Stary Testament (2014/15)


Sylabus

Sylabus

Wymagania wstępne

Zaliczony przedmiot obowiązkowy: Wstęp do Pisma św.

Cele

Celem wykładu jest wprowadzenie w pogłębioną lekturę ksiąg historycznych Starego Testamentu.

Treści kształcenia

Przedmiotem wykładu jest treść ksiąg historycznych Starego Testamentu, proces ich powstania oraz zasady ich właściwej interpretacji i aktualizacji. W trakcie zajęć przedstawiona jest historia i teologia dzieła deuteronomistycznego (Joz, Sdz, 1–2 Sm, 1–2 Krl), kronikarskiego (1–2 Krn, Ezd, Ne) oraz Ksiąg Machabejskich. Przedstawia się również wstęp szczegółowy do poszczególnych ksiąg, ich przesłanie teologiczne oraz egzegezę wybranych tekstów. W trakcie zajęć omówione zostają także księgi dydaktyczne (Rt, Tb, Jud, Est).

Efekty kształcenia

1. W wyniku przeprowadzonych zajęć student ma uporządkowaną i pogłębioną wiedzę z zakresu historii formacji omawianych ksiąg biblijnych. Posiada również podstawową znajomość egzegezy i teologii tych ksiąg.
2. W wyniku przeprowadzonych zajęć student przygotowany jest do poprawnej interpretacji tekstu biblijnego i jego aktualizacji w życiu osobistym oraz we wspólnocie wierzących. Posiada też umiejętność samodzielnego korzystania z komentarzy i innych pomocy służących do pogłębionej lektury tekstu biblijnego.
3. W wyniku przeprowadzonych zajęć student ma świadomość złożoności procesu Objawienia w historii oraz w tekstach natchnionych, a także złożoności procesów religijnych i społecznych rozwijających się we wspólnocie wiary. Lepiej przez to identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z życiem indywidualnym i społecznym we współczesnym świecie i Kościele.

Metody dydaktyczne

Wykład / egzegeza tekstów biblijnych / dyskusja proponowanych tematów

Sposoby sprawdzania i warunki zaliczenia

Test pisemny po 7 tygodniach pracy/ egzamin ustny na koniec semestru.

Lektury podstawowe

Brzegowy T., Księgi Historyczne Starego Testamentu, Tarnów 2002.

Lektury uzupełniające

Gądecki S., Wstęp do Ksiąg Historycznych Starego Testamentu, Gniezno 1992.
Jelonek T., Księgi historyczne Starego Testamentu, Kraków 2006.
Pytel J. K., Księgi w opracowaniu deuteronomistycznym, [w:] Wstęp do Starego Testamentu, Poznań 1990, s. 170–206.
Synowiec J. S., Izrael opowiada swoje dzieje, Kraków 1998.
Wprowadzenie w myśl i wezwanie ksiąg biblijnych, t. 2, Księgi historyczne Starego Testamentu, cz. I, Dziejopisarstwo izraelskie. Księgi: Jozuego, Sędziów, Samuela, Królów, red. J. Frankowski – S. Wypych, Warszawa 2006.
Wprowadzenie w myśl i wezwanie ksiąg biblijnych, t. 3, Księgi historyczne Starego Testamentu, cz. II, Dziejopisarstwo okresu judaistycznego. Księgi: Kronik, Ezdrasza, Nehemiasza, Machabejskie, opowiadania historyczne, red. J. Frankowski, Warszawa 2007.
Zawiszewski E., Dzieło kronikarskie, [w:] Wstęp do Starego Testamentu, Poznań 1990, s. 206–217.
Zawiszewski E., Księgi historyczno-dydaktyczne, [w:] Wstęp do Starego Testamentu, Poznań 1990, s. 217–234.