Paleografia łacińska (2014/15)


Sylabus

Sylabus

Wymagania wstępne

Znajomość języka łacińskiego przynajmniej w stopniu podstawowym tj. ukończony lektorat oraz ukończenie kursu z zakresu Nauk Pomocniczych Historii.

Cele

Nauczenie czytania tekstów rękopiśmiennych, głównie aktowych z XIV-XVIII w.

Treści kształcenia

Nauka czytania rękopiśmiennych tekstów łacińskich, głównie pisma aktowego z różnych okresów i obszarów I Rzeczypospolitej.
Nauka czytania rękopiśmiennych tekstów, głównie z ksiąg sądowych XIV-XVIII wiecznych z różnych obszarów I Rzeczypospolitej, mająca zaznajomić studentów z systemami brachygraficznymi (w tym różnymi niekonwencjonalnymi systemami skrótów) i rodzajami pisma, a także elementami specyfiki językowej tych źródeł.

Efekty kształcenia

Po ukończeniu zajęć studenci powinni posiadać wiedzę na temat różnych rodzajów pisma używanego w praktyce kancelaryjnej Rzeczypospolitej, znać systemy brachygraficzne. Powinni posiąść podstawową umiejętność czytania różnego rodzaju pisma i umieć tę wiedzę spożytkować w badaniach naukowych.

Metody dydaktyczne

Praca na foto/kserokopiach oryginalnych tekstów z ksiąg aktowych różnych sądów z terenu pierwszej Rzeczypospolitej.

Sposoby sprawdzania i warunki zaliczenia

Zaliczenie na podstawie obecności na zajęciach i efektów pracy, kontrolowanej w sposób ciągły na każdych zajęciach w czasie praktycznych zajęć.

Lektury podstawowe

Gieysztor A., Zarys dziejów pisma łacińskiego, Warszawa 1973; Szymański J., Nauki pomocnicze historii, Warszaw 1983; Semkowicz W., Encyklopedia nauk pomocniczych historii, Kraków 1999.