Granty badawcze


    INSTRUKCJA BBN DOTYCZĄCA POZYSKIWANIA GRANTÓW PROMOTORSKICH, WŁASNYCH I HABILITACYJNYCH W UPJPII.


    Projekty badawcze Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW)

    Podstawa prawna: Ustawa z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2004 r. Nr 238 poz. 2390, Nr 273 poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 85 poz. 727), Rozporządzenie Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę (Dz. U. z 2005 r. Nr 161, poz. 1359) i rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 stycznia 2008 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę przeznaczonych na finansowanie projektów badawczych (Dz. U. z 2008 r., Nr. 21, poz. 1475).

    Projekty badawcze własne, habilitacyjne i promotorskie

    Są to projekty o tematyce dotyczącej wszystkich dyscyplin i dziedzin naukowych, zgłaszane przez wykonawców (projekty własne, w tym prowadzone w celu przygotowania rozprawy habilitacyjnej) i przez promotorów prac doktorskich, mające na celu przygotowanie rozprawy doktorskiej (projekty promotorskie).

    Terminy konkursów, wnioski

    1. Wszystkie typy grantów podlegają procedurze konkursowej (wyniki konkursu ogłaszane na stronie internetowej http://nauka.opi.org.pl/granty/granty_inf_f_nauka.htm)
    2. Konkursy na projekty własne, habilitacyjne i promotorskie są zamykane dwa razy w roku: 31 stycznia i 31 lipca;
    3. W Biurze Badań Naukowych wniosek należy przedstawić najpóźniej do 5 stycznia lub 5 lipca. Po upływie tego terminu żaden wniosek nie zostanie przyjęty.
    4. Wnioski do MNiSW przesyła BBN, po uprzednim sprawdzeniu strony formalnej.
    5. Począwszy od 34 Konkursu projektów badawczych wnioski o finansowanie projektu badawczego: własnego, habilitacyjnego, promotorskiego należy przygotować drogą elektroniczną w Internecie, w odpowiednim systemie, który dostępny jest pod adresem internetowym https://osf.opi.org.pl/OSF/ (wnioski wypełnia się internetowo, a dodatkowo drukuje się wersje końcową napisanego wniosku)
    6. Jednocześnie oprócz wersji elektronicznej niniejszego wniosku, należy także przygotować jego wersję pisemną tzn. papierową w 2 egzemplarzach (1 egzemplarz przesyłany jest do Ministerstwa).
    Wersja papierowa stanowi wydruk wersji elektronicznej z systemu OSF.
    7. Do wniosku o finansowanie projektu promotorskiego należy dodatkowo dołączyć:
    - dokument potwierdzający otwarcie przewodu doktorskiego;
    - oświadczenie, że w skład zespołu wykonawców, poza doktorantem i promotorem, wchodzi tylko personel pomocniczy;
    - oświadczenie, że promotor nie uczestniczy w kosztach projektu.

    Instrukcja dotycząca wypełniania wniosku o finansowanie projektu badawczego:


    1. Aby przygotować wniosek w systemie, należy zarejestrować się na stronie logowania OSF, https://osf.opi.org.pl/OSF/ podając wymagane dane, określając także swój login i hasło.
    2. Po otrzymaniu e-maila z OSF proszę dokonać aktywacji konta internetowego, zgodnie z podaną instrukcją.
    3. Po zalogowaniu się w systemie należy wybrać opcję Nowy wniosek i wskazać typ wniosku, tytuł projektu, informacje czy dotyczy spraw obronnych.
    4. W części A Wnioskodawca, proszę wpisać jako nazwę wnioskodawcy
    Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i następujące dane: ulica: Kanonicza 25, kod poczt.: 31-002, miejscowość: Kraków, woj. małopolskie, tel. 12 421-68-48, fax. 12 421- 68-48, e-mail: kbn@upjp2.edu.pl, www.upjp2.edu.pl.
    5. Jako kierownika jednostki należy podać Rektora ks. prof. dr hab. Jan Dyduch, a następnie: Regon: 003871913, NIP: 676-10-11-948, nazwa banku: BANK BPH S. A. i nr konta: 12 1060 0076 0000 3210 0016 0117.
    6. W części B wniosku, odnośnie dyscypliny naukowej, proszę wybrać dziedzinę naukową zgodnie z wykazem umieszczonym w systemie.
    7. 7. W części C wniosku - należy sporządzić ankiety dorobku naukowego dla kierownika projektu oraz dla głównych wykonawców, czyli dla doktoranta.
    W wypadku projektu badawczego habilitacyjnego, w ankiecie dorobku naukowego kierownika projektu, proszę podać informacje, pozwalające na ocenę dorobku naukowego kierownika projektu, powstałego w okresie od uzyskania stopnia naukowego doktora.

    Uwaga:
    Przygotowując wersję pisemną wniosku - proszę wybrać następującą opcję wydruku: wydruk do Ministerstwa, który zawiera stronę przewodnią wniosku.
    Przed wysłaniem wniosku w wersji elektronicznej do Ministerstwa należy uzyskać wszystkie potrzebne podpisy na egzemplarzach w wersji papierowej, gdyż po wysłaniu wniosku za pośrednictwem Internetu - operacja jest nieodwracalna i nie ma możliwości wprowadzenia poprawek lub uzupełnienia wniosku.
    Na formularzu wniosku, konieczny jest także podpis kierownika jednostki organizacyjnej wnioskodawcy lub osoby posiadającej uprawnienia do podpisu wniosków o finansowanie projektów wysyłanych do Ministerstwa w danej jednostce organizacyjnej.

    Uwaga:

    - koszty pośrednie w UPJPII wynoszą 25% - oblicza się je od sumy wszystkich kosztów bezpośrednich wyłączając aparaturę naukowo-badawczą i publikacje książkowe.

    Realizacja grantów

    Planując termin rozpoczęcia prac badawczych należy wziąć pod uwagę czas potrzebny do podjęcia decyzji w MNiSW i podpisania umów o realizację projektów badawczych (około 9 miesięcy od daty zamknięcia konkursu).

    Umowa

    1. Uczelnia zostaje pisemnie zawiadomiona przez MNiSW o wyniku konkursu.
    2. W przypadku zatwierdzenia grantu do finansowania, kierownik projektu przygotowuje umowę (w 4 egz.) o realizację projektu, uwzględniając zaproponowane przez Ministerstwo warunki oraz wewnętrzną kalkulację. Przygotowane dokumenty należy przekazać do Biura Badań Naukowych.

    Środki finansowe


    1. Środki finansowe na realizację umowy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazuje na konto UPJPII. Kierownik grantu dysponuje środkami finansowymi z tym, że jego dyspozycje są wykonywane po uzyskaniu zgody kierownika jednostki naukowej. Uniwersytet sprawuje nadzór (poprzez BBN) nad realizacją i prawidłowością wydatkowania środków finansowych zgodnie z zawartą umową.
    2. Niedopuszczalne jest wydatkowanie środków po obronie pracy doktorskiej (zasada ta dotyczy grantów promotorskich).

    Raporty roczne i końcowe

    1. Raport roczny z realizacji projektu należy złożyć do 31 marca następnego roku, nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia realizacji projektu badawczego określonego w umowie; nie później niż po 60 dni po terminie zakończenia realizacji określonego w umowie. Umowę o realizacji projektu własnego uznaje się za wykonaną na podstawie pozytywnej oceny raportu końcowego; projektu promotorskiego na podstawie rozprawy doktorskiej; projektu habilitacyjnego na podstawie rozprawy habilitacyjnej.
    2. Temu celowi służy opracowany i rozpowszechniany przez Ministerstwo załącznik nr 2 Raport roczny / końcowy z realizacji projektu badawczego własnego/ promotorskiego.
    3. W skład raportu końcowego (składa się go w Biurze najpóźniej 30 dni od daty zakończenia umowy) wchodzą ponadto:
    a) 3 egz. raportu z realizacji projektu badawczego
    b) po 2 egz. publikacji, powstałych podczas realizacji projektu lub udokumentowane potwierdzenie wydania/złożenia publikacji do druku,
    c) potwierdzenie zaprezentowania referatu na konferencji,
    d) kopie recenzji (w grantach promotorskich),
    e) zgłoszenie patentu lub wzoru użytkowego.
    4. Raporty są oceniane przez właściwy zespół oceniający, który na podstawie opinii recenzentów wartościuje raport pod względem merytorycznym oraz prawidłowości wykorzystania przyznanych środków, w tym zgodności wykonanych zadań z celem i zakresem projektu, określonym w umowie.
    5. Środki finansowe niewykorzystane podlegają zwrotowi na rachunek bankowy MNiSW.
    6. Kierownik grantu otrzymuje (zwykle po kilku miesiącach od terminu zakończenia projektu) pisemne potwierdzenie rozwiązania umowy. Zanim to nastąpi może otrzymać wezwanie do zwrotu części środków wykorzystanych nieprawidłowo, przesłania stosownych wyjaśnień lub dokonania poprawek w raporcie.

    Obsługa administracyjna grantów na UPJPII

    Obsługą grantów zajmuje się Biuro Badań Naukowych
    (ul. Kanonicza 9, p. 409, tel. 012 370 86 11)
    a. sprawy formalne, informacja (wnioski, umowy, raporty) - mgr lic. Halina Ciach;
    b. sprawy finansowe - kwestura.