Tutoring z teologii biblijnej (2014/15)


Sylabus

Sylabus

Wymagania wstępne

Zainteresowanie Biblią i biblistyką.

Cele

Zaznajomienie studenta z bogatym wachlarzem dyscyplin biblijnych celem ułatwienia mu sprecyzowania zainteresowań i wyboru seminarium magisterskiego.

Treści kształcenia

Prezentacja poszczególnych dyscyplin naukowych biblistyki. Prezentacja poszczególnych dyscyplin naukowych składających się na biblistykę, począwszy od wstępu ogólnego i nauk pomocniczych (historia, archeologia, paleografia) przez egzegezę do ujęć syntetyczno-biblijnych. Wprowadzenie do metod naukowej interpretacji Biblii. Zależności między biblistyką a innymi dziedzinami teologii. Prezentacja poszczególnych dyscyplin naukowych składających się na biblistykę, począwszy od wstępu ogólnego i nauk pomocniczych (historia, archeologia, paleografia) przez egzegezę do ujęć syntetyczno-biblijnych. Wprowadzenie do metod naukowej interpretacji Biblii. Zależności między biblistyką a innymi dziedzinami teologii.

Efekty kształcenia

Student czynnie uczestniczący w zajęciach orientuje się w podstawowych zagadnieniach warsztatu biblijnego (TMA_W01). Student w wyniku przeprowadzonych zajęć posiada umiejętności w zakresie interpretacji tekstów Pisma Świętego również z pomocą literatury obcojęzycznej (TMA_U04, TMA_U19).

Metody dydaktyczne

Wykład, prezentacja wybranych dzieł, dyskusja, lektura i analiza wybranych tekstów biblijnych.

Sposoby sprawdzania i warunki zaliczenia

Czynny udział w zajęciach.

Lektury podstawowe

J. Kudasiewicz, Biblia - historia - nauka, Kraków 1987.
H. Langkammer, Stary Testament odczytany na nowo, Lublin 1992.
T. Söding, Ch. Münch, Klucz do zrozumienia Nowego Testamentu, Kraków 2009.

Lektury uzupełniające

Literatura przedmiotu podstawowa dla poszczególnych dziedzin biblistyki jest na bieżąco prezentowana na zajęciach.