w podziemiach kościoła franciszkanów.
Dni Kolbiańskie 3
W Dniach kolbiańskich może uczestniczyć każdy. Szczegółowy plan znajduje się na stronie www.harmeze.franciszkanie.pl
IX Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej
IX Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej odbędzie się już w dniach 15- 17 kwietnia w Krakowie. O głównym celu tego forum mówi Aneta Strzępek, moderatorka ruchu apostolstwa młodzieży.
Cel
Abyśmy byli jedno – to hasło tegorocznego IX już forum młodych archidiecezji krakowskiej.
Hasło
Żeby wziąć udział w forum wystarczy mieć skończone 15 lat.
Warunek
W programie Forum m.in. Droga Krzyżowa z kopią Krzyża Światowych Dni Młodzieży, wyjście na spotkania ekumeniczne, liczne niespodzianki oraz uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza w Katedrze Wawelskiej w Niedzielę Palmową. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.grupyapostolskie.pl.
Pociągiem do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II
Wiadomo że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, a już na pewno 1 maja. Jedni jadą tam samochodem, inni autobusem, a jeszcze inni pociągiem. Bóg bogaty w miłosierdzie: pociągiem do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II – to wyjazd organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Filozofii Keryx. Jak mówi Radek Janica, jest to wyjazd szczególny z kilku powodów.
Pociąg 1
W ramach rekolekcji odbędą się warsztaty papieskie, wsłuchiwanie się w przesłanie Jana Pawła II, medytacja wybranych tekstów papieskich. Na koniec wyjazdu uczestnicy otrzymają certyfikat. Pociąg 29 kwietnia wyjeżdża z Warszawy i pod drodze zatrzymuje się w Częstochowie i Katowicach. 2 maja dotrze do Włoch i wjedzie do samego Watykanu.
Pociąg 2
Koszt biletu to 700 złotych w przedziale osobowym lub 1000 złotych w przedziale 6osobywm z kuszetkami. Zapisy trwają do 30 marca – szczegóły na stronie www.keryx.eu.
Spotkanie z dr Wandą Półtawską
Jest jedną z osób, które były najważniejsze w życiu Jana Pawła II. Współpracowała z nim, przyjaźniła się i dzięki temu znała go najlepiej. Dr Wanda Półtawska wygłosiła w niedzielny wieczór (20 marca) prelekcję na temat papieża Polaka.
W oczekiwaniu na beatyfikację Jana Pawła II ks. Dariusz Oko - duszpasterz lekarzy Archidiecezji Krakowskiej zorganizował spotkanie podczas, którego dr Wanda Półtawska wspominała Ojca Świętego Jana Pawła II, a szczególnie jego nauczanie. Na spotkaniu podkreśliła, że od początku wiedziała, iż ma do czynienia z człowiekiem świętym.
Święty człowiek
Dr Półtawska powiedziała, że Jan Paweł II pozostawił nam receptę na święte życie, z której niestety nie potrafimy korzystać.
Dziedzictwo
Spotkanie z dr Wandą Półtawską odbyło się w ramach przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II i było wielkim świadectwem wieloletniej przyjaciółki Karola Wojtyły. Ks. Dariusz Oko zaznaczył że było to spotkanie z wielkim, świętym świadkiem naszych czasów.
Pierwsza rocznica śmierci o. Joachima Badeniego
Przyjaciele, współbracia i uczniowie wspominali wczoraj wieczorem (10 marca) w Krakowie o. Joachima Badeniego, dominikanina. 11 marca mija pierwsza rocznica śmierci tego wybitnego duszpasterza, mistyka współtwórcy krakowskiej „Beczki” oraz autora wielu bestsellerów o duchowości chrześcijańskiej.
W przeddzień pierwszej rocznicy śmierci o. Badeniego duszpasterstwo akademickie „Beczka” zorganizowało spotkanie, podczas którego wspominali zmarłego w sędziwym wieku dominikanina. Ojciec Leon Knabit podkreślał, że o. Badeni był jego przyjacielem i mistrzem życia duchowego.
o. Leon Knabit
Zgromadzona w kapitularzu ojców dominikanów młodzież opowiadała, że słynny dominikanin był postacią niezwykłą i wniósł wiele dobrego w ich życie.
Studenci
Na spotkaniu nie zabrakło swojskiej kiełbasy i coca-coli, ulubionych „specjałów” ojca Badeniego, który znany był nie tylko z głębokiej duchowości, ale również niezwykłego poczucia humoru.
Zrób się na post
Zrób się na post – to akcja, której pomysłodawcą jest duszpasterstwo akademickiego Beczka. O idei opowiada jedna z pomysłodawczyń akcji - Zuzanna Marek.
Idea
Znakiem zewnętrznym wzięcia udziału w akcji jest eleganckie ubranie.
Ubranie
Dodała Majka z duszpasterstwa akademickiego "Beczka". Całość rozmowy znajdziecie w zakładce Bonusoida.
Modlitwa w drodze
Modlitwa w drodze to propozycja dla wszystkich, którzy w swoim intensywnym, pełnym pośpiechu życiu szukają przestrzeni do spotkania z Bogiem. O idei Modlitwy w Drodze mówi jezuita Rafał Bulowski.
Idea modlitwy w drodze
Jezuici przygotowali specjalną wersję Modlitwy w drodze na Wielki Post.
Modlitwa na Wielki Post
Wielkopostnej modlitwy w drodze możecie słuchać codziennie na antenie Radia Bonus o 10.30 i wieczorem o 21.00
Przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II
W Środę Popielcową (9 marca) archidiecezja krakowska rozpoczyna duchowe przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II. jak zapowiedział kard. Stanisław Dziwisz, dziękczynienie za wyniesienie na ołtarze polskiego papieża potrwa przynajmniej rok. W ramach uroczystości zaplanowano m. in. peregrynację relikwii nowego błogosławionego.
Duchowe przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II rozpoczną się w archidiecezji krakowskiej w Środę Popielcową. Specjalny program opracowali wspólnie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Kard. Stanisław Dziwisz uważa, że choć uroczystości beatyfikacyjne odbędą się w Rzymie, do krakowskich Łagiewnik przybędą tysiące pielgrzymów z całego świata:
Kard. Stanisław Dziwisz o przygotowaniach
Przynajmniej rok potrwają uroczystości dziękczynne za wyniesienie na ołtarze polskiego Papieża:
Kard. Stanisław Dziwisz o dziękczynieniu
Szczegółowy program przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II w archidiecezji krakowskiej i Małopolsce zaprezentowano w poniedziałek (7 marca) w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.
Kolędowanie w filharmonii
„To nie był koncert, to czuwanie” tak o kolędowaniu z Janem Pawłem II oraz zbliżającej się beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II mówił ks. kardynał Stanisław Dziwisz.
Kardynał Dziwisz
Kolędowanie było połączone z kolejną już akcją charytatywną poświęconą Joannie Kosińskiej. Dochody zostaną przeznaczone na rehabilitację Joanny.
Kolędowanie
W filharmonii była reporterka Radia Bonus - Justyna Habowska.
Dni o Kościele
„Dni o Kościele” to seminarium młodzieżowe. Idealna okazja, by w końcu poczuć się częścią Kościoła i zabrać głos w jego sprawie. Od 14 do 17 stycznia młodzi z Krakowa będą mieli okazję wziąć udział w ciekawych panelach dyskusyjnych z ludźmi Kościoła a także posłuchać dobrej chrześcijańskiej muzyki. Mówi jeden z organizatorów Dni o Kościele Marcin Słowik.
Dni o Kościele
Wszystkie wydarzenia odbędą się w bazylice ojców dominikanów w Krakowie. Z Marcinem Słowikiem rozmawiał reporter Radia Bonus – Mateusz Lipka.
Święto Trzech Króli
Wszystkim, którzy przyczynili się do przywrócenia Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy dziękował kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św., której przewodniczył w katedrze na Wawelu. Tradycyjnie metropolita krakowski złożył życzenia noworoczne mieszkańcom miasta.
Kard. Stanisław Dziwisz wyraził radość z faktu, że „po 50 latach możemy uroczyście i bez przeszkód przeżywać to wielkie wydarzenie liturgiczne”, jakim jest Święto Trzech Króli i podziękował wszystkim, którzy się do tego przyczynili.
Święto Trzech Króli
Tradycyjnie w Krakowie uroczystość Objawienia Pańskiego jest dla mieszkańców miasta okazją do złożenia sobie życzeń noworocznych.
Święto Trzech Króli 2
Po Mszy św. ulicami Krakowa przeszedł uroczysty pochód Trzech Króli.
Wigilia dla Bezdomnych
Blisko 1000 osób weźmie udział w tegorocznej wigilii dla bezdomnych, ubogich i samotnych w krużgankach klasztoru św. Franciszka. Jak co roku obecny będzie także kard. Stanisław Dziwisz. O panującej tam atmosferze opowiada siostra Leokadia, która czuwa nad organizacją:
Atmosfera
Większość osób przychodzi na tę Wigilię od wielu lat. - Szczególnie wzruszająca jest jednak obecność małych dzieci:
siostra Leokadia
Dodała siostra Leokadia, z którą rozmawiała reporterka Radia Bonus – Iwona Różycka.
Betlejemskie światełko pokoju
Co roku przed Bożym Narodzeniem, Polscy harcerze odbierają od Słowaków Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem i wędrują z nim przez całą Polskę. W niedzielę światło dotarło do Bazyliki Mariackiej w Krakowie. „Wydarzenie, które powtarza się co rok ma niesamowicie głęboką symbolikę” powiedział w wygłoszonej homilii Ks. Kard. Stanisław Dziwisz.
Kardynał Dziwisz
Polscy harcerze na Głodówce odebrali Betlejemskie Światło Pokoju od Słowaków.
Harcerze
Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju zgromadziło w niedzielę w Bazylice Mariackiej wielu ludzi. Wszyscy zabrali je ze sobą do domów żeby mogło zapłonąć na każdym wigilijnym stole. To dowód tego, że jest w nim coś wyjątkowego.
Krakowianie
W Bazylice Mariackiej był reporter Radia Bonus - Mateusz Lipka.
Czy potrzebujemy księży?
Kryzys kapłaństwa to temat który został poruszony w czwartek na spotkaniu organizowanym przez Instytut Dialogu Międzynarodowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Jak powiedział ksiądz Wojciech Zyzak jeśli potrzebujemy Chrystusa i Kościoła to potrzebujemy również księży.
ks. Zyzak
W spotkaniu wzięła udział reporterka Radia Bonus – Ola Garczyńska
Czuwanie w obronie życia
Ostatniego dnia roku liturgicznego w kościołach na całym świecie na prośbę papieża Benedykta XVI odbyło się czuwanie w intencji poczętego ludzkiego życia. Główne nabożeństwo dla mieszkańców Krakowa odbyło się w bazylice Mariackiej, któremu przewodniczył Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W wygłoszonej homilii podczas Mszy Świętej powiedział, że „Nikt poza Bogiem nie ma prawa w sposób arbitralny dysponować ludzkim życiem.”
Homilia
Na miejscu był reporter Radia Bonus Mateusz Lipka