Proseminarium specjalnościowe (2014/15)
Sylabus
- Tytuł zajęć: Proseminarium specjalnościowe
- Rok akademicki: 2014/15 Zajęcia dostępne w ramach przedmiotu:
- - Proseminarium specjalnościowe [na kierunku:] historia Kościoła, studia pierwszego stopnia (licencjackie), stacjonarne, III rok, semestr zimowy [drukuj sylabus]
- [prowadzący ćwiczenia:30h/zo/2ECTS]:ks. dr Rafał Szczurowski
- [prowadzący ćwiczenia:30h/zo/2ECTS]:ks. dr Rafał Szczurowski
- Osoba odpowiedzialna za treść sylabusa: ks. dr Rafał Szczurowski
Sylabus
Wymagania wstępne
Na zajęciach wymagana jest ogólna wiedza z zakresu całej historii Kościoła oraz podstawowe wiadomości na temat pisania prac naukowych.
Cele
Celem proseminarium jest zapoznanie studentów z dziedzictwem chrześcijaństwa oraz wprowadzenie w metodologię badań nad historią Kościoła.
Treści kształcenia
W trakcie zajęć student zapoznaje się z różnymi kościelnymi źródłami historycznymi; uczy się je analizować i wykorzystywać w dysertacjach naukowych; poznaje zasady konstruowania pracy proseminaryjnej. Uczestnik zajęć posiada dowolność w wyborze problematyki z dziejów Kościoła.
Efekty kształcenia
Uczestnik proseminarium ma podstawową wiedzę na temat terminologii nauk humanistycznych w zakresie historii Kościoła (H_W02). Orientuje się w podstawowych metodach analizy i interpretacji tekstów źródłowych (H_W07). Uzyskuje wiadomości z zakresu nauk pomocniczych historii, ze szczególnym uwzględnieniem historii Kościoła oraz orientuje się w specyfice poszczególnych okresów historycznych (H_W04). Nadto student potrafi samodzielnie wyszukiwać i selekcjonować informacje, rozwijać umiejętności badawczo-porównawcze w zakresie dziejów chrześcijaństwa, kierując się wskazówkami opiekuna naukowego (H_U03). Potrafi poprawnie, z wykorzystaniem tekstów źródłowych, przygotować pracę pisemną w zakresie historii Kościoła, dotyczącą zagadnień ogólnych i szczegółowych (H_U06). Uczestnik zajęć jest również świadom konieczności podnoszenia swoich kwalifikacji, doskonalenia poziomu swojej wiedzy oraz odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe i roli chrześcijaństwa w kształtowaniu się wspólnych korzeni cywilizacji europejskiej (H_K01,H_K05).
Metody dydaktyczne
Na zajęciach student prezentuje temat wybranego zagadnienia oraz plan i efekty jego realizacji. Prowadzący ukierunkowuje pracę studenta w zakresie metodologii, służy pomocą i wskazówkami przy kwerendzie. Przedstawiane na zajęciach opracowywane kwestie są przez wszystkich uczestników proseminarium dyskutowane.
Sposoby sprawdzania i warunki zaliczenia
By uzyskać zaliczenie z proseminarium słuchacz zobowiązany jest do samodzielnego napisania pracy proseminaryjnej (5-10 stron tekstu maszynopisu). Temat pracy ustalony zostanie na zajęciach. Praca jest sukcesywnie prezentowana na forum grupy proseminaryjnej. Zrealizowana praca i jej prezentacja stanowią podstawę do zaliczenia.
Lektury podstawowe
Literatura zostanie dostosowana do zainteresowań słuchacza oraz do podjętego przez niego na proseminarium tematu badawczego.