Praktyki zawodowe (2014/15)


Sylabus

Sylabus

Wymagania wstępne

Brak

Cele

Praktyki zawodowe mogą odbywać się w dwóch formach: praktyk terenowych (udział w pracach wykopaliskowych lub powierzchniowych) lub praktyk w muzeach lub innych instytucjach kultury.
Celem zajęć jest praktyczne zapoznanie słuchaczy z pracą archeologa prowadzoną w terenie, wyuczenie podstawowej wiedzy na temat organizacji prac archeologicznych, dokumentacji i konserwacji zabytków oraz zasad ich przechowywania.W przypadku praktyk w jednostkach kultury, opiekun praktyk jak i osoba odpowiedzialna za studenta wyznaczają mu zakres obowiązków; jednym z nich jest opracowanie wybranego zabytku archeologicznego (w tym sporządzenie karty inwentarzowej).

Treści kształcenia

T.1 - Omówienie i praktyczne sprawdzenie podstawowych zasad prowadzenia dokumentacji archeologicznej, wraz z wyborem właściwej strategii badawczej, samodzielne wykonanie wybranej części dokumentacji (rysunek, opis), nauka podstawowych zasad pomiarowych (praca z teodolitem), nauka zasad fotografii archeologicznej, wraz z samodzielnym jej wykonywaniem.
T.2 - Nauka terminologii z zakresu ochrony dóbr kultury i archeologii, nauka zaawansowanych metod analizy, interpretacji, wartościowania i problematyzowania różnych wytworów kultury materialnej, nauka krytycznej analizy i interpretacji różnych rodzajów zjawisk archeologicznych, obserwowanych w trakcie prowadzenia prac polowych (zarówno powierzchniowych jak i wykopaliskowych).
T.3 - Udział w badaniach terenowych lub naukowym objeździe uczy studenta współdziałania w grupie i przyjmowania różnych w niej ról.

Efekty kształcenia

WIEDZA
W_1 Student nabywa umiejętności analizy i interpretacji archeologicznych dóbr kultury
W_2 Student umie określić czas powstania zjawiska archeologicznego, rozpoznać jego charakter, wykonać podstawową dokumentację badawczą
W_3 Student ma wiedzę o dziedzictwie kulturowym obszaru, na terenie którego odbywają się prace badawcze (powierzchniowe lub wykopaliskowe), lub po którym odbywa się objazd zabytkoznawczy

UMIEJĘTNOŚCI
U_1 Student potrafi wykonać wskazany fragment dokumentacji archeologicznej, korzystając ze wskazówek wykładowcy

Metody dydaktyczne

M.1 Ćwiczenia z opisu archeologicznych dóbr kultury
M.2 Ćwiczenie z datowania archeologicznych dóbr kultury
M.3 Ćwiczenia polegające na samodzielnym wykonaniu fragmentu dokumentacji z badań archeologicznych (rysunek, opis formalny)
M.4 Ćwiczenia polegające na samodzielnym wykonaniu podstawowych czynności związanych z opisem i konserwacją zabytków archeologicznych, wydobywanych podczas prac archeologicznych

Sposoby sprawdzania i warunki zaliczenia

Sposób zaliczenia przedmiotu. Forma i warunki zaliczenia, metody i kryteria oceniania Zaliczenie bez oceny. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uczestnictwo w praktykach potwierdzone wpisem do indeksu, przedstawienie przygotowanej wcześniej pracy lub elementu dokumentacji archeologicznej, ocenianych pod kątem jej poprawności i zgodności z metodyką badań. W przypadku praktyki zawodowej odbytej w placówkach muzealnych lub innych instytucjach kultury, wymagana jest opinia opiekuna lub osoby odpowiedzialnej, którą akceptuje opiekun praktyk

Lektury podstawowe

Wykaz literatury jest dobierany każdorazowo do obszaru, na którym odbywają się prace badawcze (powierzchniowe lub wykopaliskowe).

Lektury uzupełniające

Wykaz literatury jest dobierany każdorazowo do obszaru, na którym odbywają się prace badawcze (powierzchniowe lub wykopaliskowe).