Wstęp do Pisma św. (2014/15)


Sylabus

Sylabus

Cele

Wprowadzenie do zagadnień natchnienia biblijnego, kanonu ksiąg biblijnych, historii i krytyki tekstu biblijnego oraz metod interpretacji Biblii i sposobów prezentacji jej orędzia.

Treści kształcenia

W ramach historii i teologii natchnienia biblijnego omawiane są wszystkie dotychczasowe koncepcje natchnienia oraz nauczanie Kościoła podejmujące ten temat.

W ramach historii kanonu prezentowana jest geneza i zastosowanie samego terminu kanon, podział na księgi proto- i deuterokanoniczne. Osobno omawiane są kryteria kanoniczności ksiąg ST i NT oraz kształtowanie się kanonu w judaizmie i w Kościele.

Tekstologia biblijna charakteryzuje podstawowe rodziny rękopisów oraz wybrane najważniejsze manuskrypty. Prezentowane są również sylwetki najwybitniejszych naukowców zasłużonych w tej dziedzinie. Omawiane są także podstawowe zasady krytyki tekstu.

Hermeneutyka biblijna obejmuje trzy działy: noematykę, heurystykę oraz proforystykę. Najważniejszy nacisk położony jest na proforystykę.

Efekty kształcenia

Student uczestniczący w zajęciach orientuje się w podstawowych zagadnieniach introdukcyjnych.Ma pogłębioną wiedzę o specyfice przedmiotowej i metodologicznej teologii, w szczególności w zakresie nauk biblijnych (TMA_W01) oraz posiada umiejętność interpretowania podstawowych źródeł teologicznych, z wykorzystaniem tekstów obcojęzycznych (TMA_U04).

Metody dydaktyczne

Wykład. Elementy prezentacji multimedialnej.

Sposoby sprawdzania i warunki zaliczenia

Egzamin pisemny - test.

Lektury podstawowe

Benedykt XVI, Posynodalna adhortacja apostolska \"Verbum Domini\".

Sobór Watykański II, Konstytucja dogmatyczna \"Dei verbum\".

Lektury uzupełniające

Literatura podstawowa dla poszczególnych działów jest prezentowana na bieżąco podczas zajęć.