Historia Sztuki


    kierunek: HISTORIA SZTUKI

    typ studiów: studia dwustopniowe
    studia pierwszego stopnia – licencjackie – 3 lata
    studia drugiego stopnia – uzupełniające magisterskie – 2 lata

    tryb studiów:
    stacjonarne

    kontakt:
    Sekretariat Instytutu Historii Sztuki i Kultury
    31-014 Kraków, ul. Sławkowska 32
    tel. 12 421 26 97
    e-mail: sztuka@upjp2.edu.pl

    kryteria kwalifikacji:

    studia pierwszego stopnia
    "Nowa matura"
    1. Przyjęcie punktów z egzaminu maturalnego z: języka polskiego (poziom podstawowy lub rozszerzony), języka obcego (poziom podstawowy lub rozszerzony) i historii lub historii sztuki (poziom podstawowy lub rozszerzony); punkty z matury z poziomu rozszerzonego są pomnożone przez współczynnik 1,5.
    2. Całość kwalifikacji dokonywana jest na podstawie sumy punktów za przedmioty z nowej matury.

    "Stara matura"
    1. Przyjęcie ocen z języka polskiego i języka obcego ze świadectwa dojrzałości.
    2. Pisemny egzamin (test) z historii sztuki.
    3. Całość kwalifikacji dokonywana jest na podstawie: sumy punktów za wskazane
    oceny ze świadectwa dojrzałości oraz egzaminu pisemnego z historii sztuki.
    Lista lektur do testu z historii sztuki:
    • Białostocki J., Sztuka cenniejsza niż złoto, Warszawa 2004;
    • Chrzanowski T., Sztuka w Polsce od I do III Rzeczypospolitej, Warszawa 1998;
    • Dobrowolski T., Sztuka Krakowa, Kraków 1978;
    • Osińska B., Sztuka i czas, t. 1: Od prehistorii do rokoka, t. 2: Od klasycyzmu do współczesności,Warszawa 2004 [podręcznik z historii sztuki dla szkół średnich];
    • Sztuka świata, t. 1–12, Warszawa [szczególnie teksty pod ilustracjami].

    studia drugiego stopnia
    Studia mogą podjąć osoby, które posiadają dyplom licencjata zawodowego uzyskanego na kierunku historia sztuki. Przy przyjęciu kandydatów bierze się pod uwagę średnią ocen uzyskanych na studiach pierwszego stopnia oraz ocenę z egzaminu licencjackiego.

    dodatkowe informacje:
    Studia na kierunku historia sztuki prowadzone są w systemie trzyletnich studiów zawodowych (licencjat), których kontynuacją od roku akademickiego 2008/2009 stały się dwuletnie studia uzupełniające magisterskie. W ramach procesu edukacji studentów został przewidziany program łączący tradycję i nowoczesność. Aby zapewnić słuchaczom zapoznanie się z najważniejszymi zjawiskami sztuki przywrócono zarzucony na niektórych uczelniach system wykładów i ćwiczeń kursowych. Studenci mają możliwość poszerzania swoich horyzontów w interesujących ich dziedzinach dzięki wykładom monograficznym i konwersatoryjnym. Jednocześnie staramy się stosować nowoczesne metody kształcenia z wykorzystaniem multimediów (od roku 2007 kierunek posiada własną pracownię multimedialną), koncentrując się jednak przede wszystkim na pracy umożliwiającej bezpośredni kontakt studenta z dziełem sztuki. Służą temu zajęcia terenowe odbywane w muzeach, skarbcach i kościołach krakowskich (prowadzone nie tylko przez pracowników UPJPII, ale także przez zapraszanych wybitnych specjalistów w danej dziedzinie). Ponadto Uniwersytet organizuje objazdy i praktyki zabytkoznawcze (w tym dla studentów drugiego roku pobyt w Rzymie stanowiący integralną część toku kształcenia), a od roku akademickiego 2006/2007 również obozy letnie (zwykle organizowane w krajach śródziemnomorskich). Absolwenci uzyskują w trakcie studiów gruntowną i wszechstronną wiedzę z zakresu historii sztuki i polskiej od czasów starożytnych po sztukę współczesną. Są przygotowani do pracy w placówkach oświatowych, muzealnych i konserwatorskich oraz w galeriach antykwarycznych, a także wystawiających dzieła sztuki i handlujących nimi. Znajdują również zatrudnienie w redakcjach wydawnictw, czasopism oraz placówkach popularyzujących sztukę. Mogą także - po spełnieniu dodatkowych wymogów - pracować jako nauczyciele.