BoNews kulturalnie


    15. Targi Książki w Krakowie
    „Nie myśl, że książki znikną”- to hasło przewodnie, jubileuszowej, piętnastej już edycji Targów Książki w Krakowie. Start- 3listopada. Do Krakowa przyjdą kilkaset autorów książek, wśród nich prof. Władysław Bartoszewski, Wanda Chotomska, Katarzyna Grochola, o. Leon Knabit i wielu innych. Pojawią się też dziennikarze: Maria Czubaszek, Artur Andrus, Marcin Meller czy Rafał Bryndal. O czterodniowym Święcie książki opowie komisarz targów Katarzyna Popieluch -Kmiecik.
    01_Targi
    Organizatorzy nie zapomnieli również o uczczeniu Roku Czesława Miłosza. W ramach Targów Ksiązki odbędzie się akcja Miłosz w samo południe.
    02_Targo
    Uczestnicy Targów Książki mogą również liczyć na wiele konkursów.
    03_Targi
    Dla zwiedzających po raz kolejny utworzono salon nowych mediów. Jest to specjalna przestrzeń, gdzie można zapoznać się z ofertami nowych mediów.
    04_Targi
    Przypominamy, targi trwają od 3 do 6 listopada. Bilety ulgowe w cenie 5, normalne 7 złotych. Istnieje również możliwość zakupy biletu czterodniowego w wysokości 17złotych. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.targi.krakow.pl

    III edycja Festiwalu Conrada
    Święto literatury rozpoczyna się dziś w Krakowie. Mowa o III edycji Festiwalu Conrada, który potrwa do 6 listopada. W ciągu pięciu dni będzie można posłuchać dobrej muzyki, przeczytać ciekawe pozycje literackie i przede wszystkim spotkać najwybitniejszych pisarzy z całego świata. O zainteresowaniu festiwalem mówi Aleksandra Nalepa z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
    [nurl=Święto literatury rozpoczyna się dziś w Krakowie. Mowa o III edycji Festiwalu Conrada, który potrwa do 6 listopada. W ciągu pięciu dni będzie można posłuchać dobrej muzyki, przeczytać ciekawe pozycje literackie i przede wszystkim spotkać najwybitniejszych pisarzy z całego świata. O zainteresowaniu festiwalem mówi Aleksandra Nalepa z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
    01_festiwal
    Równoległym wydarzeniem, które wspiera Festiwal są piętnaste Targi Książki. Umożliwia to umieszczenie w jednym miejscu wydawców i autorów książek.
    W większości wszystkie wydarzenia są bezpłatne i otwarte dla gości.
    02_festiwal
    Wśród gości, które pojawią się na festiwalu znaleźć można: Justynę Bargielską, Manuelę Gretkowską, Cezarego Michalskiego, Janusza Głowackiego. Z zagranicznych gwiazd pojawia się m.in. Maria Amelie, David Grossman, Eva Hoffman. Oto najciekawsze miejsca spotkań z literatami.
    03_festiwal
    Szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie internetowej www.conradfestival.pl

    ARCHIWUM 2010/2011
    Artboom Festival
    Trzecia edycja Artboom Festivalu ruszy już w piątek 10 czerwca i będzie trwała przez dwa tygodnie. Celem jest prezentowanie polskiej i zagranicznej sztuki współczesnej. Dyrektor artystyczna festiwalu, Małgorzata Gołębiewska, opowiada o tym, jak narodził się pomysł zorganizowania tego wydarzenia.
    festiwal 1
    Artboom Festival łączy w sobie różne dziedziny sztuki, zawiera m. in. elementy literatury i architektury. Jest adresowany zarówno do koneserów, jak i do laików.
    festiwal 2
    Artboom Festival umożliwia nie tylko podziwianie dzieł sztuki, ale i czynny udział w różnych warsztatach i dyskusjach. Organizatorzy mają nadzieję, że zwłaszcza te punkty programu zainteresują młodych. Oferta wydarzeń w czasie festiwalu jest bogata, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Będą poruszane nie tylko tematy związane ze sztuką, ale też z życiem mieszkańców Krakowa.
    festiwal 3
    Więcej informacji i dokładny program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej: www.artboomfestival.pl

    Noc Synagog
    Poprzedniej nocy (4/5 czerwca) aż 7 synagog żydowskich otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających. Wieczór rozpoczął sie przemówieniem Naczelnego Rabina Krakowa Boaza Pasha z dachu Centrum Społeczności Żydowskiej, który ogłosił zakończenie Szabatu – uroczystą Havdalę. Boaz Pash wyjaśnia jaka jest idea Nocy Synagog.
    NS 1
    Po raz pierwszy wszystkie dostępne synagogi w Krakowie zostały otwarte dla zwiedzających w jednym czasie i bez ograniczeń. Jonathan Ornstein, dyrektor Jewish Community Centre of Krakow, opowiada o sytuacji społeczności Żydowskiej w Krakowie:
    NS 2
    Każda z otwartych synagog oferowała gościom różne atrakcje, promujące bogatą kulturę żydowską. W synagodze Tempel odbył się koncert znanego izraelskiego zespołu rockowego – Keped, w świątyni Izaaka można było wziąć udział w warsztatach tańca żydowskiego oraz skosztować tradycyjnego dania żydowskiego. Natomiast synagoga Stara zaskoczyła zwiedzających grą nowoczesnego DJ-a. Synagogi można było zwiedzać od późnego wieczora do 2 w nocy. Zwiedzający mogli równie ż zbierać pieczątki w każdej świątyni i wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

    Koncert "Ludzkie gadanie"
    Piękna muzyka, wyrazisty głos i niezapomniana atmosfera - to wszystko czekało wczoraj (26.05) na gości przybyłych do klubu Swing przy ul. Bożego Ciała. Odbył się tam koncert studentki naszego uniwersytetu - Klaudyny Wlazło od tytułem „Ludzkie gadanie”. Występ cieszył się wielkim zainteresowaniem. Gościnnie wystąpili: Gosia Biela, Basia Gąsienica-Gewont oraz Hubert Zapiór. Można było usłyszeć piosenki z repertuaru Agnieszki Osieckiej. Występ Klaudyny zakończyły gromkie brawa. O samym pomyśle zorganizowania koncertu mówi wykonawczyni.
    Koncert 1
    Wokalistkę już po pierwszej piosence opuściła trema. Choć jak sama przyznaje organizacja występu była bardzo stresująca.
    Koncert 2
    Wśród gości był wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II - ks. dr Marcin Godawa. Wspierał artystkę i to właśnie jemu była dedykowana jedna z piosenek.
    Koncert 3
    Tuż po występie wykonawczyni oznajmiła, że wraz z tym koncertem powstał zespół, który w takim samym składzie będzie kontynuował działalność.

    Spotkanie z wybitnym filozofem prof. Władysławem Stróżewskim
    Spotkanie z wybitnym filozofem prof. Władysławem Stróżewskim zakończyło cykl spotkań z laureatami nagrody im. ks. Józefa Tischnera. Profesor został wyróżniony w 2007 roku za całokształt twórczości, z której przebija blask dobra, prawdy i piękna. Według jury Władysław Stróżewski odważnie przypomina, że kultura pozbawiona metafizycznych źródeł skazana jest na obumarcie i w ten sposób przywraca właściwy – renesansowy – sens słowu humanista.
    Prof. Stróżewski 1
    Tak prof. Stróżewski wspomina ks. Józefa Tischnera, z którym przyjaźnił się przez wiele lat. Podczas spotkania profesor mówił również o filozofii Karola Wojtyły.
    Prof. Stróżewski 2
    Od dwóch lat prof. Stróżewski należy do kapituły przyznającej nagrody im. ks. Tischnera. Dla wielu jest niekwestionowanym autorytetem. Jak sam mówi filozof musi być nie tylko ciekawy świata, ale też zadawać mądre pytania
    Prof. Stróżewski 3
    Przez pięć tygodni co czwartek w Gazeta Cafe przy Brackiej odbywały się spotkania z niezwykłymi ludźmi, którzy swoją pracą i zaangażowaniem zasłużyli na wyróżnienia nagrodą im. ks. Tischnera. Już 27 kwietnia w Krakowie rozpoczną się XI Dni Tischnerowskie. Szczegółowy plan na stronie tischner.pl.

    Amitabh Bachchan w Krakowie!
    Na wczorajszej (11.04) konferencji prasowej prezydent miasta Jacek Majchrowski przekazał klucze do miasta gwieździe kina Bollywood Amitabha Bachchana. Aktor przyjechał do Krakowa na zaproszenie organizatorów festiwalu OFFplusCamera. Jak sam podkreśla, miasto bardzo mu się podoba , jest tu pierwszy raz ale na pewno nie ostatni. A klucze do bram miasta sprawią ,że nawet jego wnuczęta chętnie odwiedzą Kraków :
    Bachchan
    Bachchan zadecydował również, w którym polskim mieście nakręci swój nowy film. O planach bollywodzkiej gwiazdy opowiada Magdalena Sroka – wiceprezydent miasta:
    Bachchan 2
    To nie pierwsza i nie ostatnia produkcja Bollywodzka w Krakowie - zapewnia Magdalena Sroka.

    Książka "Marilyn Monroe- Fragmenty: wiersze, zapiski intymne, listy"
    Ukazała się książka "Marilyn Monroe- Fragmenty: wiersze, zapiski intymne, listy", która jest publikacją ukazującą nieznaną twarz amerykańskiej blond piękności. Zapiski wypadły z szuflady kiedy porządkowała je jej dziedziczka i dzięki temu odkryciu możemy się dowiedzieć, że Marilyn Monroe była wrażliwą, inteligentną kobietą, zafascynowaną literaturą odkrywającą siebie i świat dookoła. W Kinie pod Baranami odbyło się spotkanie zorganizowane przez Wydawnictwo Literackie w którym uczestniczyli reżyser spektaklu "Persona. Marilyn" Krystian Lupa oraz odtwórczyni roli Marilyn Sandra Korzeniak.
    MM 1
    Aktorka Sandra Korzeniak wspomniała, że strach był nieodłączną częścią aktorskiego życia Marilyn Monroe, na co Lee Strasberg kiedyś jej powiedział: "W momencie kiedy przestaniesz się bać, będziesz musiała przestać być aktorka". A jaką aktorką teatralną byłaby Marilyn według Krystiana Lupy?
    MM 2
    Role filmowe Marilyn Monroe tworzyły stereotyp kobiety powojennej. Jednak jej osobowość była o wiele ważniejsza.
    MM 3
    Niezapomnianą rolą amerykańskiej aktorki jest ta w "Pół żartem, pół serio"
    MM 4

    4. Festiwal Muzyki Filmowej
    W dniach 19-22 maja odbędzie się 4. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Program festiwalu i jego tematyka jest bardzo zróżnicowana, ponieważ każdy dzień jest poświęcony innemu rodzajowi muzyki filmowej. O tym, co usłyszymy i zobaczymy na festiwalu opowiada Aleksandra Nalepa z Krakowskiego Biura Festiwalowego w Krakowie.
    FMF 1
    Drugi dzień festiwalu - piątek jest poświęcony muzyce z gier komputerowych.
    FMF 2
    Tego samego dnia będzie zorganizowane spotkanie z Klausem Badeltem - twórcą muzyki do filmu 'Piraci z Karaibów', a trzeciego dnia festiwalu, w sobotę będziemy mogli zobaczyć projekcję I. części filmu z muzyką graną na żywo.
    FMF 3
    Bilety można kupić na stronie www.eventim.pl oraz w punktach sieci informacji miejskiej w Krakowie: przy ul. Św. Jana, w Pawilonie Wyspiańskiego i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego na Powiślu.

    Spotkanie z ks. Manfredem Deselaersem
    W 2005 roku został wyróżniony nagrodą im. ks. Józefa Tischnera, za działalność na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i chrześcijańsko-żydowskiego. Ks. dr Manfred Deselaers, był wczoraj gościem kolejnego czwartkowego spotkania w Gazeta Cafe. Katolicki ksiądz pochodzi z Niemiec, na co dzień pracuje w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
    ks. Deselaers 1
    Tak ks. Deselaers opisuje swoje wrażenia po otrzymaniu wyróżnienia. Ks. Deselaers jest także absolwentem PAT-u, gdzie zdobył licencjat i obronił swoją pracę doktorską, a następnie wykładał teologię fundamentalną.
    ks. Deselaers 2
    Wizyta ks. Deselaersa była przedostatnią z cyklu spotkań z laureatami nagrody im. ks. Józefa Tischnera. Do Gazeta Cafe przy Brackiej na ostatnie takie spotkanie w najbliższy czwartek zaprasza Wojciech Bonowicz, który wspólnie z Jolantą Kogut rozmawia z laureatami.
    Ks. Deselaers 3
    Cykl spotkań to wydarzenie towarzyszące XI Dniom Tischnerowskim, które w tym roku rozpoczną się 27 kwietnia. Szczegółowy program znajduje się na stronie dni.tischner.pl.

    Premiera filmu "Erratum"
    Uhonorowany nagrodą za debiut reżyserski na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz wieloma prestiżowymi nagrodami. Autorski film Marka Lechkiego, w którym Tomasz Kot stworzył kreację aktorską porównywaną do tej z filmu „Skazany na bluesa”. „Erratum” dzisiaj (08.04) wchodzi na ekrany kin w całej Polsce.
    Erratum 1
    Tak reżyser, Marek Lechki opowiada o inspiracji, dzięki której stworzył historię bohatera filmu „Erratum”. Michał prowadzi poukładane życie. Sytuację zmienia błahy, początkowo jednodniowy wyjazd do rodzinnego miasta, gdzie bohater będzie musiał zmierzyć się z przeszłością, od której kiedyś uciekł.
    Erratum 2
    Marek Lechki jest scenarzystą, reżyserem oraz producentem filmu. Jak sam przyznaje, w Polsce bardzo trudno przebić się twórcom produkcji niekomercyjnych. Swój pierwszy film zrealizował kilka lat temu, rok po ukończeniu studiów. Jego debiut kinowy otrzymał wiele pozytywnych recenzji.

    Dni Norweskie w Teatrze Groteska
    Od 10 do 12 kwietnia w Teatrze Groteska odbędą się Dni Norweskie, organizowane w ramach projektu „Żywioły”. W ramach przeglądu zobaczyć będzie można trzy przedstawienia dla dzieci i młodzieży oparte na nordyckim folklorze. O projekcie „Dni Norweskie” opowiada organizatorka Natalia Mączyńska.
    Dni Norewskie 1
    Pani Natalia przedstawiła nam także dokładny program Dni Norweskich.
    Dni Norewskie 2
    "Szkło w Pałacu" to spektakl zaplanowany na 11 kwietnia na godz. 9:00 i 11:15. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 2do 7 lat. Bardzo ważna jest również oprawa muzyczna, która w tym przypadku może nawet zaskoczyć.
    Dni Norewskie 3
    Finałem Dni Norweskich będzie spektakl w języku angielskim dla młodzieży. Przedstawienie w Królestwie Perr Gynta nawiązuje do legend. Perr opuszcza rodzinny dom i wyrusza w góry. Po drodze spotyka różne postacie.
    Dni Norewskie 4

    Grechuta Festival 2011
    Po odejściu Marka Grechuty przyjęło się mówić, że jego repertuar trzeba ocalić od zapomnienia. Wydaje się jednak, że utwory klasyka bronią się doskonale same. Kolejne pokolenia artystów zachowują jego wykonania w pamięci, jednocześnie interpretując te pieśni na swój autorski, jedyny i niepowtarzalny sposób. W tym roku odbędzie się już 5 Festiwalu poświęcony Markowi Grechucie. O celu Festiwalu opowiada Janusz Bielecki - organizator Festiwalu i prezes Fundacji Bielecki Art.
    GF 1
    Zgodnie z umową zawartą z panią Danutą Grechutą Fundacja Bielecki Art jest organizatorem tegorocznej edycji Grechuta Festival Kraków 2011.
    GF 2
    Dokonania męża są odbierane jako coś wyjątkowego i oryginalnego. Myślę, że słusznie: Marek z wielką uwagą wybierał teksty do piosenek, gdyż nie tylko sam je pisał, ale korzystał także z bogactwa naszej narodowej poezji. Miał odwagę wykonywać liryki największych polskich poetów, a jednocześnie Jego utwory przeniknęły – cytując klasyka – „pod strzechy”, tak o muzyce Marka Grechuty mówi jego żona.

    Koncert "Santo Subito" w Kościele Mariackim
    Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaśpiewał i zagrał (2 kwietnia) w Bazylice Mariackiej w Krakowie w hołdzie Janowi Pawłowi II. Podczas koncertu zatytułowanego „Santo Subito” zaprezentowano najpiękniejsze pieśni polskie i zagraniczne związane z życiem Ojca Świętego.
    Jak przyznał Krzysztof Dziewięcki, dyrygent zespołu, „Śląsk” chciał w ten sposób modlić się śpiewem.
    Koncert 1
    Zespół wykonał m.in. „Bogurodzicę”, najstarszą polską pieśń religijną, „Po górach dolinach” oraz ulubioną pieśń Jana Pawła II - „Barkę”.
    Koncert 2
    Repertuar stworzyła dyrektor artystyczna zespołu Izabela Migocz. Na koncert przybyło wielu krakowian. Po każdym utworze wykonawcy byli nagrodzeni gromkimi brawami.

    Msza Święta w Bazylice Mariackiej w 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II
    „6 lat temu w sobotni wieczór umierał Jan Paweł II. Cały świat zatrzymał się w zadumie przy jego śmierci” - powiedział w czasie sobotniej (2 kwietnia) Mszy św. w Bazylice Mariackiej w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz. Eucharystia była jednym z elementów krakowskich obchodów 6-ej rocznicy śmierci Jana Pawła II.
    W homilii metropolita podkreślił, że największym ideałem i największa pasją Jana Pawła II był Jezus Chrystus.
    Msza 1
    „Od 6-ciu lat Jana Pawła II nie ma wśród nas, ale jest to nieobecność pozorna” - powiedział kard. Dziwisz.
    Msza 2
    Po Mszy św. kard. Stanisłąw Dziwisz odmówił wraz z wiernymi modlitwę w intencji beatyfikacji Jana Pawła II.

    Stanisław Soyka zaśpiewał "Tryptyk rzymski"
    „Tryptyk rzymski” w wykonaniu Stanisława Soyki było ostatnim elementem projektu „Kraków czyta Jana Pawła II”. Artysta wykonał koncert w Kościele przy klasztorze OO. Dominikanów w Krakowie. Występ wpisywał się w obchody 6-tej rocznicy śmierci papieża Polaka.
    Tryptyk rzymski 1
    „Kraków czyta Jana Pawła II” to projekt zorganizowany przez Instytut Tertio Millennio. Miał on na celu przybliżenie dzieł papieża Polaka. Wzięły w nim udział osobistości znane z życia publicznego m.in.: kardynał Franciszek Macharski, ks. Jacek Stryczek, s. Anna Bałchan, Anna Dymna, Jarosław Gowin czy Przemysław Babiarz.

    Kanonicza Kardynała Karola Wojtyły
    Przy ul. Kanoniczej 19 i 21 w Krakowie, przez kilkanaście lat mieszkał Karol Wojtyła. Obecnie mieści się tam Muzeum Archidiecezjalne. To miejsce ciągle przypomina o Janie Pawle II. W sobotę, w 6-tą rocznicę śmierci papieża otwarto w tam wystawę „Kanonicza Kardynała Karola Wojtyły”.
    W otwarciu ekspozycji wziął udział ks. kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita Krakowski podkreślił, że to kolejny ważny element w przygotowaniu do beatyfikacji papieża Polaka.
    Kanonicza 1
    Jak powiedział ks. dr Dariusz Raś - sekretarz metropolity krakowskiego - ta wystawa przypomina nam nie tylko o Ojcu Świętym, ale też o wspomnieniach z nim związanych. I co najważniejsze o jego nauczaniu.
    Kanonicza 2
    Na otwarciu pojawił się także wojewoda małopolski Stanisław Kracik. Jak przyznał - często zapominamy o tym, co przez całe życie starał się nam przekazać Jan Paweł II.
    Kanonicza 3
    Wystawa „Kanonicza Kardynała Karola Wojtyły” przy ul. Kanonicznej 19 w Krakowie, to kolejny projekt związany z działaniami przygotowującymi do uroczystości beatyfikacyjnych w Małopolsce.

    Krakowska ART sesja 2011
    W ubiegłym roku artysta Krzysztof Krzysztof ustawił na placu Marii Magdaleny w Krakowie rzeźbę Zarathustra. Statua została ustawiona w sposób nielegalny. Zgodnie z przepisami artysta został zmuszony do usunięcia rzeźby. Jednak miasto podjęło z nim dialog, aby poznać motywację jego czynu.
    ART 1
    Kraków, miasto historii i sztuki, zawsze było otwarte dla twórców. Jednak jest również zobowiązane wobec mieszkańców, aby dbać o przestrzeń publiczną. Zachowanie pana Krzysztofa Krzysztofa przyczyniło się do tego, że miasto pomoże w zorganizowaniu wielkiego pleneru rzeźby, malarstwa i grafiki. O tym co spowodowało, że władze miasta zdecydowały się wziąć udział w sesji opowiada Magdalena Sroka wiceprezydent miasta Krakowa do spraw kultury.
    ART 2
    Dla artystów nie przewiduje się żadnych nagród, wyróżnieniem będzie możliwość zaprezentowania się społeczeństwu Krakowa. Miasto chce, aby mieszkańcy Krakowa dostali możliwość zaznajomienia się ze współczesną sztuką prezentowaną przez młodych twórców. O intencjach władz opowiada dyrektor ZIKiT-u Joanna Niedziałkowska.
    ART 3
    Do udziału w plenerze mogą zgłaszać się rzeźbiarze, graficy oraz malarze. O kryteriach uczestnictwa w Krakowskiej ART sesji 2011 poinformowała pani Magdalena Sroka.
    ART 4
    Szczegóły dotyczące organizacji można uzyskać za pośrednictwem: strony www.artsesja.pl lub pod adresem e-mail biuro@artsesja.pl.

    Wystawa Wojciecha Jerzego Hasa
    Wczoraj w krakowskim Magistracie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zdjęć autorstwa Wojciecha Jerzego Hasa. Obecna była wdowa po zmarłym reżyserze – Wanda Ziembicka - Has. Ze wzruszeniem przypomniała o poprzedniej takiej inicjatywie.
    Has 1
    W Krakowie mieści się Szkoła Filmowa im. Wojciecha Hasa, a w tym roku odbyła się też druga edycja Festiwalu SNAP, gdzie pani Wanda wręczała nagrodę imienia swojego męża.
    Has 2
    Wanda Ziembicka- Has ma też inne pomysły na uczczenie pamięci wielkiego reżysera.
    Has 3
    Zapraszamy do obejrzenia wystawy ze zdjęciami z filmów, których reżyserem był właśnie Wojciech Has. Kadry z obrazów „Rękopis znaleziony w Saragossie”, czy „Lalka” można oglądać w Holu Kamiennym w Urzędzie Miasta Krakowa.

    Kraków czyta Jana Pawła II
    Znani dziennikarze, aktorzy i duszpasterze będą czytali 2 kwietnia w Krakowie znane i nieznane pisma Jana Pawła II. Akcję „Kraków czyta Jana Pawła II” zorganizował Instytut Tertio Millennio.
    Przez cały dzień znane osobistości życia publicznego będą czytać fragmenty tekstów Jana Pawła II, podzielone na kilka bloków tematycznych. Po każdym z nich nastąpi krótka dyskusja panelowa - zapowiada rzecznik Instytutu Tertio Millennio Paweł Kostecki.
    Kraków czyta 1
    Wśród zaproszonych do czytania gości jest znany krakowski aktor Krzysztof Globisz.
    Kraków czyta 2
    Kraków czytać będzie Jana Pawła II 2 kwietnia od 11.00 do 17.00 w krużgankach klasztoru ojców dominikanów. Całe wydarzenie zakończy koncert Stanisława Soyki, który w bazylice Ojców Dominikanów wykona „Tryptyk Rzymski”.

    "Made in Poland"
    Najnowszy film Przemysława Wojcieszka „ Made In Poland” miał swoja premierę w kinie Agrafka. Na spotkaniu promującym film pojawił się sam reżyser.
    Reżyser 1
    „Made In Poland to laureat wrocławskiej nagrody filmowej w kategorii „Nowe Kino Polskie”, oparty na głośnym debiucie teatralnym Wojcieszka. Reżyser opowiada o tym co jest jego zdaniem najważniejsze i jaka problematykę jego zdaniem należy poruszać w filmach.
    Reżyser 2

    Medale św. Jerzego przyznane
    Medale św. Jerzego są honorową nagrodą „ Tygodnika Powszechnego” przyznawaną od 1993r. za „zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym”. W tym roku kapituła wybrała dwóch laureatów: o. Ludwika Wisniewskiego i prof. Jerzego Jedlickiego – tegorocznych laureatów ogłosił ks. Adam Boniecki – redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego.
    Medale 1
    Uzasadnienie kapituły Medalu św. Jerzego, która przyznała medal prof. Jedlickiemu przedstawił red. Piotr Mucharski.
    Medale 2
    Ks. Adam Boniecki przedstawił uzasadnienie kapituły, która nagrodziła o. Ludwika Wiśniewskiego.
    Medale 3
    O. Ludwik Wiśniewski opowiedział o tym czym dla niego jest smok, jak z nim walczyć i jak go pokonać.
    Medale 4
    O swojej walce ze smokiem powiedział również prof. Jerzy Jedlicki, który przyznaje, że walka ta bywa bardzo trudna. On jednak podjął próby.
    Medale 5
    Piotr Mucharski, który od 26 marca przejął obowiązki red. naczelnego „Tygodnika Powszechnego” zdradził jaką rolą była dla niego rola członka kapituły, która wybiera laureatów Medalu św. Jerzego. Opowiedział również o kryteriach jakimi kieruje się kapituła w wyborze laureatów.
    P. Mucharski 1
    Redaktor naczelny „Tygodnika” podzielił się z nami odczuciami, które mu towarzyszą jako przyszłemu redaktorowi naczelnemu.
    P. Mucharski 2

    Wiemy kto będzie gwiazdą tegorocznych wianków
    Wczoraj (24.03) organizatorzy Wianków zdradzili, kto będzie w tym roku śpiewał dla nas 25 czerwca pod Wawelem. Mówi Aleksandra Nalepa z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
    Gwiazda
    Tegoroczna, 9 już edycja wianków ma formułę reagee. I jak dodaje Aleksandra Nalepa Wyclef to król reagee.
    Formuła
    Więcej o wiankach znajdziecie na stronie www.wianki.eu

    VIII Przegląd Kapel Studenckich
    Już w przyszły czwartek (31.03) startuje kolejny krakowski Przegląd Kapel Studenckich. To już ósma edycja tej imprezy, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zgłoszenia zespołów zamknęły się 7 marca. O tym kto mógł wziąć w nich udział opowiada Joanna Kina, koordynatorka projektu.
    PKS 1
    Organizatorzy sami przyznają, że zgłoszenia były bardzo zróżnicowane. Wynika to zapewne z faktu, że festiwal jest otwarty na wykonawców najrozmaitszych stylów muzycznych.
    PKS 2
    To już ósma edycja PKS-u, ale dopiero od dwóch lat jest to festiwal muzyczny. W tym roku w jury to Michał Figurski, Piotr Kabaj, Ewa Langer, Yach Paszkiewicz oraz Krzysztof Skiba.
    PKS 3

    Co ciekawego w ARSie?
    W Tajemniczym Pokazie Specjalnym możemy wziąć udział w Kinie ARS w każdy piątek. Brzmi zagadkowo i interesująco, ale na czym tak naprawdę polega ten tajemniczy pokaz? O tym Andrzej Gruba zajmujący się programem kina oraz dystrybucją filmową.
    ARS 1
    Węgierska Wiosna Filmowa zawita w kinie ARS już w najbliższą sobotę 26 marca. O szczegółach wydarzenia opowiedziała Aranka Małkiewicz koordynator do spraw organizacyjnych Centrum Węgierskiego w Krakowie.
    ARS 2

    Wystawa My i Oni
    Od mitycznych stworów, przez wilkołaki, ekscentryków po Batmana czyli zawiła historia odmienności, którą poznać możemy dzięki wystawie „My i Oni” w Międzynarodowym Centrum Kultury przy Rynku Głównym. O niezwykłym ujęciu tematu wystawy opowiada Helena Postawka:
    Wystawa 1
    Ciekawa tematyka to nie wszystko, co czeka odwiedzających, ostania sala wypełniona jest lustrami. Skąd taki pomysł?
    Wystawa 2
    Wystawie towarzyszy także bogaty program spotkań, wykładów i projekcji filmowych. Co znajdziemy w programie?
    Wystawa 3
    Wystawa cieszy duża popularnością, choć jak podkreślają organizatorzy reakcje są różne. Będziemy mogli ją zobaczyć do 30 czerwca. Zapraszamy serdecznie do odkrycia fenomenu odmienności.

    Koncert japońskiego chóru w Kościele Św. Katarzyny
    Koncert japońskiego chóru, który odbył się w kościele św. Katarzyny już za nami. Muzyka japońska przyczyniła się do niesamowitych doznań estetycznych. Jacek Sajka podkreśla, iż najważniejsza pomocą dla Japończyków dotkliwie doświadczonych przez siły natury niewątpliwie najważniejsze były: oklaski podczas koncertu, uśmiech i oczywiście sama obecność.
    Koncert 1
    Pan Jacek przybliżył również historię chóru, który jak podkreślił składa się z samych dziewcząt.
    Koncert 2
    Koncert planowany był od dawna jednak ostatnie wydarzenia w Japonii przyczyniły się do tego, iż miał on wyraz poniekąd symboliczny.
    Koncert 3
    Materiał dla Radia Bonus przygotowała reporterka Justyna Habowska.

    Przegląd Studenckich Teatrów Uczelni Krakowskich w Teatrze Groteska.
    Do 22 kwietnia można się zgłaszać na przegląd STUK. O tym, czym
    jest STUK i kto może wziąć udział w przeglądzie mówiła Natalia
    Mączyńska z teatru Groteska.
    STUK 1
    Chętni do udziału w przeglądzie mogą się zgłosić w bardzo prosty
    sposób.
    STUK 2
    Jak zapowiada pani Natalia, eliminacje będą miały wyjątkowy
    charakter.
    STUK 3
    Jest o co walczyć, ponieważ zwycięzca wielkiego finału w Teatrze
    Groteska pojedzie na 41. międzynarodowy kampus artystyczny FAMA.

    Międzynarodowy Dzień Teatru
    50. Międzynarodowy Dzień Teatru odbędzie się 27 marca (niedziela). Tym razem pod hasłem: „ Teatr potrzebą dla wielu”. Krystyna Janda napisała nawet w tym imieniu Polskie orędzie. Teatry w wielu rodzimych miastach postanowiły włączyć się w uroczystości.
    A co przygotował dla nas Kraków? O planach Narodowego Starego Teatru opowiedziała mi pani Agnieszka Więckowska.
    Dzień teatru 1
    Pani Agnieszka przybliżyła również temat spektaklu organizowanego przez Teatr Stary.
    Dzień Teatru 2
    Dzień Teatru to święto. Dowiedzieliśmy się jak świętować w tym dniu będą aktorzy.
    Dzień Teatru 3

    Niezwykła podróż z Krakowa do Berlina współorganizowana przez Teatr Stary
    Pociąg, który 11 czerwca wyruszy z stacji Kraków Główny do stolicy Niemiec zamieni się w niezwykłe wydarzenie artystyczne, a podróżujący do Berlina staną się widzami działań ze styku teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Wszystko to w ramach akcji zorganizowanej we współpracy z krakowskim Narodowym Teatrem Starym, niemieckim Teatrem im. Maksyma Gorkiego oraz Domem Norymbeskim. Co czeka podróżnych pociągu Kraków-Berlin XPRS zdradzi Agnieszka Więckowska:
    Co czeka podróżnych?
    Jaka będzie tematyka tej niecodziennej interwencji teatralnej?
    Tematyka
    Uczestnikami akcji staną się także przypadkowi podróżni, którzy z pewnością będą zaskoczeni. Osoby, które zdecydują się już teraz mogą skorzystać z promocji uprawniającej do zarezerwowania biletu tańszego aż o połowę w Biurze Obsługi Widzów Narodowego Teatru Starego przy placu Szczepańskim 1.

    Traktat teologiczny
    Dwugłos teologiczny to projekt związany z Rokiem Czesława Miłosza. Już dziś (21.03) będzie można posłuchać "Traktatu teologicznego" w wykonaniu Andrzeja Seweryna i Włodzimierza Nahornego. O szczegółach opowie Justyna Habowska.
    Traktat teologiczny

    Nowa książka Anny Maruszeczko
    "Kobieta na zakręcie” to tytuł książki Anny Maruszeczko, dziennikarki i prezenterki telewizyjnej stacji TVN. Z Anną Maruszeczko o powstawaniu jej książki rozmawiała Justyna Habowska.
    Powstanie książki
    Anna Maruszeczko opowiedziała również o sile kobiet i ich życiowych zakrętach.
    Siła kobiet
    Książka „Kobieta na zakręcie” powstała na podstawie autorskiego programu TV, emitowanego od dwóch lat w TVN Style. Jej treścią są prawdziwe historie kobiet, które nie maja sztabu ludzi do kształtowania wizerunku, a mimo to są atrakcyjne. Kobieta na zakręcie pokazuje , że na nic nie jesteśmy skazane, że można naprawić każdy błąd, zatrzymać każdą klątwę rodzinną, odwrócić każdą przepowiednię i żyć swoim życiem.

    Festiwal Małych Form Artystycznych - Inspiracje 2011
    Już tylko do najbliższego poniedziałku krakowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przyjmuje zgłoszenia do udziału w trzeciej edycji Festiwalu Małych Form Artystycznych - Inspiracje 2011. O festiwalu opowiada Katarzyna Kucik, rzecznik prasowy KSMu.
    Inspiracje 1
    Swoje uczestnictwo można do 21 marca zgłosić poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie krakowskiego KSMu lub osobiście w biurze przy ul. Wiślnej 12.
    Inspiracje 2
    To już trzecia edycja festiwalu organizowana w Krakowie. Udział jest bezpłatny zarówno dla uczestników jak i widzów.
    Inspiracje 3
    Osoby zainteresowane szczegółowe informacje znajdą na stronie krakow.ksm.org.pl

    Spotkania z laureatami nagrody im. ks. Tishnera
    Jak co roku, pod koniec kwietnia w Krakowie odbędą się Dni Tischnerowskie. Tym razem poprzedzone są cyklem spotkań z laureatami Nagrody im. ks. Józefa Tischnera. Co czwartek o 19 w Gazeta Cafe przy ul. Brackiej każdy może przyjść i osobiście poznać tych niezwykłych ludzi.
    Spotkania 1
    Do udziału zachęca Wojciech Bonowicz biograf ks. Tischnera, który prowadzi spotkania. W ostatni czwartek gościem była Henryka Krzywonos, ubiegłoroczna laureatka nagrody Tischnera.
    H. Krzywonos
    Było to pierwsze z pięciu zaplanowanych spotkań. Kolejny gość już w najbliższy czwartek.
    Spotkania 2
    Informacje o tym, który z laureatów będzie następnym gościem, możecie znaleźć na stronie krakow.gazeta.pl.

    Repertuar Narodowego Teatru Starego
    Skandalizujący Kupiec Mikołaja Reja, czy molierowska Szkoła żon, w której Krzysztof Globisz w roli Arnolfa roztacza swój niebezpieczny urok, to tylko niektóre z marcowych propozycji krakowskiego Narodowego Teatru Starego. Jakie spektakle można zobaczyć jeszcze w tym miesiącu opowiada Agnieszka Więckowska:
    Repertuar
    Różnorodny repertuar, gdzie obok klasyki można zobaczyć także nietypowe projekty, z pewnością trafi w gusta widzów. Bilety można rezerwować telefonicznie lub drogą mailową pod adresem rezerwacja@stary.pl.

    Przegląd filmów Kieślowskiego
    W kinie Agrafka trwa przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego, jeszcze do przyszłego wtorku można zobaczyć najważniejsze filmy wybitego twórcy, związanego z kinem moralnego niepokoju. O programie przeglądu, opowiada dyrektor Kina Agrafka Robert Skrzynecki.
    Przegląd
    Filmy emitowane będą codziennie o godz 18.00. Koszt biletów to 13zł i 10zł ulgowe. Zachęcamy do skorzystania z okazji, tym bardziej, iż dzieła te trudno dziś znaleźć na dużym ekranie.

    Wielki kolega Jan Paweł II
    Narodowy Teatr Stary im. Haliny Modrzejewskiej przygotował dla widzów spektakl pt. „Wielki kolega Jan Paweł II”. Będzie go można zobaczyć tuż 29 i 30 marca. Podstawą sztuki, stała się książka Haliny Kwiatkowskiej, aktorki, która los zetknął z Karolem Wojtyłą jeszcze w wadowickim gimnazjum.
    Spektakl 1
    Co czeka widzów spektaklu?
    Spektakl 2
    Bilety można nabyć w kasie teatru przy ulicy Jagiellońskiej 1, bądź za pomocą internetu. Bilet normalny kosztuje 25zł, a ulgowy 15.

    Ustąp miejsce czytającemu
    Z okazji obchodów Roku Miłosza w krakowskim Biurze Festiwalowym pojawił sie pomysł przeznaczenia w pojazdach MPK miejsca dla osób czytających. O udziale MPK w tej akcji informuje rzecznik prasowy Marek Gancarczyk.
    Ustąp miejsce czytającemu

    Premiera filmu "Jan Paweł II. Szukałem Was..."
    Wczoraj (09.03) w kinie Kijów odbyła się światowa premiera filmu "Jan Paweł II. Szukałem Was...". Jest to film dokumentalny o życiu i przesłaniu jakie pozostawił po sobie Jan Paweł II. Narratorem filmu jest dziennikarz - Krzysztof Ziemiec, który sam mówi że należy do pokolenia JPII.
    Krzysztof Ziemiec
    Zdaniem Anny Dymnej każdy powinien zobaczyć ten film.
    Anna Dymna
    Film ukazuje wyjątkowe miejsce Jana Pawła II w historii Kościoła i świata oraz to, jak Jego niezwykła osobowość, otwartość, naturalność i poczucie humoru łączyły ludzi na wszystkich kontynentach, niezależnie od ich statusu społecznego, wieku, wyznawanych wartości i religii.

    Nagrody im. ks. prof. Józefa Tishnera
    Piotr Sikora, Dariusz Kosiński i Uniwersytet Dzieci to tegoroczni laureaci Nagrody im. ks. prof. Józefa Tischnera o szczegółach opowie reporterka Radia Bonus Justyna Habowska.
    Nagrody

    Filmowa Rewizyta
    10 stycznia rozpoczęła się ogólnopolska promocja ostatniego filmu Krzysztofa Zanussiego "Rewizyta" - w ramach projektu "Filmowa Rewizyta". Więcej na ten temat wie Reporterka Radia Bonus – Ola Garczyńska.
    Ola G

    Antykwariat filmowy
    Klasyka filmu niemego czyli Antykwariat Filmowy. Projekt Kina Agrafka, który będzie trwał od dziś do 8 marca. O szczegółach mówi Bogdan Balicki, Wiceprezes Fundacji Wspierania Kultury Filmowej prowadzonej przez kino Agrafka.
    Antykwariat filmowy
    Dzisiaj, 8 lutego i 8 marca będziemy mogli zobaczyć trzy nieme filmy kina radzieckiego.
    Antykwariat filmowy 2
    Z Wiceprezesem Fundacji Wspierania Kultury Filmowej prowadzonej przez Kino Agrafka, Bogdanem Balickim, rozmawiała reporterka Radia Bonus Ola Garczyńska.


    Rok Miłosza
    Poeta, prozaik, eseista, laureat Nagrody Nobla, czyli Czesław Miłosz. Rok 2011 to w Polsce, na Litwie i w Stanach Zjednoczonych 365 dni poświęcone właśnie temu twórcy w setną rocznicę jego urodzin.
    Rok Miłosza
    Mówiła Agnieszka Rasińska - Bóbr z Instytutu Książki, który organizuje i koordynuje wszystkie wydarzenia oraz współpracuje z innymi instytucjami biorącymi udział w tym przedsięwzięciu.
    Rok Miłosza 2
    Tak współorganizator, Szymon Kloska określa założenia Instytutu Książki.
    Na rynku ukażą się publikacje dzieł autora, ale także książki poświęcone jego osobie. Większość imprez w ramach roku poety będzie bezpłatna. Wszystkie informacje o tym co, gdzie i kiedy dostępne są na stronie www.milosz 365.pl. Materiał przygotowała reporterka Radia Bonus- Magda Druzgała.


    Cykl przed kamerą
    Przed Kamerą to nowy cykl Kina Agrafka poświęcony wybitnym aktorom i ich niezapomnianym kreacjom. Odbywać się będzie raz w miesiącu a pierwsze pokazy filmowe rozpoczną się już 6 stycznia i potrwają cztery dni. Mówi Bogdan Balicki – Wiceprezes Fundacji Wspierania Kultury Filmowe prowadzonej przez Kino Agrafka.
    Cykl przed kamerą
    Grę aktorską Zbigniewa Cybulskiego będziemy mogli podziwiać w czterech prezentowanych filmach.
    Cykl przed kamerą 2
    Z Bogdanem Balickim rozmawiała reporterka Radia Bonus Ola Garczyńska. Dziś (7.01) o godzinie 18.00 odbędzie się projekcja filmu Sam Pośród Miasta. Cena biletu to 10 złotych.


    Opera Rara
    Widowisko L`Olimpiade otwiera tegoroczną edycję Festiwalu Opera RaRa. O przedsięwzięciu mówi Aleksandra Nalepa z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
    Opera Rara
    Z Aleksandrą Nalepą rozmawiała reportera Radia Bonus, Olga Zgórniak. Więcej szczegółów na stronie www.operarara.pl.


    Era Nowe Horyzonty
    Od dziś (7.01) do 13 stycznia w Kinie Pod Baranami będzie można obejrzeć filmy nagrodzone w Festiwalu Era Nowe Horyzonty.
    Era Nowe Horyzonty
    Z Olą Starmach, pracowniczką Kina Pod Baranami, rozmawiała reporterka Radia Bonus, Ola Garczyńska.


    Filmowy indeks Kina pod Baranami
    Indeks i zaliczenia, szczególnie w styczniu kojarzą nam się z mnóstwem nauki i sesją. Dzięki specjalnej promocji Kina Pod Baranami te terminy mogą nabrać bardziej pozytywnego wydźwięku.
    Filmowy indeks
    Z Olą Starmach, koordynatorką projektów Kina Pod Baranami, rozmawiała reporterka Radia Bonus, Ola Garczyńska.


    iMNK-czyli wirtualne Muzeum Narodowe w Krakowie
    Żeby zobaczyć sztukę, nie musisz wychodzić z domu. A to dzięki projektowi wirtualnego Muzeum Narodowego w Krakowie. Wszystko zaczęło się od wystawy Stanisława Wyspiańskiego„Teatr Ogromny“ z 2007 roku. „Tego typu sposób przedstawiania pozwala pokazać rzeczy, które są bardzo trudno dostępne w czasie tradycyjnego zwiedzania“ - tak określił cel projektu jego współautor - Krzysztof Kućma.
    iMNK
    Z Krzysztofem Kućmą rozmawiała reporterka Radia Bonus - Kasia Sawicka.


    Wystawa "Pokolenie 80`"
    Blisko 200 prac plastycznych oraz dzieła literackie, muzyczne, teatralne i alternatywne będziemy mogli zobaczyć na wystawie "Pokolenie '80". Twórcami dzieł byli artyści żyjący w czasie stanu wojennego, którzy swoją niezależną postawą artystyczną, na nowo definiowali pojęcie niezależności zarówno w sztuce, jak i w życiu społecznym. Wystawa wpisuje się w obchody 30. rocznicy powstania "Solidarności". O tym, jakie wartości przedstawia ta sztuka mówił autor scenariusza i aranżacji ekspozycji prof. Tadeusz Boruta.
    Pokolenie 80`
    Wystawa będzie otwarta do 16 stycznia w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.
    Z prof. Tadeuszem Borutą rozmawiała reporterka Radia Bonus - Kasia Sawicka.

    "Spotkanie w antrakcie"
    Tadeusz Huk i Leszek Piskorz wczoraj świętowali jubileusz 40- lecia swojej pracy artystycznej. Z tego okazji w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie odbyło się „Spotkanie w antrakcie”. Aktor Mieczysław Gąbka, który od lat pracuje z jubilatami darzy jubilatów ogromnym szacunkiem:
    Spotkanie w antrakcie
    Na miejscu byli reporterzy Radia Bonus, Ola Garczyńska i Paweł Kubik.

    Uwaga, mamy dla Was wejściówki na Festiwal Materia Prima!
    Najwyższy, światowy poziom! Lalki, aktorzy, Latające pod sufitem smoki, słoń, rzymskie legiony, dymiący się Wezuwiusz, a także niesamowite animacje oraz muzyka na żywo to tylko niektóre elementy z niezwykłych teatralnych przedstawień, których z kolei nie da się opisać a koniecznie należy zobaczyć. Do 20 listopada potrwa jeszcze festiwal teatralny MATERIA PRIMA, o festiwalu i tym co ciągle pozostało do obejrzenia opowiada Natalia Mączyńska, rzecznik prasowy teatru Groteska- jednego z organizatorów wydarzenia.
    Materia Prima
    Z Natalią Mączyńską rozmawiał Mateusz Marek.
    Serdecznie zapraszamy do oglądania spektakli i z tej okazji, dzięki życzliwości teatru Groteska, mamy dla was aż sześć podwójnych zaproszeń!
    Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Kto jest Dyrektorem festiwalu oraz kto jest drugim głównym organizatorem? Odpowiedzi wysyłajcie na adres radio@upjp2.edu.pl ! Pierwszych lepszych dziarski i zwiewny reporter uraczy darmowymi biletami!


    MOCAK
    Dzisiaj (16 listopada) do użytku oddano Budynek Muzeum Sztuki Współczesnej. Budowla, którą zaprojektował włoski architekt, Claudio Nardi, powstała na terenie dawnej Fabryki Emalii Oskara Schindlera. Jak mówi Prezydent Miast – Jacek Majchrowski jest to wielkie wydarzenie dla Krakowa.
    J. Majchrowski
    Dzisiaj wieczorem budynek będą mogli zwiedzać także mieszkańcy miasta. O tym co zobaczą mówi Anna Maria Potocka – Dyrektor MOCAK-u.
    A.M. Potocka
    W Muzeum Sztuki Współczesnej była reporterka Radia Bonus, Anna Kot.

    Upadły fortepian w ramach projektu "Chopin w mieście"
    "Upadły fortepian" to ostatni etap projektu "Chopin w mieście" realizowanego w mieście przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Autorem tej multimedialnej instalacji jest Aleksander Janicki.
    Upadły fortepian
    Rozmawiała reporterka Radia Bonus Katarzyna Sawicka.

    Piosenkarnia
    Piosenkarnia to przegląd muzyki szczerej, pełnej pasji i oddania. Artystów było wielu, lecz jury musiało wybrać najlepszego sporód nich. Tegoroczny przegląd wygrała Justyna Łysak z Kielc.
    Piosenkarnia
    Zmagania artystów obserwował reporter Radia Bonus Tomek Burzyński.

    Małgorzata Ostrowska, Krzysztof Piasecki, Maciej Balcar, Beata Rybotycka i Maciej Zakościelny – to tylko niektórzy artyści, którzy wystąpią podczas III Festiwalu Twórczości Korowód. Tegoroczna edycja rozpoczyna się w piątek, 12 listopada.
    Z Prezes Zarządu Fundacji Piosenkaria Anną Treter rozmawiał reporter Radia Bonus – Jakub Howaniec:
    Korowod

    Festiwal teatralny "Boska Komedia"
    "Tango" w reżyserii Jerzego Jarockiego oraz "Orgia" Wiktora Rubina będą w tym roku przyciągać gości III Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Boska Komedia" w Krakowie. Festiwalowe wydarzenia będą się odbywały od 2 grudnia:
    Boska Komedia
    Z Magdaleną Sroką - dyrektorem Krakowskiego Biura Festiwalowego rozmawiała Karolina Putlak.

    Reporterzy Radia Bonus na 14. Targach Książki w Krakowie
    Brygada kulturalna Radia Bonus przypuściła desant na odbywające się właśnie w Krakowie Targi Książki. Nikt nie kłamie, że to bardzo przyjemne miejsce, tak jest naprawdę. Na entuzjastów literatury, a także wszystkich innych gości, czekają najnowsze propozycje wydawnicze, spotkania z autorami i promocyjne ceny książek. O wszystkim tym rozmawialiśmy i gorąco zachęcamy do działań na własną rękę. Przedstawiamy reporterski zapis z pola walki!
    Targi Książki - 5 listopada 2010
    Targi Książki odwiedzili Faustyna Galon i Mateusz Marek.

    Drugi dzień na placu boju

    Szeregowy reporter odwiedził jeszcze więcej, jeszcze innych stoisk. Do finalnego raportu trafił między innymi materiał na temat e booków, koperty promocyjnej typu bierz bierz i krótka rozmowa z Gandalfem. Gorąco zachęcamy do słuchania (a czytać należy cały rok!):
    Targi Książki - dzień drugi

    Pressje
    Pressje to krakowski, konserwatywny, nowoczesny kwartalnik społeczno-kulturalno-polityczny. Reporter Radia Bonus Mateusz Marek i tym razem trafił w czas i miejsce, gdzie poznał coś, co z kolei warto wszystkim polecić! O słusznej propozycji lektury opowiada Karol Kleczka- jeden z młodych redaktorów pisma:
    Pressje
    Jeszcze więcej o Pressjach znajdziecie tutaj: http://www.pressje.org.pl/