Studia I stopnia


    kierunek: NAUKI O RODZINIE

    typ studiów: studia pierwszego stopnia

    studia pierwszego stopnia – licencjackie – 3 lata

    specjalności:
    • poradnictwo i mediacje
    • niepełnosprawność w rodzinie

    tryb studiów: stacjonarne i niestacjonarne

    kontakt:Instytut Nauk o Rodzinie
    31-123 Kraków, ul. Szujskiego 4
    tel./faks 12 422 47 86
    e-mail: NOR@upjp2.edu.pl


    WYMAGANE DOKUMENTY
    Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia powinni zalogować się na stronie www.wd.upjp2.edu.pl, a następnie złożyć następujące dokumenty w sekretariacie Instytutu Nauk o Rodzinie:
    • kartę ewidencyjną kandydata na studia (wydruk danych osobowych z programu obsługującego elektroniczną rejestrację);
    • życiorys kandydata (formularz na stronie internetowej Uniwersytetu);
    • oryginał świadectwa dojrzałości (lub odpis);
    • oryginał świadectwa ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej (lub uwierzytelnioną kopię);
    • kserograficzną kopię dowodu osobistego;
    • 2 fotografie 37x52 mm (bez nakrycia głowy, na jasnym tle);
    • czytelną kopię dowodu opłaty za postępowanie związane z przyjęciem na studia;
    • w przypadku osób zakonnych – zgodę przełożonych;
    • osoby podejmujące studia jako drugi kierunek zobowiązane są do przedstawienia zgody władz macierzystej uczelni (Dziekana lub Dyrektora Instytutu).

    KRYTERIA KWALIFIKACJI

    STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA
    „Nowa matura”
    Konkurs świadectw według punktów z przedmiotów egzaminu maturalnego:
    • z języka polskiego, matematyki, języka obcego (poziom podstawowy lub rozszerzony) i do wyboru historii, wiedzy o społeczeństwie lub biologii (poziom podstawowy lub rozszerzony);
    • punkty z matury z poziomu rozszerzonego są pomnożone przez współczynnik 1,5.
    „Stara matura”
    Konkurs ocen ze świadectw dojrzałości, w którym będą brane pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język obcy oraz do wyboru historia, wiedza o społeczeństwie lub biologia (w obliczeniu końcowym przyjmuje się system punktowy: bardzo dobry – 3 punkty, dobry – 2 punkty, dostateczny – 1 punkt).
    Na I rok studiów stopnia pierwszego zostaną przyjęci, poza konkursem świadectw, laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych i konkursów stopnia centralnego z: języka polskiego, historii, biologii, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy religijnej.
    Na studiach I stopnia istnieje możliwość wyboru jednej z dwóch specjalności:
    • Poradnictwo i mediacje. Celem jest przygotowanie kadry do prowadzenia szeroko rozumianego poradnictwa rodzinnego, zawodowego oraz dla osób, które potrzebują wsparcia oraz wszelakich porad związanych z problemami życia w rodzinie i z rodziną w społeczeństwie).
    • Niepełnosprawność w rodzinie. Jej celem jest przygotowanie kadry profesjonalnych pracowników, uformowanych na podstawie chrześcijańskiej wizji człowieka, gotowych nieść pomoc, nade wszystko, rodzinom z osobą niepełnosprawną. Przy czym należy rozumieć niepełnosprawność w wielu obszarach: o niepełnosprawności psychicznej czy fizycznej, po niedostosowanie społeczne. Należy je postrzegać w ciągu całego życia osobniczego człowieka: od dzieciństwa aż po jego schyłek. Specjalność jest wybierana przez studentów na zakończenie I roku.
    Uruchomienie danej specjalności nastąpi, jeśli ilość kandydatów wyniesie minimum 15 osób.
    Studenci studiów niestacjonarnych, oprócz zjazdów w piątki i soboty, będą odbywać zajęcia w zjazdach trzydniowy- na początku każdego semestru. Szczegółowy harmonogram zajęć zostanie przedstawiony na co najmniej dwa tygodnie przed rozpoczęciem zajęć dla każdego semestru.
    Uczelnia zastrzega sobie prawo nie uruchomienia kierunku w sytuacji niewystarczającej ilości kandydatów.

    OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW
    Zadaniem kierunku jest przygotowanie studenta do pracy m.in. w charakterze wykwalifikowanego pracownika poradni małżeńskich i rodzinnych czy pracownika społecznego sprawującego opiekę nad dziećmi, osobami niepełnosprawnymi, starszymi oraz przewlekle i nieuleczalnie chorymi. Podczas 6 semestrów studiów I stopnia i 4 semestrów II stopnia student nabywa wiedzę dotyczącą małżeństwa i rodziny wynikającą z nauk psychologicznych, pedagogicznych, socjologicznych, biomedycznych i prawnych, a także filozoficzno-teologicznych. Ponadto ma możliwość zdobycia umiejętności praktycznych związanych z organizowaniem pomocy finansowej, pedagogicznej oraz wsparcia psychicznego dla zapewnienia podstawowych warunków życia, wzmacnianiem zdolności środowisk lokalnych i rodzin do samodzielnego rozwiązywania własnych problemów oraz prowadzeniem poradnictwa przez udzielanie informacji, wskazówek i pomocy w zakresie rozwiązywania spraw życiowych.


    INFORMACJE DODATKOWE
    Absolwent kierunku Nauki o rodzinie jest przygotowany do pracy z osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi oraz ich rodzinami. Posiada wiedzę i umiejętności konieczne do pracy w szkolnictwie (możliwość nabycia uprawnień pedagogicznych w ramach funkcjonującego na Wydziale Nauk Społecznych – Studium Pedagogicznego), w placówkach i instytucjach wspierających rodzinę w wypełnianiu jej podstawowych funkcji opiekuńczo-wychowawczych, a w szczególności w: placówkach oświatowo – wychowawczych, rodzinnych poradniach specjalistycznych (poradniach małżeńskich i rodzinnych), placówkach opiekuńczo – rehabilitacyjnych, placówkach pomocy społecznej i agendach służb społecznych, instytucjach profilaktyki społecznej oraz instytucjach wymiaru sprawiedliwości. Szeroka oferta kształcenia umiejętności zawodowych jest możliwa dzięki zróżnicowanej ofercie zajęć praktycznych. Nadto, absolwent jest przygotowany do podejmowania zadań badawczych w ramach studiów III stopnia (przyszłych studiach doktoranckich).Kształcenie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie pozwala na zdobycie nie tylko konkretnej wiedzy i umiejętności zawodowych, ale zapewnia odpowiednią formację duchowo-etyczną. Absolwent Nauk o rodzinie wpisuje się w rodzinę zawodów tzw. wsparcia społecznego, które realizują swoją misję pomocy bliźniemu w duchu uczciwości, poszanowania wartości, godności i wolności człowieka. Zróżnicowana oferta kształcenia w zakresie przedmiotów pedagogicznych, psychologicznych, socjologicznych czy medycznych zapewnia możliwość wszechstronnego rozwoju samego absolwenta i jednocześnie jest gwarantem profesjonalnego przygotowania ze strony oczekiwań przyszłych klientów.
    Terminy rekrutacji zostaną podane w późniejszym czasie.