BoNews z życia uczelni


    Jutro (26.10) uroczyste pobłogosławienie nowych organów
    Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej ma nowe organy. Instrument wybudowano w kościele pw. św. Stanisława w Krakowie- Dąbiu. Jak mówi ks. dr hab. Robert Tyrała, dyrektor Instytutu, nowe organy był studentom bardzo potrzebne.
    01_KsTyrała
    Organy zostały kupione zagranicą. Jak mówi ks. Tyrała jest to największy mechaniczny instrument w Krakowie.
    02_kstyrała
    Organy zostały wybudowane dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji św. Jadwigi Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Jutro (26 października) błogosławieństwa instrumentu dokona metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. W trakcie uroczystości studenci Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Akademii Muzycznej wykonają Mszę Koronacyjną Wolfganga Amadeusza Mozarta. Początek uroczystości o godzinie 18.00.

    Ks dr hab. Władysław Zuziak podsumowuje rok akademicki
    Rektor UPJP2, ks dr hab Władysław Zuziak, w rozmowie z reporterką Radia Bonus- Karoliną Putlak podsumowuje rok akademicki.
    Pora na rektora cz. 1
    Pora na rektora cz. 2

    Najmłodsi studenci o uczelni :)
    Na początku byli wystraszeni i zagubieni. Nie wiedzieli, co mają robić, gdzie iść, jak się zachować. Studenci pierwszego roku, bo o nich mowa, są już w naszej uczelni od ponad ośmiu miesięcy. Do tej pory wiele się zmieniło i teraz czują się tu jak u siebie. Jak oceniają nasz uniwersytet po dwóch semestrach?
    studenci
    Oby nie zmienili swojego zdania po sesji, a pierwszy rok nie okazał się ostatnim. Życzymy wszystkim studentom świetnych wyników egzaminów, a maturzystów, którzy zastanawiają się, jaką uczelnię wybrać, zapraszamy do nas.

    Uczenie się łączy pokolenia- dzień otwarty Biblioteki UPJPII
    Starodruki, czasopisma, zbiory Ojca Świętego - wszystko to dostępne jest dla studentów UPJPII w nowo otwartej Bibliotece Uniwersyteckiej. Wczoraj (08.06) w ramach Dni Otwartych można było zwiedzać wypożyczalnię poznając niemalże wszystkie jej zakamarki, od regałów magazynów aż po maszynownię. Dodatkowo zorganizowana została wystawa. O szczegółach opowiada Dorota Górska.
    biblioteka1
    Biblioteka prowadzi również działania mające ułatwić czytelnikom, czyli głównie studentom korzystanie z jej zbiorów.
    biblioteka2
    Dni Otwarte Biblioteki zostały zorganizowane w ramach Małopolskiego Dnia Uczenia się przez całe życie. Skąd wziął się pomysł na wzięcie udziału w wydarzeniu opowiada zastępca dyrektora biblioteki, Władysław Szczęch.
    biblioteka3
    Biblioteka UPJPII przy ul. Bobrzyńskiego 10 został otwarta w styczniu tego roku. Jest wyposażona w wiele nowoczesnych urządzeń sfinansowanych przez Unię Europejską. Czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 – 18.

    Church’s Thesis: Logic, Mind and Nature
    Wielkie postacie świata nauki, problemy logiczne i filozoficzne – tego mogą się spodziewać uczestnicy dziewiątej już konferencji z cyklu Trends in logic. Tegoroczna edycja zatytułowana jest Church’s Thesis: Logic, Mind and Nature.
    O okolicznościach w jakich powstał projekt konferencji mówi jej współorganizator - ks. dr hab. Adam Olszewski.
    CT 1
    Sympozjum powstało dzięki współpracy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Centrum Copernicus oraz czasopismu Studia Logica. O efektach wspólnych działań opowiada prof. Jacek Malinowski - redaktor naczelny międzynarodowego magazynu Studia logica oraz członek Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
    CT 2
    Sympozjum potrwa do niedzieli (5 czerwca). Poranne spotkania odbywają się w Polskiej Akademii Umiejętności, natomiast popołudniowe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II przy ul. Franciszkańskiej 1.

    Kaplica bł. Jana Pawła II
    Pierwszą kaplicę im. bł. Jana Pawła II w Krakowie poświęcił dziś (31 maja) kard. Stanisław Dziwisz. Znajduje się ona w piwnicach Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przy Franciszkańskiej 1. W trakcie ceremonii hierarcha wspomniał, że jest to pierwsza kaplica imienia bł. papieża Polaka, którą świeci.
    kaplica1
    Jak mówił rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. dr hab. Władysław Zuziak, poświęcenie kaplicy to wielka radość dla społeczności akademickiej.
    kaplica2
    Kard. Dziwisz przekazał do kaplicy tabernakulum z kurialnej kaplicy oraz ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej, przy której modlił się Karol Wojtyła. Ponadto w trakcie poświęcenia metropolita krakowski wręczył opiekunowi kaplicy ks. Andrzejowi Muszali, relikwię Jana Pawła II. Jest to skrawek szaty z kroplą krwi błogosławionego.

    Druga sesja plenarna V Międzynarodowej Konferencji Etyki Mediów
    W piątek (20.05) zakończyła się V Międzynarodowa Konferencja Etyki Mediów. Wzięli w niej udział wybitni naukowcy zajmujący się badaniem mediów i zagadnień związanych z ich funkcjonowaniem. W drugim dniu konferencji odbyła się sesja plenarna pt. "Odpowiedzialność a misja publiczna". O łączeniu odpowiedzialności z misją publiczną w mediach opowiada przewodnicząca posiedzenia, prof. dr hab. Katarzyna Pokorna-Ignatowicz.
    EM 1
    Przewodnicząca sesji podkreśla również o rolę mediów we współczesnym świecie.
    EM 2
    Jednym z gości konferencji był prof. dr hab. Tomasz Goban-Klas, który podjął wątek misji mediów.
    EM 3
    Międzynarodową Konferencję Etyki Mediów zorganizował Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej.

    Debata z Leszkiem Kabłakiem
    Spotkanie z dziennikarzem to kolejna odsłona V Międzynarodowej Konferencji Etyka Mediów. Wczoraj (19.05) na naszej uczelni gościł podróżnik i dziennikarz TVN24 Leszek Kabłak. Gość spotkania już wiele lat pracuje w mediach, a w trakcie swojej kariery poznał większość stacji telewizyjnych od kuchni. Udzielił kilku rad dla ludzi, którzy chcieliby kiedyś pracować w mediach.
    LK 1
    Opowiedział również o obowiązkach dziennikarza wobec odbiorcy, który ma prawo mieć pewne oczekiwania, siedzący po drugiej stronie odbiornika.
    LK 2
    Spotkanie prowadził dziennikarz Dziennika Polskiego Szymon Wróbel.
    Dzisiaj drugi dzień konferencji, podczas której zostanie podjęty m. in. temat odpowiedzialności wobec wyzwań komercjalizacji, globalizacji i nowych technologii.

    Pierwsza sesja plenarna konferencji Etyka Mediów
    Wystartowała piąta Międzynarodowa Konferencja Naukowa Etyki Mediów. Wczoraj (19.05) w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jana Pawła II odbyła się pierwsza sesja plenarna. Jej temat to Odpowiedzialność mediów, odpowiedzialność w mediach. O szczegółach opowiada ks. dr hab. Michał Drożdż.
    KEM 1
    W kwestii dylematów programowych współczesnej telewizji swoje stanowisko zajął ks. dr hab. Andrzej Baczyński. Porównywał współczesne media do starożytnych igrzysk, gdzie śmierć okazuje się dobrym towarem.
    KEM 2
    Ks. dr hab. Andrzej Baczyński wyjaśnia również jakie są obecnie powody kryzysu telewizji.
    KEM 3
    V Międzynarodowa Konferencja Naukowa Etyki Mediów odbywa się w budynku UPJPII przy ul. Kanoniczej 9.

    IV Krakowskie Dni Integracji
    Integracja studentów pełnosprawnych i tych z niepełnosprawnością, prezentowanie pozytywnych postaw i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w sporcie, sztuce oraz życiu codziennym. To główne cele IV Krakowskich Dni Integracji, które rozpoczęły się wczoraj (12.04) na Politechnice Krakowskiej. Już po raz kolejny w naszym mieście organizowany jest cykl wydarzeń poświęconych tematyce niepełnosprawności wśród studentów. Tym razem w organizację włączyło się sześć krakowskich uczelni, w tym Uniwersytet Papieski.
    KDI 1
    Tak dr hab. Janina Filek, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego podsumowuje pierwsze wydarzenia IV Dni Integracji. Ale to nie jedyna nagroda przyznana tego dnia.
    KDI 2
    Każda z sześciu uczelni współorganizujących Dni Integracji, przyznała swoim pracownikom nagrody Integralia za wsparcie działania biur na terenie poszczególnych uczelni. O tym, kto zostanie wyróżniony decydowały Biura ds. Osób Niepełnosprawnych. Jak przyznaje pani prof. Filek jest to wyjątkowe przedsięwzięcie.
    KDI 3
    Jutro już ostatni dzień cyklu wydarzeń przygotowanych przez organizatorów. Wszyscy zainteresowani mogą wziąć w nich udział. Tym razem impreza będzie miała miejsce na Uniwersytecie Jagiellońskim w Audytorium Maximum przy ul. Krupniczej.
    KDI 4
    Dokładny harmonogram wydarzeń oraz szczegółowe informacje na temat IV Krakowskich Dni Integracji można znaleźć na stronie up.krakow.pl/bon/kdi.

    Krakowskie Juwenalia 2011
    Koncerty, podczas których wystąpią najlepsze polskie zespoły, przedstawienia teatralne i przemarsz barwnego korowodu na Rynek Główny – 16 maja rozpocznie się wielkie święto studentów – Juwenalia Krakowskie 2011. Podczas Juwenaliów wystąpią najlepsze polskie grupy muzyczne, o czym opowiada Bartłomiej Biga – Pełnomocnik Samorządu Studentów UJ.
    Juwenalia
    Zwieńczeniem tygodnia zabaw wypełnionego koncertami, kabaretami, przedstawieniami teatralnymi, grami i konkursami, będzie przemarsz barwnego korowodu na Rynek Główny. Harmonogram Juwenaliów przybliżył nam Bartłomiej Biga, który podkreśla również, że na Rynku zagrają Grzegorz Turnau i Andrzej Sikorowski, których znają wszyscy Krakowianie.
    Juwenalia 2
    Juwenaliom towarzyszą Kulturalia są to imprezy kulturalne, które odbywają się tydzień przed Juwenaliami. Podczas Kulturaliów organizowane są przedstawienia teatralne, wystawy prac studentów, konferencje czy koncerty. O tej inicjatywie opowiada Maciej Mędrala – koordynator festiwalu twórczości studenckiej Miasta Krakowa „Kulturalia 2011”.
    Kulturalia
    Dodatkowe informacje związane z Kulturaliami dostępne są na stronie internetowej www.kulturalia.art.pl również na tej stronie w najbliższych dniach jak zapienił pan Maciej Mędrala pojawi się dokładny harmonogram Festiwalu Twórczości Studenckiej.

    Akademicka Droga Krzyżowa przeszła ulicami Krakowa
    W niedzielny wieczór (10 kwietnia) ulicami Krakowa przeszła Akademicka Droga Krzyżowa. Poprowadził ją metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Uczestnikami nabożeństwa byli mieszkańcy miasta oraz wielu studentów. Powodów dla których przyszli na drogę krzyżową było wiele.
    DK 1
    „Nie chcemy by wspólne wędrowanie się teraz zakończyło. Pozwól nam iść odmienionymi dalej tą drogą w rzeczywistość naszego codziennego życia” - mówił kard. Dziwisz na zakończenie drogi krzyżowej.
    DK 2
    Droga krzyżowa zakończyła się pod oknem papieskim, gdzie metropolita krakowski zaprosił wszystkich, aby 1 maja przyszli na Franciszkańską 3.
    DK 3
    Rozważania do drogi krzyżowej przygotował ks. Dariusz Talik, duszpasterz akademicki przy parafii Dobrego Pasterza w Krakowie.

    "Daj się zaprzęgnąć"
    „Daj się zaprzęgnąć” pod tym hasłem odbędą się tegoroczne akademickie rekolekcje wielkopostne, które rozpoczną się w niedzielę (10 kwietnia ) w Kolegiacie św. Anny w Krakowie. Nauki dla studentów wygłosi ks. dr Wojciech Węgrzyniak. Jak sam podkreśla, rekolekcje skierowane są do wszystkich ludzi, który chcieliby się zastanowić jak żyć z drugim człowiekiem. Ks. Wojciech Węgrzyniak tłumaczy również hasło rekolekcji:
    Rekolekcje 1
    Ksiądz Wojciech Węgrzyniak nie chce zdradzać wszystkich tematów, które poruszy w trakcie rekolekcji. Dla nas jednak zrobił wyjątek :
    Rekolekcje 2
    Rekolekcje potrwają do środy (13 kwietnia). Jaki jest ich plan?
    Rekolekcje 3
    Rekolekcje to nie tylko słowo, również oprawa muzyczna , którą przygotuje grupa muzyczna śpiewająca w Kolegiacie św. Anny.

    Akademicka Droga Krzyżowa ulicami Krakowa
    Akademicka Droga Krzyżowa „W oczekiwaniu na beatyfikację” przejdzie w niedzielę (10 kwietnia ) ulicami Krakowa . Przed wyjściem z Kolegiaty św. Anny o 19:30 odbędzie się msza święta rozpoczynająca rekolekcje akademickie. O trasie drogi krzyżowej , mówi ksiądz Jarosław Glonek – duszpasterz akademicki Archidiecezji Krakowskiej
    Droga Krzyżowa 1
    Droga krzyżowa skierowana jest do studentów , wykładowców, rektorów oraz wszystkich mieszkańców miasta Krakowa. Poprowadzi ją ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz:
    Droga Krzyżowa 2
    „Dzięki tej drodze krzyżowej chcemy przygotować się duchowo do tego ważnego wydarzenia jakim będzie beatyfikacja Ojca Świętego Jana Pawła II „ – podkreślił ks. Jarosław Glonek. Rozważania w tym roku napisał ks. Dariusz Talik – duszpasterz akademicki przy parafii Dobrego Pasterza.

    Studencki Nobel
    Studencki Nobel to konkurs, który w tym roku organizowany jest już po raz trzeci. Mówi Jakub Świerkowski koordynator regionu małopolskiego.
    SN 1
    W konkursie może brać udział student każdego kierunku studiów, jednak muszą to być studia 1 lub 2 stopnia. Żeby wziąć udział w konkursie trzeba mieć średnią co najmniej 4.0 z ostatniego semestru lub roku – zależy to od rozliczenia. Konkurs jest podzielony na dwie części:
    SN 2
    Branże o jakich wspomniał Kuba to branża przyrodnicza, inżynieryjna i techniczna, medyczna i o zdrowiu, prawnicza, ekonomiczna, humanistyczna, ścisła, sztuka, sport, języki obce. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie studencki nobel.pl. Nie czekajcie – zgłoszenia można wysyłać tylko do 10 kwietnia.

    Pierwszy ekspert ds. studenckich z UPJP2
    Aleksandra Zachara została pierwszym ekspertem ds. studenckich przy Państwowej Komisji Akredytacyjnej z naszej uczelni. O tym, czy jest PAKA mówi właśnie Aleksandra Zachara.
    Ola 1
    Ola dodaje również jak to się stało, że wzięła udział w rekrutacji do Państwowej Komisji Akredytacyjnej.
    Ola 2
    Ola jest studentką trzeciego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na naszej uczelni.

    Rektor wspomina Jana Pawła II
    „Czuję wielka zadumę, wewnętrzny pokój i głęboką radość” - powiedział ks. dr hab. Władysław Zuziak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie po sobotniej uroczystościach (2 kwietnia) 6-ej rocznicy śmierci Jana Pawła II.
    Rektor naszej uczelni podkreślił, że Jan Paweł II jest wciąż z nami.
    Rektor 1
    Ks. Władysław Zuziak przypomniał, że tym razem rocznica śmierci Jana Pawła II jest związana z jego beatyfikacją.
    Rektor 2
    Czuwanie pod Oknem Papieskim, Msza św. oraz koncert zespołu „Śląsk” - stanowiły główne wydarzenia obchodów 6-ej rocznicy śmierci papieża-Polaka w Krakowie.

    Tłumy pod Oknem Papieskim w 6. rocznicę śmierci papieża Polaka
    Mieszkańcy Krakowa jak co roku spotkali się 2 kwietnia wieczorem pod „oknem papieskim” na Franciszkańskiej 3. Z tego okna Jan Paweł II rozmawiał z pielgrzymami podczas swoich wizyt w tym mieście.
    Czuwanie modlitewno-artystyczne rozpoczęło się o godz. 20.00. Jak przyznała Izabela Drobotowicz-Orkisz, dyrektor Teatru Hagiograf - na spotkanie wykorzystano wyłącznie teksty Jana Pawła II.
    Czuwanie pod Oknem Papieskim 1
    Jak dodaje Izabela Drobotowicz-Orkisz „dzisiejsze czuwanie jest tym, czego oczekiwałby Jan Paweł II”.
    Czuwanie 2
    Uroczystości zorganizowały: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Duszpasterstwo Akademickie Patmos oraz Teatr Hagiograf im. Św. Teresy z Lisieux.

    Czuwanie pod Oknem Papieskim
    W 6. rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II - patrona Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie - studenci spotkają się przy Franciszkańskiej 3. Pod Oknem Papieskim obędzie się czuwanie modlitewno- artystyczne w oczekiwaniu na beatyfikację Jana Pawła II.
    To będzie piękne wydarzenie - mówi rektor UPJP2 w Krakowie, ks. dr hab. Władysław Zuziak.
    Czuwanie 1
    Okno Papieski jest miejscem symbolicznym związany z Ojcem Świętym nie tylko dla Polaków.
    Czuwanie 2
    Czuwanie rozpocznie się o 20.00 i potrwa do 22.00. Organizatorzy proszą o przyniesie ze sobą świec.

    Duchowe przygotowania UPJP2 do beatyfikacji patrona
    W sobotę mija szósta rocznica śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Tego dnia Uniwersytet Papieski Jana Pawła II rozpoczyna przygotowania duchowe do beatyfikacji papieża Polaka. Jak mówi rektor uczelni ks. dr hab. Władysław Zuziak – 2 kwietnia to wyjątkowy dzień.
    Rektor 1
    Jednym z projektów jest czytanie dzieła Ojca Świętego „Pamięć i tożsamość”.
    Rektor 2
    Nasza uczelnia planuje zorganizowanie sympozjum naukowego na temat myśli teologicznej Jana Pawła II oraz Jego beatyfikacji. Z powodów organizacyjnych termin sympozjum uległ zmianie.
    Rektor 3
    W trakcie sympozjum będzie można dowiedzieć się czym jest beatyfikacja od strony historycznej oraz czym jest sama świętość.

    Studenci historycy podpisali porozumienie
    Porozumienie o współpracy podpisali wczoraj (17.03) przedstawiciele Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Studenckiego Koła Naukowego Historyków im. Joachima Lelewela Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. O tym co zakłada porozumienie mówi Delfina Kościółek, prezes koła Naukowego Historyków naszego uniwersytetu.
    Co zakłada porozumienie?
    Jak dodaje Delfina, porozumienie niesie też za sobą wielkie korzyści.
    Korzyści
    Zdaniem profesora Zbigniewa Piecha, opiekuna koła naukowego historyków studentów UJ, ważne jest żeby pomimo podpisania porumienienia koła zachowały swoją autonomię.
    Autonomia
    Studenci dzięki podpisaniu porozumienia chcą ubiegać się o zorganizowanie jubileuszowego, dwudziestego Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów.

    Rekolekcje wielkopostne
    WWW - wiara.wybór.wolność.pl to hasło rekolekcji wielkopostnych organizowanych przez Duszpasterstwo Akademickie UPJPII "Patmos", które odbędą się 21-23 marca 2011 r. w kościele św. Marka w Krakowie. Prowadzącym rekolekcje będzie Ks. Etienne Michelin Awinion z Francji. Mówi ks. Andrzej Muszala – duszpasterz akademicki.
    Prowadzący
    Skrót WWW jest wszystkim doskonale znany, jednak w trakcie rekolekcji będzie można poznać inne znaczenie tego skrótu.
    Inne znaczenie
    Wizyta ks. Etienne Michelin to szansa podzielenia się doświadczeniem wiary do, którego zaprasza duszpasterz UPJPII
    Zaproszenie
    Ks. Andrzejem Muszalą rozmawiała nasza reporterka Jagoda Klisiewicz.

    Sympozjum Sługa Boży o. Piotr Semenenko i zmartwychwstańcza szkoła duchowości
    Referat na temat zjednoczenia z Chrystusem według Ojca Piotra Semenenki na Sympozjum Naukowym: Duchowość Klasztorów Polskich: Przekaz i Komunikacja wygłosił ks. dr hab. Wojciech Misztal. Z księdzem profesorem o tematyce jego referatu rozmawiała Justyna Habowska.
    Ks. dr hab. Wojciech Misztal
    Ks. Wiesław Śpiewak, prowincjał wypowiedział się na temat jego zdaniem najważniejszego celu sympozjum.
    Ks. Wiesław Śpiewak
    „Ojciec Semenenko i Zmartwychwstańcy składają się na odrodzenie duchowe Polaków” - tak śmiało o wpływie ojca Semenenki na dzisiejszą rzeczywistość mówił ks. Wojciech Misztal.
    Ks. dr hab. Wojciech Misztal 2

    Sympozjum Sługa Boży o. Piotr Semenenko i zmartwychwstańcza szkoła duchowości. - zapowiedź
    Sympozjum ''Sługa Boży o. Piotr Semenenko i zmartwychwstańcza Szkoła duchowości '' odbędzie się jutro (15.03). Jak mówi ks. Wojciech Mleczko sympozjum to ma dwa główne cele.
    Cel
    Jednym z organizatorów konferencji jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Wśród wszystkich prelegentów nie zabraknie specjalistów wykładających na naszym Uniwersytecie.
    Prelegenci
    Więcej informacji na temat konferencji znajdziecie na stronie Uniwersytetu Papieskiego.

    Dzień Dawcy Szpiku - Studenci w Walce Przeciw Białaczce
    „Dzień dawcy szpiku – Studenci w Walce Przeciw Białaczce” odbędzie się już w czwartek (10.03). Impreza ma na celu propagowanie idei dawstwa szpiku oraz rejestrację potencjalnych dawców. Jak mówi Sylwia Sperling przewodnicząca samorządu studenckiego naszego uniwersytetu, są dwa powody dla których warto wziąć udział w tej akcji.
    Dlaczego warto wziąć udział?
    Żeby zostać dawcą szpiku trzeba spełnić kilka warunków.
    Jakie trzeba spełnić warunki?
    Akcja odbędzie się w Krakowie w dwóch miejscach: na Miasteczku Studenckim AGH w Domu Studenckim nr 3 "AKROPOL" oraz na Kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Rakowieckiej 27.

    Kardynał Stanisław Dziwisz na Wielki Post do studentów UPJP2
    Dziś środa popielcowa - początek Wielkiego Postu. W tym roku czas Wielkiego Postu to nie tylko przygotowanie do Świąt Wielkanocnych, ale też do beatyfikacji Jana Pawła II. Jak mówi Kard. Stanisław Dziwisz - okres Wielkiego Postu to czas odnowy.
    kard. Dziwisz na Wielki Post

    Pożegnanie ks. Arcybiskupa Józefa Życińskiego
    Śmierć ks. Arcybiskupa Józefa Życińskiego dotknęła mnie osobiście – wyznał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św., którą odprawił w jego intencji 16 lutego w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Zmarłego żegnali przedstawiciele krakowskich uczelni, z którymi był związany jako student, wykładowca i uczony.

    Kard. Stanisław Dziwisz z wyraźnym wzruszeniem wyznał, że śmierć abp. Józefa Życińskiego dotknęła go osobiście, gdyż dzielił z nim „troskę o Kościół w Polsce i o naszą Ojczyznę”:
    Kard. Dziwisz cz.1
    Metropolita krakowski stwierdził także, że Zmarły był uznanym w świecie przedstawicielem polskiej kultury i nauki, i przekroczył barierę kulturową między Wschodem a Zachodem:
    Kard. Dziwisz cz.2
    Metropolita krakowski przypomniał, że z powodu nagłej śmierci ks. abp. Józefa Życińskiego Kraków został dotknięty żałobą, gdyż Zmarły był szczególnie związany z tutejszymi środowiskami naukowymi. W Krakowie bowiem zdobył wykształcenie i najwyższe stopnie naukowe oraz doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.


    Zmarł Ksiądz Arcybiskup Józef Życiński
    Posłuchajcie specjalnego wydania programu "Pora na Rektora", w którym Ksiądz Rektor Władysław Zuziak wspomina Postać zmarłego 10 lutego w Rzymie Księdza Arcybiskupa Józefa Życińskiego:
    Ksiądz Rektor Władysław Zuziak wspomina ś.p. Arcybiskupa Józefa Życińskiego

    Jan Paweł II błogosławionym już 1 maja
    Specjalne wydanie serwisu informacyjnego o beatyfikacji Jana Pawła II.
    Beatyfikacja Jana Pawła II - 17 stycznia 2011 - podpisanie dekretu i decyzja o dniu beatyfikacji Jana Pawła II.


    Stypendia naukowe
    Stypendium na Naszej uczelni otrzymuje maxymalnie 18% studentów osiągających najlepsze wyniki na każdym roku danego kierunku. Sytuacja w najbliższym czasie może ponownie ulec zmianie. O szczegółach Justyna Habowska.
    Justyna H.
    Będziemy na bieżąco śledzić tę sytuację.

    Egzamin TELC
    Już wkrótce zainteresowani studenci Naszej uczelni będą mogli podejść do egzaminu Telc – potwierdzającego znajomość języków obcych na danym poziomie.
    O korzyściach, które wynikają z otrzymania takiego certyfikatu z mówi mgr Marta Krzanowską – zastępca Międzywydziałowego Studium Języków Obcych.
    TELC
    Tym co najbardziej interesuje studentów, są jednak koszta egzaminu.
    TELC 2
    Z mgr Marta Krzanowską rozmawiała Reporterka Radia Bonus – Justyna Habowska.


    Dzień Judaizmu
    „Weź syna twego jedynego i złóż go w ofierze” – to hasło XIV Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. O celu dnia judaizmu mówi ks. Łukasz Kamykowski z Międzywydziałowego Instytutu Ekumenii i Dialogu.
    Dzień Judaizmu
    Już jutro w synagodze Tempel przy Miodowej odbędzie się Hawdala.
    Dzień Judaizmu 2

    Beatyfikacja Karola Wojtyły już w tym roku ?
    Już jutro papież Benedykt XVI ma otrzymać do podpisu dekret o cudzie za wstawiennictwem Jana Pawła II - podała agencja Ansa. Komisje lekarzy i teologów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowali Cud za wstawiennictwem Karola Wojtyły- patrona naszej uczelni. We wtorek przyjęli go także kardynałowie. Reporterka Radia Bonus, Ania Kot, wie co oznacza ta aprobacja.
    Ania K.
    O jakim cudzie mowa?
    Ania K. 2
    Czy możliwe jest, że Jan Paweł II zostanie wyniesiony na ołtarze już na wiosnę?
    Ania K. 3
    Reporterzy Radia Bonus będą na bieżąco śledzić tę sytuację.


    Koncert "Nie wystarczy urodzić się człowiekiem..."
    9 stycznia w bazylice ojców Franciszkanów odbył się koncert „Nie wystarczy urodzić się człowiekiem…”. Zorganizowali go studenci 3 roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej naszego uniwersytetu z pomocą magister Izabelii Drobotowicz- Orkisz. jak sama mówi koncert się udał.
    I. Drobotowicz- Orkisz
    Koncert miał charakter charytatywny. Wolontariusze kwestowali na rzecz powodzian z okolic Tarnobrzega. Dzięki współpracy z fundacją Inicjatywa 21.38 wolontariusze zbierali pieniądze przede wszystkim dla dwóch rodzin.
    I. Drobotowicz- Orkisz 2
    Rektor naszego uniwersytetu ksiądz Władysław Zuziak objął patronat honorowy nad koncertem. Jak sam mówi – takie inicjatywy studentów są potrzeba.
    Rektor
    Koncertu „Nie wystarczy urodzić się człowiekiem…” wysłuchała reporterka Radia Bonus – Karolina Putlak.


    Spotkania opłatkowe
    W środę odbyła się Msza opłatkowa naszego uniwersytetu. Ks dr Damian Wąsek w czasie homilii pytał o sens spotkań opłatkowych?
    Msza
    Eucharystii w kościele św. Marka przewodniczył ks. rektor Władysław Zuziak, który podkreślił znaczenie wspólnoty akademickiej
    Msza 2
    Na miejscu była reporterka Radia Bonus- Magda Druzgała.

    Msza Święta poprzedziła spotkania opłatkowe na wszystkich wydziałach naszej uczelni. Studenci Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego zanim zasiedli do wspólnego stołu wysłuchali życzeń swojego opiekuna o. dr Macieja Sadowskiego:
    ks. Sadowski
    Na spotkaniu panowała świąteczna atmosfera.
    Atmosfera
    Studenci wydziału teologicznego śpiewali wspólnie kolędy.
    Kolęda
    Czego życzyli sobie studenci tego wydziału?
    Życzenia
    Tutaj podobnie dopisała atmosfera pełna życzliwości. Nie zabrakło także tradycyjnego, świątecznego barszczu.

    W spotkaniu opłatkowym Wydziału Nauk Społecznych wziął udział ks rektor Władysław Zuziak, który złożył studentom życzenia:
    ks. Zuziak
    Wiele ciepłych słów studenci usłyszeli też od swojego dziekana ks. prof. Janusza Mastalskiego.
    ks. Mastalski
    Świąteczną atmosferę wprowadził wspólny śpiew kolęd.

    Rekolekcje adwentowe
    „Dziś nie obchodzimy świąt, tylko czas wolny” - twierdzi Szymon Hołownia, który wziął udział w rekolekcjach adwentowych w kościele św. Marka. Zdaniem dziennikarza współczesny człowiek zatracił „czas świętowania”. Jednak Szymon Hołownia na atmosferę wigilijnego wieczoru czeka z utęsknieniem, bo to jedna z jego podstawowych potrzeb:
    Sz. Hołownia 1
    Dziennikarz złożył także Słuchaczom Radia Bonus życzenia.
    Sz. Hołownia 2
    Na miejscu był reporter „Radia Bonus” Mateusz Lipka.

    Moje relacje z Panem Bogiem to temat, o którym podczas środowych rekolekcji w kościele św. Marka opowiedział Stefan Błaszczyński, założyciel piwnicy św. Norberta i członek zespołu Brathanki. Podczas spotkania zorganizowanego przez Duszpasterstwo Akademickie „Patmos”, muzyk podzielił się ze studentami swoim doświadczeniem w odkrywaniu Boga.
    Stefan Błaszczyński
    Uczestnikom szczególnie spodobała się nietypowa formuła spotkania.
    Uczestniczka
    W spotkaniu wzięła udział reporterka Radia Bonus Magda Druzgała.

    Koncert z okazji 20-lecia Fundacji im. św. Królowej Jadwigi dla Uniwersytetu Papieskiego
    „Poloneza czas zacząć” tymi słowami prowadząca Lidia Jazgar rozpoczęła koncert w Filharmonii krakowskiej z okazji 20 – lecia działalności Fundacji im. Świętej królowej Jadwigi dla UPJPII.
    Z Prezesem Zarządu Fundacji ks. Andrzejem Kopiczem o działalności tej instytucji rozmawiała reporterka Radia Bonus Justyna Habowska.
    ks. A. Kopicz
    Ks. rektor Władysław Zuziak w rozmowie z naszą reporterką opowiada o wrażeniach związanych z koncertem.
    ks. W. Zuziak


    Istnienia Boga. Teizm- agnostycyzm- ateizm
    W zeszły piątek na naszej uczelni odbyła się konferencja „Istnienie Boga – teizm, agnostycyzm i ateizm”. Pierwsza część miała dostarczyć dowodów na istnienie lub nieistnienie Boga. Agnostyczny referat profesora Jana Wolińskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego wzbudził wiele kontrowersji.
    prof. Woliński
    „Cieszę się, że jestem Państwa gościem, ponieważ jestem bardziej znany z tego, że nie wierzę niż wierzę” - tymi słowami prof. dr hab. Jan Hartman rozpoczął swój wykład „ Kosztowna fikcja”.


    Analiza słowa: „Bóg”, a także stwierdzenia: „Bóg istnieje” była myślą przewodnią referatu wygłoszonego przez prof. Hartmana.


    Prof. Hartman nawiązał również do dowodów antologicznych i kosmologicznych na istnienie Boga.
    prof. Hartman 2
    W konferencji wzięli udział reporterzy radia Bonus – Tomek Burzyński i Justyna Habowska.

    Konferencja "Klasztor franciszkanów w Krakowie"
    W sobotę odbyła się konferencja "Klasztor Franciszkanów w Krakowie". Nawiązała do kwestii rysów duchowości krakowskich franciszkanów. Jak podsumowuje o. dr Andrzej Zając duchowość ta związana jest z dwoma miejscami:
    o. Zając
    Franciszkanie w Krakowie są od XII wieku. Mówi o. Jan Maria Szewek.
    o. Szewek
    Franciszkanie przybywając do Krakowa, nie chcieli brać, ale przede wszystkim dawać. - Tą misję spełniali na przestrzeni wieków, spełniają i myślę że dalej będą spełniać-tak wyraża swoje nadzieje o. Szewek.
    Kolejną kwestią jaką poruszono w czasie sobotniej konferencji było połączenie sztuki i duchowości. Ks. Dr hab. Andrzej Witko szczególnie podkreślił znaczenie biblii pauperum.
    ks. Witko 1
    Ks. Witko wskazał też główne nurty w sztuce sakralnej bazyliki franciszkańskiej.
    ks. Witko 2
    W przyszłości planowane są kolejne konferencje dotyczące klasztorów polskich. Jak mówi o dr Andrzej Zając są one potrzebne by pokazać, że każde miejsce ma swoją duchowość.
    o. Zając 2
    W sympozjum wzięły udział reporterki Radia Bonus – Natalia Mróz i Iwona Różycka.


    Sympozjum: Kant i św. Tomasz - w dialogu
    Katedra Metafizyki Wydziału Filozoficznego naszego uniwersytetu organizuje międzynarodowe sympozjum "Kant i św. Tomasz – w dialogu ". Jak mówi ks. profesor Stanisław Wszołek sympozjum ma pokazać wagę metafizyki nie tylko dla studenta filozofii ale i dla każdego miłośnika królowej nauk.
    Sympozjum
    Z ks. profesorem Wszołkiem rozmawiał reporter Radia Bonus – Tomek Burzyński. Więcej szczegółów na temat sympozjum znajdziecie na stronie naszego uniwersytetu.

    Impreza andrzejkowa UPJP2
    Już dziś wieczorem studenci Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II odpoczną od zajęć - będą bawić się na imprezie andrzejkowej. Gdzie? Od której? Szczegóły zdradzi Wam Łukasz Rzepka z Komisji Kultury i Promocji.
    Impreza
    Ilość miejsc na imprezie jest nieograniczona.
    Wejdą wszyscy
    Co więcej, na niektórych czekają niespodzianki!
    Niespodzianki
    Z Łukaszem rozmawiała reporterka Radia Bonus - Anka Kot.

    Akcja krwiodawstwa w ramach Dni Jana Pawła II
    Akcja krwiodawstwa ruszyła dzisiaj dzięki Akademickiemu Klubowi Honorowych Dawców Krwi przy AGH. O tym, jak dużą popularnością cieszy się akcja opowiada w rozmowie z reporterką Radia Bonus przewodnicząca akademickiego Koła PCK i Klubu HDK w AGH - Elżbieta Wojna-Dyląg.
    Akcja krwiodawstwa
    Na miejscu była Kasia Sawicka - reporterka Radia Bonus.

    VI Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej
    Konkursy młodych organistów, dzień skupienia, warsztaty i wiele koncertów to tylko niektóre wydarzenia, które znajdują się w programie VI Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej. Jak mówi Wiesław Delimat – dyrektor Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ks. Kardynała F. Machalskiego w Krakowie to nie przypadek, że odbywają się one w listopadzie.
    VI Dni Muzyki Kościelnej
    Na szczególną uwagę zasługują koncerty, które odbywają się w ramach wydarzenia.
    VI Dni Muzyki Kościelnej 2
    Z dr hab. Wiesławem Delimatem rozmawiała reporterka Radia Bonus, Anka Kot.

    Konferencja „Via Pulchritudinis - Wątki biblijne w literaturze i kulturze polskiej” - środa.
    Zmartwychwstanie Chrystusa to temat wykładów wygłoszonych w trzecim dniu konferencji „Via Pulchritudinis - Wątki biblijne w literaturze i kulturze polskiej”. Jednym z referentów był ks. prof. dr hab. Roman Pindel, który mówił o perswazyjnym charakterze biblijnych tekstów o zmartwychwstaniu. Dziś perswazja często kojarzona jest z reklamą i manipulacją, czy słusznie?
    ks Pindel
    W sympozjum wzięła udział również dr hab. Elwira Buszewiczowa, która wygłosiła referat „Obraz Chrystusa Zmartwychwstałego w poezji nowołacińskiej”.
    dr Buszewiczowa
    Na miejscu była reporterka Radia Bonus – Natalia Mróz.

    „Zwiastowanie Maryi Pannie w teologii, literaturze i kulturze” to temat drugiego dnia sesji naukowej Via Pulchritudinis. W swoich wykładach prelegenci omawiali motyw zwiastowania ukazujący się na przestrzeni wieków w różnych zabytkach kultury i literatury polskiej. Jak mówi ks. dr hab. Wojciech Życiński temat ten jest ważny nie od dziś.
    Ks. Życiński
    Ksiądz dr Marcin Godawa zwraca uwagę na inne znaczenie tego motywu.
    Ks. Godawa
    W konferencji wziął udział reporter Radia Bonus, Mateusz Lipka.

    Druga część konferencji rozpoczęła się wykładem ks. prof. dr hab. Tadeusza Brzegowy z Uniwersytetu Papieskiego. W swoim wykładzie pt. „ Psałterz – księga ludzkiej tęsknoty za Bogiem” podkreślił znaczenie psałterza jako mowy człowieka do Boga.
    Konferencja 1
    Ks. profesor zaznaczył również, że Psalmy to najpiękniejsza modlitwa.
    Konferencja 2
    Na miejscu była reporterka Radia Bonus, Justyna Habowska.

    „Ofiara Abrahama w teologii, literaturze i kulturze” to temat pierwszej konferencji, która we wtorek rozpoczęła cyklu spotkań pt: „Via Pulchritudinis - Wątki biblijne w literaturze i kulturze polskiej”.
    Ks dr Bogacz
    Tak o pomyśle zorganizowania konferencji mówi jej uczestnik, ks. dr Roman Bogacz. W auli Wydziału Polonistyki UJ swoje referaty wygłosili ks. prof. Tomasz Jelonek, mgr Aleksandra Pasierska oraz dr Józef Wróbel, który w swoim wykładzie analizował twórczość Adolfa Rudnickiego:
    dr Wróbel
    W pierwszej części konferencji wzięła udział reporterka Radia Bonus – Magda Druzgała.


    Pogrzeb ks. prof. Krzysztofa Szczygła
    Społeczność akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II pożegnała 13 listopada dyrektora Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki UPJPII i profesora Wydziału Filozoficznego naszej uczelni ks. prof. dr hab. Krzysztofa Szczygła. Mszy św. w kościele Sióstr Norbertanek przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Żegnamy kapłana, lekarza, profesora - mówił w homilii ks. prof. Edward Staniek:
    Homilia
    Ks. prof. Krzysztof Szczygieł zmarł 9 listopada. Miał 81 lat. Spoczął na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

    Sesja ekumeniczna "Prawosławie, katolicyzm i pojednanie polsko-rosyjskie"
    9 listopada odbyła się międzynarodowa sesja ekumeniczna "Prawosławie, katolicyzm i pojednanie polsko-rosyjskie".
    Jednym z przemawiających był red. Adam Hlebowicz, przedstawiciel Kościoła rzymskokatolickiego który mówił m.in. o stosunkach polsko-rosyjskich.
    Adam Hlebowicz
    Kościół prawosławny reprezentowała doktor Swietłana Panicz.
    Swietlana Panicz
    Sesje zorganizował Międzywydziałowy Instytut Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
    Z prelegentami rozmawiała reporterka radia Bonus Aleksandra Garczyńska.

    Spotkanie z Szymonem Hołownią
    7 listopada w Sali wykładowej AGH, odbyło się spotkanie ze znanym dziennikarzem i publicystą, człowiekiem, który odważył się napisać biografię Boga – Szymonem Hołownią. Na spotkaniu były reporterki Radia Bonus Justyna Habowska i Magdalena Druzgała:
    Spotkanie z Szymonem Hołownią

    Sympozjum: Evangelium Vitae - most ku przyszłości
    Problem sztucznej macicy to jeden z tematów poruszanych podczas sympozjum zorganizowanego przez UPJPII w Krakowie w 15. rocznicę ogłoszenia encykliki "Evangelium vitae". Referat na ten temat wygłosił ks. dr hab. Andrzej Muszala, a wysłuchały go Justyna Granda i Izabela Kuszyńska:
    Sympozjum Evangelium Vitae
    Sympozjum odbyło się 4 listopada br.

    Wolność i jej konsekwencje - studencka sesja naukowa w ramach V Dni Jana Pawła II
    Studenci małopolskich uczelni zaprezentowali swoje przemyślenia na temat różnych aspektów wolności. Młodzi ludzie podeszli do zadania indywidualnie i zrealizowali temat według własnych pomysłów. W auli AGH zgromadziło się wielu słuchaczy, którzy na różne sposoby pojmują definicję wolności:
    Wolność i jej konsekwencje - sonda
    Z uczestnikami sesji rozmawiała Magdalena Druzgała.

    Koncert zespou Trzecia Godzina Dnia
    Młodość i energia, zaangażowanie i spontaniczność - to znak rozpoznawczy zespołu TGD. Z dynamicznym, pop-gospelowym repertuarem zjeździli całą Polskę. 3 listopada zawitali do Krakowa w ramach V Dni Jana Pawła II. Na miejscu był Mateusz Lipka:
    Relacja z koncertu TGD

    Sympozjum: Evangelium Vitae - most ku przyszłości
    Instytut Nauk o Rodzinie UPJPII w Krakowie, Międzywydziałowy Instytut Bioetyki UPJPII w Krakowie, Katedry Teologii Moralnej Ogólnej i Szczegółowej WT UPJPII w Krakowie zapraszają na sympozjum pt: "Evangelium Vitae - most ku przyszłości", zorganizowane na 15-lecie ogłoszenia encykliki Jana Pawła II "Evangelium vitae". Z ks. dr Antonim Świerczkiem rozmawia Faustyna Galon:
    Rozmowa z ks. dr Antonim Świerczkiem
    Sympozjum odbędzie się 04.11.2010 r. w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, ul. Podzamcze 8.

    Rozpoczynają się V Dni Jana Pawła II
    „Wolność” to hasło tegorocznych Dni Jana Pawła II, które rozpoczynają się 3 listopada w Krakowie. To inicjatywa małopolskich uczelni, która popularyzuje dorobek Papieża i chce być inspiracją badań dziedzictwa, jakie pozostawił.

    Głównym organizatorem tegorocznych wydarzeń jest Akademia Górniczo–Hutnicza w Krakowie. Zaplanowano m.in. sesję naukową „Wolność i jej konsekwencje”, podczas której studenci zaprezentują swe przemyślenia na ten temat, a także sesję „Wolność w nauczaniu Jana Pawła II” z udziałem kardynała Jeana-Louisa Taurana z Watykanu, ojca Jana Góry, prof. Mirosława Handkego i prof. Karola Tarnowskiego. AGH przygotowała także wystawę medalierską „Śladami pielgrzymek Jana Pawła II po Polsce”.

    Natomiast Uniwersytet Papieski Jana Pawła II wraz z Watykańską Fundacją Jana Pawła II przygotował wiele wykładów i sesji pod hasłem „Wolność religijna – sercem ludzkiej wolności”.

    O V Dniach Jana Pawła II z ks. prof. Maciejem Ostrowskim rozmawia Mateusz Goldman:
    Ks. prof. Maciej Ostrowski
    Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.jp2.krakow.pl.




    Uroczysta inauguracja roku akademickiego
    Uniwersytet Papieski Jana Pawła II uroczyście zainaugurował 22 października nowy rok akademicki. Tradycyjnie społeczność akademicka zgromadziła się najpierw w kościele św. Anny, gdzie została odprawiona Msza św. - Uniwersytet jest głosem prawdy w świecie współczesnym - mówił w homilii kard. Stanisław Ryłko:

    Kard. Ryłko

    Poszukiwanie prawdy i mądrości to według rektora naszej uczelni ks. prof. Władysława Zuziaka misja, której chce służyć uniwersytet. Mówił o tym podczas uroczystej inauguracji w Filharmonii Krakowskiej:

    Ks. Rektor Władysław Zuziak

    Uroczystość uświetnił występ chóru Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II „Psalmodia”.

    Uniwersytet Papieski Jana Pawła II prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną na pięciu wydziałach: Teologicznym, Filozoficznym, Historii i Dziedzictwa Kulturowego, Nauk Społecznych i zamiejscowym – Teologicznym - Sekcja w Tarnowie, w międzywydziałowych instytutach Bioetyki i Ekumenii i Dialogu, a także w jednostkach międzyuczelnianych: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej.
    Obecnie UPJPII liczy blisko 3,5 tys. studentów i niemal 300 pracowników. Uczelnia wywodzi się z powstałego w XIV w. Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w 1954 władze komunistyczne zamknęły. Przez wiele lat wydział działał w sposób ograniczony na terenie kościelnym kształcąc przede wszystkim kleryków. 8 grudnia 1981 Jan Paweł II ustanowił Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie z trzema wydziałami: teologii, filozofii i historii Kościoła. 19 czerwca 2010 papież Benedykt XVI podniósł ją do rangi uniwersytetu.


    Rozpoczął się nowy rok akademicki
    Zajęcia dydaktyczne ruszyły pełną parą. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II znów tętni życiem pod czujnym okiem nowego rektora, ks. prof. Władysława Zuziaka. Ksiądz rektor opowiedział nam o swoich planach i marzeniach:

    Plany Księdza Rektora

    Ks. Rektor deklaruje, że dla naszej uczelni najważniejsi są studenci. To z myślą o nich planuje rozwój uniwersytetu. Nie traci z oczu również naszych trosk doczesnych, choć budowa akademików to wciąż odległa perspektywa:

    Akademiki dla studentów UPJPII

    Z ks. prof. Władysławem Zuziakiem rozmawiała Agnieszka Paś.

    Ks. prof. Władysław Zuziak został nowym rektorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
    Rektor elekt deklaruje otwartość na współpracę ze wszystkimi środowiskami, skupionymi w naszej uczelni. "Nasza siła polega na jedności" - mówi:

    Jedność w różnorodności

    Osadzenie w tradycji i otwarcie na współczesne nurty w nauce to, według nowego rektora Uniwersytetu, największe bogactwo naszej uczelni:

    Tradycja i nowoczesność

    Ks. prof. Władysław Zuziak jest filozofem. Od roku 2009 sprawuje funkcję prorektora ds. nauki, rozwoju i współpracy międzynarodowej. Nowy rektor czteroletnią kadencję rozpocznie 1 września br. Ksiądz prof. Władysław Zuziak zastąpi na stanowisku rektora ks. prof. dr. hab. Jana Macieja Dyducha, który przez dwie kadencje pełnił tę funkcję.



    Dobro w mediach - dobro mediów - to temat przewodni IV Międzynarodowej Konferencji Etyki Mediów, która odbyła się 13-14 maja w Krakowie.

    W ciągu dwóch dni swoje referaty zaprezentowali naukowcy z Polski i Słowacji. Organizatorem konferencji był Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII. Z dyrektorem Instytutu, ks. dr. hab. Michałem Drożdżem rozmawiała Anna Kot:

    Rozmowa z ks. Michałem Drożdżem

    Jednym z uczestników Konferencji był prof. dr hab Tomasz Goban - Klas. Rozmowę z profesorem na temat jego wykładu "Skandal - ile dobra, ile zła?" przeprowadziły Justyna Habowska, Natalia Mróz i Magdalena Druzgała.

    Rozmowa z prof. Tomaszem Gobanem-Klasem



    X Dni Tischnerowskie 21-24.04.2010 - wykład z cyklu Colloquia Tischneriana, Solidarność pielgrzymów - chrześcijaństwo na dziedzińcu pogan - ks. prof. Tomáš Halík

    Wykładowi ks. prof. Tomáša Halíka przysłuchiwał się Mateusz Marek, który przy okazji rozmawiał z Wojciechem Bonowiczem na temat przesłania tegorocznych Dni Tischnerowskich.

    Dni Tischnerowskie

    21 kwietnia rozpoczęły się X Dni Tischnerowskie. Wykładom w ramach I części Międzynarodowej konferencji naukowej: "Świat i wiara w godzinie przełomu" pod hasłem "Polski krajobraz duchowy" przysłuchiwała się Anna Kot.

    Fragment wykładu o. Pawła Kozackiego "Sytuacja chrześcijaństwa w Polsce dzisiaj i w przyszłości"

    Fragment wykładu ks. prof. Grzegorza Rysia "Chrześcijaństwo przyszłości wobec odziedziczonej polskiej tradycji wiary"

    Fragment wykładu prof. Anny Sobolewskiej "Alternatywne światy duchowe w Polsce. Duchowość ponowoczesna"

    Pierwszej części tej konferencji przewodniczył ks. dr Jarosław Jagiełło, z którym na temat programu Dni Tischnerowskich i osób w nich uczestniczących rozmawiała Anna Kot.

    Rozmowa z ks. dr Jarosławem Jagiełło