Seminarium z prawa kanonicznego (2014/15)


Sylabus

Sylabus

Wymagania wstępne

Wprowadzenie w znajomość podstawowych pojęć i terminów realizowanej dziedziny prawa: Hierarchicznego ustroju Kościoła, względnie z zakresu prawa małżeńskiego i rodzinnego. W kolejnym etapie: wdrożenie w reguły interpretacyjne teoretycznych norm i zasad w obu dziedzinach prawa.

Cele

Weryfikacja opanowanych zasad i reguł interpretacyjnych wraz z opanowaniem i utrwaleniem metody naukowej,celem stworzenia własnej wizji i koncepcji założonego projektu badawczego. Po stworzeniu własnej wizji projektu założonego planu, wprowadzenie w samodzielny tok pracy w ramach realizacji określonego tematu.

Efekty kształcenia

W miarę systematycznego wdrażania studiujących, najpierw w elementarne pojęcia i zagadnienia określonego zespołu zagadnień, wprowadzenie w fazę samodzielnej krytycznej analizy i oceny problemów określonej instytucji.

Metody dydaktyczne

Zasadniczym sposobem zaznajomienia z określoną problematyką przedmiotu jest przede wszystkim wykład, a następnie wyjaśnianie i interpretacja zagadnień związanych z daną konkretną kwestią, która jawi się w toku wykładu. W ramach wykładu wprowadza się i stosuje się dyskusję w oparciu o zdobytą już wiedzę. Ważnym elementem procesu kształcenia są okresowe kolokwia i sprawdziany opanowanych już zagadnień.

Sposoby sprawdzania i warunki zaliczenia

W ramach zajęć dydaktycznych przeprowadza się, jak wspomniano, ćwiczenia, zwłaszcza ustne: kolokwia i końcowe egzaminy.