Podstawy geriatrii (2014/15)


Sylabus

Sylabus

Wymagania wstępne

podstawowe wiadomości dotyczące procesów starzenia się

Cele

Celem realizacji przedmiotu Podstawy geriatrii, obejmującego obok interny wieku podeszłego także problemy neurolo-giczne i psychiczne wieku podeszłego, jak również elementy fizjoterapii, zdrowia publicznego i pomocy społecznej, jest uzupełnienie wiedzy zdobytej w trakcie studiów i wzbogacenie jej o odrębności przebiegu chorób w starości oraz rozwinię-cie wiedzy o interdyscyplinarnych i złożonych problemach zdrowotnych, psychicznych i środowiskowo-społecznych pa-cjenta geriatrycznego, tj. osoby najczęściej w zaawansowanej starości z wielochorobowością i wynikającą z niej polifar-makoterapią lub polipragmazją.
Dzięki nabyciu wiedzy o standardach całościowej oceny geriatrycznej, odrębnościach biologii człowieka starego, prezen-tacji, przebiegu i leczeniu chorób w wieku starszym, student będzie potrafił nie tylko identyfikować problemy zdrowotne, funkcjonalne i opiekuńcze pacjenta, ale i planowo je rozwiązywać zgodnie z priorytetami chorego uzgodnionymi z leka-rzem we współpracy z zespołem praktyków geriatrycznych (pielęgniarka, fizjoterapeuta, psycholog).
1 przedmiot (przedmiot / moduł / zajęcia) – poziom ogólności tworzonych sylabusów zależy od decyzji władz jednostki prowadzącej kierunek studiów
Celem przedmiotu, jest z jednej strony poprawa sprawności funkcjonalnej pacjenta geriatrycznego i jakości jego życia w starości, zaś z drugiej ukształtowanie pełnej szacunku postawy i empatii studentów wobec starszej i niesprawnej osoby.

Treści kształcenia

T_1.Demografia, społeczno-ekonomiczne i medyczne aspekty starzenia się polskiego społeczeństwa.
T_2. Starzenie fizjologiczne, patologiczne. Specyfika patologii wieku podeszłego. Obraz i przebieg chorób w wieku podeszłym
T_3. Kompleksowa ocena i opieka geriatryczna. Ocena stanu funkcjonalnego pacjenta geriatrycznego jako pod-stawa zespołowej oceny geriatrycznej
T_4. Instrumenty oceny sprawności fizycznej, emocjonalnej, funkcji poznawczych, stanu odżywienia, ryzyka odleżyn, chodu i równowagi.
T_5. Sytuacja opiekunów osób starszych i możliwości ich wsparcia. T_6. Błędy jatrogenne, prewencja uzależnienia osób w wieku podeszłym. Wielkie Problemy Geriatryczne - nie-trzymanie moczu i/lub stolca. T_7. Wielkie Problemy Geriatryczne - zaburzenia równowagi i upadki, unieruchomienie, długotrwałe unieru-chomienie
T_8. Problemy neurologiczne wieku podeszłego- choroby naczyniowe i zwyrodnieniowe mózgu. Zespoły psy-chogeriatryczne- demencja, depresja, delirium.
T_9. Zaburzenia metaboliczne i endokrynologiczne w geriatrii. Zaburzenia stanu odżywienia w starości
T_10. Problemy farmakoterapii geriatrycznej.

Efekty kształcenia

E_1 - Posiada wiedzę o projektowaniu i przeprowadzaniu indywidualnej, grupowej i środowiskowej zmiany w śro-dowiskach życia człowieka – rodzina, grupy rówieśnicze, instytucje wychowawcze, edukacyjne, miejsca pracy za-robkowej i organizacji czasu wolnego, środowisko lokalne – poprzez identyfikację, wydobywanie i wzmacnianie ich sił rozwojowych (W_12)
E_2 - Uzasadnia działania aplikacyjne poprzez ich odniesienie do wiedzy teoretycznej. U_09
E_3- Jest przygotowany do samodzielnej, profesjonalnej pracy, wyznaczając jej cele, planując działania, dobierając metody, monitorując jej przebieg i prowadząc ewaluację oraz odnosząc proces i wyniki pracy do zasad etyki zawo-dowej, jak również do uzupełniania i doskonalenia nabytej wiedzy i umiejętności. K_04

Metody dydaktyczne

M_1. Wykład
M_2. Prezentacja
M_3. Filmy dydaktyczne
M-4 – Praca z tekstem

Sposoby sprawdzania i warunki zaliczenia

W-1 Egzamin pisemny
W_2- Praca pisemna – case stady

Lektury podstawowe

Grodzicki T., Kocemba J., Skalska A. (red.): Geriatria z elementami gerontologii ogólnej. Podręcznik dla lekarzy i studen-tów. Via Medica, Gdańsk 2007.
Kawczyńska – Butrym Z., Wyzwania rodziny: zdrowie, choroba, niepełnosprawność, starość, Wyd. Makmed, Lublin
2008.
Szatur-Jaworska B., Błędowski P., Dzięgielewska M.: Podstawy Gerontologii Społecznej. Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, Warszawa 2006.

Lektury uzupełniające

Galus K. (red.) Geriatria. Wybrane zagadnienia. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2007.
Gerontologia Polska. Wydawnictwo kwartalne, organ naukowy Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego