Specjalność Europa Wschodnia


    kierunek: HISTORIA

    specjalność: Europa Wschodnia


    typ studiów: studia dwustopniowe

    studia pierwszego stopnia - licencjackie - 3 lata
    studia drugiego stopnia - uzupełniające magisterskie - 2 lata

    tryb studiów: stacjonarne i niestacjonarne

    kontakt:
    Sekretariat Instytutu Historii
    31-002 Kraków, ul. Kanonicza 9, pok. 202, I p.
    tel./faks 12 370 86 16
    e-mail: WH@upjp2.edu.pl

    kryteria kwalifikacji:

    studia pierwszego stopnia

    "Nowa matura"
    1. Przyjęcie punktów z egzaminu maturalnego z: języka polskiego (poziom podstawowy lub rozszerzony), języka obcego (poziom podstawowy lub rozszerzony) i matematyki zdawanej jako przedmiot obowiązkowy lub deklarowanego przedmiotu wybranego (poziom rozszerzony), z którego kandydat uzyskał najlepszą ocenę. Przedmiotem deklarowanym może być: historia, historia sztuki, historia muzyki, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, geografia. Punkty z matury z poziomu rozszerzonego są pomnożone przez współczynnik 1,5.
    2. Całość kwalifikacji dokonywana jest na podstawie sumy punktów za wymienione wyżej przedmioty.

    "Stara matura"
    1. Przyjęcie ocen z języka polskiego i języka obcego ze świadectwa dojrzałości.
    2. Pisemny egzamin (test) z historii powszechnej i Polski.
    3. Całość kwalifikacji dokonywana jest na podstawie sumy punktów za: wskazane oceny ze świadectwa dojrzałości oraz egzaminu pisemnego z historii powszechnej i Polski.

    studia niestacjonarne, płatne
    "Nowa i stara matura"
    Kandydaci będą przyjmowani na podstawie konkursu świadectw. Bierze się pod uwagę przedmioty maturalne (w pierwszej kolejności będą przyjmowani zdający na maturze historię lub język rosyjski).

    UWAGA! Zajęcia będą odbywały się w każdy piątek po południu i w sobotę.

    studia drugiego stopnia

    Studia mogą podjąć osoby, które posiadają dyplom licencjata zawodowego uzyskanego na kierunku historia, politologia lub filologia rosyjska, białoruska, ukraińska oraz rosjoznawstwo. Przy przyjęciu kandydatów bierze się pod uwagę średnią ocen uzyskanych na studiach pierwszego stopnia oraz ocenę z egzaminu licencjackiego. Przy naborze na studia II stopnia dwuletnie stacjonarne decydować będzie ocena na dyplomie licencjackim w przeliczeniu na punkty. Zgodnie z istniejącymi standardami nauczania na studia II stopnia przyjmowane będą osoby po tych kierunkach, których studia I stopnia obejmują najmniej 60% programowego tzw. kanonu studiów I stopnia. Przy naborze na studia II stopnia dwuletnie stacjonarne przyjęcia będą następowały po wypełnieniu zatwierdzonego limitu. Punkty naliczone będą zgodnie z poniższym schematem.
    ocena liczba punktów
    bardzo dobry z wyróżnieniem 16
    bardzo dobry 14
    dobry plus 12
    dobry 10
    dostateczny plus 8
    dostateczny 6
    Maksymalnie kandydat może uzyskać 16 punktów.

    dodatkowe informacje

    Studia przygotowują specjalistów w zakresie dawnej i współczesnej kultury krajów Europy Wschodniej i Rosji. Absolwenci uzyskują znajomość języków, kultury, historii regionu, zwłaszcza problematyki życia religijnego i sztuki krajów prawosławnych. Ze względu na wzrastającą ostatnio rolę wyznawców islamu, zwłaszcza na terenach byłego ZSRR, student uzyskuje także podstawowe informacje na temat kultury muzułmańskiej. Kształcenie w zakresie problematyki wschodnioeuropejskiej będzie miało w najbliższych latach wzrastające znaczenie z racji zbliżenia tego regionu do Unii Europejskiej, a także kontaktów z ludnością polską na Wschodzie. Przygotowują też absolwentów mogących podjąć pracę w instytucjach współdziałających z krajami Europy Wschodniej (organizacje społeczne i gospodarcze, także biura turystyczne). Osoby posiadające wykształcenie w innych zawodach wzbogacą, dzięki tym studiom, swą wiedzę o regionie, co ułatwi im pracę na terenie wschodnioeuropejskim. Dotyczy to m.in. osób podejmujących działalność w instytucjach kościelnych (duszpasterstwo, misje). Studia wschodnie umożliwiają specjalizację w problematyce wschodnioeuropejskiej dziennikarzy, wydawców, pracowników instytucji kulturalnych i firm turystycznych. Kurs języka rosyjskiego przygotowuje do egzaminu państwowego.