Studia II stopnia


    kierunek: NAUKI O RODZINIE

    typ studiów: studia drugiego stopnia
    studia drugiego stopnia (uzupełniające magisterskie) – 2 lata

    tryb studiów: stacjonarne i niestacjonarne

    kontakt:Instytut Nauk o Rodzinie
    31-123 Kraków, ul. Szujskiego 4
    tel./faks 12 422 47 86
    e-mail: NOR@upjp2.edu.pl

    WYMAGANE DOKUMENTY
    Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia powinni zalogować się na stronie www.wd.upjp2.edu.pl, a następnie złożyć następujące dokumenty w sekretariacie Instytutu Nauk o Rodzinie:
    • kartę ewidencyjną kandydata na studia (wydruk danych osobowych z programu obsługującego elektroniczną rejestrację);
    • życiorys kandydata (formularz na stronie internetowej Uniwersytetu);
    • suplement i odpis dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia;
    • kserograficzną kopię dowodu osobistego;
    • 2 fotografie 37x52 mm (bez nakrycia głowy, na jasnym tle);
    • czytelną kopię dowodu opłaty za postępowanie związane z przyjęciem na studia;
    • w przypadku osób zakonnych – zgodę przełożonych;
    • osoby podejmujące studia jako drugi kierunek zobowiązane są do przedstawienia zgody władz macierzystej uczelni (Dziekana lub Dyrektora Instytutu).

    KRYTERIA KWALIFIKACJI

    STUDIA DRUGIEGO STOPNIA
    Studia drugiego stopnia przeznaczone są dla osób posiadających dyplom studiów pierwszego stopnia na tym samym kierunku lub kierunku pokrewnym. Do kierunków pokrewnych zalicza się m. in. psychologię, pedagogikę, socjologię, pracę socjalną. Na studia drugiego stopnia nie mogą być przyjmowane osoby nie posiadające dyplomu licencjata (np. absolwenci szkół policealnych, kolegiów nauczycielskich, itp.). Pierwszeństwo w przyjęciu na studia drugiego stopnia mają absolwenci studiów pierwszego stopnia na kierunku Nauki o rodzinie UPJPII. Wyniki postępowania kwalifikacyjnego ustala się według konkursu ocen z dyplomu i suplementu w skali:
    75% – ocena z dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia; . 25% – średnia ocen z suplementu (dla osób, które uzyskały dyplom przed 1 stycznia 2005 r. i nie posiadają suplementu – średnia ocen z przebiegu studiów).

    OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW
    Zadaniem kierunku jest przygotowanie studenta do pracy m.in. w charakterze wykwalifikowanego pracownika poradni małżeńskich i rodzinnych czy pracownika społecznego sprawującego opiekę nad dziećmi, osobami niepełnosprawnymi, starszymi oraz przewlekle i nieuleczalnie chorymi. Podczas 6 semestrów studiów I stopnia i 4 semestrów II stopnia student nabywa wiedzę dotyczącą małżeństwa i rodziny wynikającą z nauk psychologicznych, pedagogicznych, socjologicznych, biomedycznych i prawnych, a także filozoficzno-teologicznych. Ponadto ma możliwość zdobycia umiejętności praktycznych związanych z organizowaniem pomocy finansowej, pedagogicznej oraz wsparcia psychicznego dla zapewnienia podstawowych warunków życia, wzmacnianiem zdolności środowisk lokalnych i rodzin do samodzielnego rozwiązywania własnych problemów oraz prowadzeniem poradnictwa przez udzielanie informacji, wskazówek i pomocy w zakresie rozwiązywania spraw życiowych.

    INFORMACJE DODATKOWE
    Absolwent kierunku Nauki o rodzinie jest przygotowany do pracy z osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi oraz ich rodzinami. Posiada wiedzę i umiejętności konieczne do pracy w szkolnictwie (możliwość nabycia uprawnień pedagogicznych w ramach funkcjonującego na Wydziale Nauk Społecznych – Studium Pedagogicznego), w placówkach i instytucjach wspierających rodzinę w wypełnianiu jej podstawowych funkcji opiekuńczo-wychowawczych, a w szczególności w: placówkach oświatowo – wychowawczych, rodzinnych poradniach specjalistycznych (poradniach małżeńskich i rodzinnych), placówkach opiekuńczo – rehabilitacyjnych, placówkach pomocy społecznej i agendach służb społecznych; instytucjach profilaktyki społecznej oraz instytucjach wymiaru sprawiedliwości. Szeroka oferta kształcenia umiejętności zawodowych jest możliwa dzięki zróżnicowanej ofercie zajęć praktycznych. Nadto, absolwent jest przygotowany do podejmowania zadań badawczych w ramach studiów III stopnia (przyszłych studiach doktoranckich).Kształcenie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie pozwala na zdobycie nie tylko konkretnej wiedzy i umiejętności zawodowych, ale zapewnia odpowiednią formację duchowo-etyczną. Absolwent Nauk o rodzinie wpisuje się w rodzinę zawodów tzw. wsparcia społecznego, które realizują swoją misję pomocy bliźniemu w duchu uczciwości, poszanowania wartości, godności i wolności człowieka. Zróżnicowana oferta kształcenia w zakresie przedmiotów pedagogicznych, psychologicznych, socjologicznych czy medycznych zapewnia możliwość wszechstronnego rozwoju samego absolwenta i jednocześnie jest gwarantem profesjonalnego przygotowania ze strony oczekiwań przyszłych klientów.

    Terminy rekrutacji zostaną podane w późniejszym czasie.